Propadák to nebyl, věděl až po zápase oslavenec Robert Najdek

Vladimír Vronka, Lukáš Bajgar, 30.09.2007
Sareza Ostrava vítězstvím 3:1 nad lídrem soutěže z Olomouce převzala minimálně do středečního kola opět žezlo nejlepšího moravského týmu hrajícího druhou nejvyšší soutěž. Spokojenost se třemi body v pohledném utkání nezakrýval jen trenér domácí Ostravy Jan Vavrečka, ale také sobotní oslavenec Robert Najdek. Jediným smutným porubským hráčem tak mohl být jen Petr Janečka, jenž se stal součástí letní výměny a jenže válčil v dresu Olomouce.

Ostravský trenér Jan Vavrečka mohl být po zápase spokojený jak se ziskem bodů, tak i s předvedenou hrou. „Hrálo se o první místo. Kvalita utkání odpovídala postavení týmu a důležitosti utkání. Rozhodla jednoznačně naše disciplína. V závěru pak rozhodlo srdíčko a také to, že hráči byli schopni snášet tvrdou hru Olomouce. Vynikající výkon podal Kuba Štěpánek,“ neopomněl také vyzdvihnout výkon ostravského brankáře. Sareza Ostrava má za sebou prvních sedm zápasů, což znamená, že si nyní kluby vymění pořadatelství. „Zatím jsem nepřemýšlel nad hodnocením první části, ale hráli jsme pětkrát venku, přivezli jsme dost bodu. Do soutěže jsme vstoupili velmi dobře, s tolika body jsem snad ani nepočítal. Myslím si, že pět zápasů venku bylo až moc, protože jako hosté jsme častěji vylučovaní než domácí a to stojí síly. Pokud by to tak pokračovalo, tak bych byl naprosto spokojený.“

Naopak ke spokojenosti hostujícího trenéra Petra Fialy chyběly tři body. „Dnešní zápas měl svou kvalitu, rozhodly přesilové hry, které domácí sehráli lépe. My jsme své přesilovky nesehráli tak dobře, jako v předchozích zápasech. Góly z přesilovek nám dnes chyběly a proto jsme dnes prohráli. Ve třetí třetině jel Bouz sám na bránu, kdyby to bylo 3:2 tak by zápas vypadal jinak. Jak se blížil konec zápasu, tak jsme udělali hloupé fauly a hráli jsme ve čtyřech. Na závěr jsme chtěli vyrovnat, ale když se necháme dvakrát v posledních sedmi minutách vyloučit, tak si tlak vytvořit nemůžeme.“ Stejně jako ostravský lodivod nemůže být ani olomoucký trenér nespokojen s dosavadním průběhem sezóny. „Nemůžeme být nespokojeni s bodovým ziskem, stejně tak i s dnešním zápasem, byť jsme prohráli. Sareza má kvalitní tým. Pokud bychom uhráli v další části skupiny východ stejný počet bodů, tak můžeme být jedině spokojeni.“

Ač nevstřelil branku, bylo jej na ledě ze všech hráčů snad nejvíce plno. A o kom je řeč? Robert Najdek nastoupil proti svému bývalému zaměstnavateli s plnou vervou a velkou chutí ukázat, co v sobě skrývá. „Po zápase jsem si oddechl, měl jsem z něj trochu obavy - po dlouhé době nás čekal domácí zápas, navíc Olomouc měla tři vítězství v řadě a hráči byli sebevědomí. Ukázalo se, že to bude těžký zápas. Sice jsme vedli, ale Olomoučtí výborně forčekovali, byli silní v rozích a to nám bralo síly. Paradoxně ve druhé třetině, kde jsme se trápili, jsme soupeři odskočili o dva góly a pak už to byl boj o udržení. Hodně jsem si oddechl, bylo to pro mě stresující,“ raduje se ze tří bodů hráč s jedenatřicítkou na zádech. „Hecování, že Najdek platí svačinku, a podobně vždy proběhne. Ale samozřejmě se chci ukázat před bývalými spoluhráči,“ dodává na adresu boje proti týmu, z něhož do Ostravy v létě přestoupil. Číslo dresu zároveň korespondovalo s dosaženým věkem šikovného útočníka v den samotného utkání: „Říkal jsem si, dnes to bude dobré, nebo to bude propadák. Ale nakonec super, vyhráli jsme, jsem moc rád.“ Po první části I. ligy okupuje Sareza se stejným bodovým ziskem jako Havířov první příčku východní skupiny, Robert Najdek jen s potěchou dodává: „To se nedá hodnotit jinak než pozitivně. Spousta zápasů venku, jen dva doma, patnáct bodů – prostě paráda.“

V dresu Olomouce nastoupil poprvé proti Sareze odchovanec porubského hokeje Petr Janečka. „Byl to dobrý zápas, který měl výbornou úroveň. Prohráli jsme si to sami, měli jsme moc vyloučených. Sareza přesilovky narozdíl od nás proměnila,“ viděl hlavní příčinu prohry Olomouce. Přípravu zahájil v Sareze, ale pak odešel na hostování do Olomouce, což je pro něj první změna klubu v kariéře. „V Olomouci mě přijali skvěle. Všichni mi vychází vstříc. Zatím se mi v Olomouci líbí. Hokejově se nám daří. Management se o mě stará, zatím si nemůžu na nic stěžovat. Poprvé v kariéře prožívám takovou změnu, takže jsem to chtěl vzít tak, že se posunu dopředu. Chtěl jsem tady dnes vyhrát, ale nepovedlo se.“ Loni se Olomouci vůbec nedařilo, letos zatím tým šlape. Po sedmi kolech se nachází na třetí příčce, „Trenéři jsou v Olomouci výborní. Doplnili tým. Mají jiný tým než loni, když jsme se Sarezou hráli proti Olomouci, kluci když dostali gól, tak měli hlavy dole. Dnes jsou nabuzeni vyhrávat. Minulou sezónu hodili za hlavu. Olomouci se daří byli jsme první, teď jsme třetí. Ale kartami zamíchá souboj s českou skupinou,“ myslí si ostravský odchovanec o soubojích s českou skupinou.