Potřetí v řadě venku, Poruba míří na horkou půdu vedoucího Havířova

Potřetí v řadě venku, Poruba míří na horkou půdu vedoucího Havířova

Adam Bagar, 22.01.2013
Sérii tří venkovních utkání zakončí Poruba na nedaleké horké půdě Havířova, který se v posledním kole vyhoupl zpět na čelo tabulky. RT TORAX čeká po soubojích v Přerově a na Vsetíně další velmi těžký duel. S AZetem však dokázal v této sezóně sehrát velmi vyrovnaná a brankově chudá utkání, přesto třikrát těsně podlehl. Dokáží svěřenci trenéra Tomáše Sršně uspět v derby na čtvrtý pokus? To se nejlépe dozvíte osobní návštěvou havířovské K&K Pneu arény, kde je střetnutí na programu ve středu 23. ledna. Úvodní buly bude z rukou hlavního sudího Czubaje vhozeno v 18 hodin. Samozřejmostí bude i textový online přenos, kterým vás provede David Motloch.

Základní informace

Hokejisté Havířova neměli na přelomu roku příliš dobrou formu a pětkrát v řadě dokonce nedokázali zvítězit za tři body. Poradili si až s trápící se Opavou, kterou zdolali 3:1. Hned v následujícím kole zajížděli výhru potvrdit na půdu posledního Valašského Meziříčí, v jehož stánku ovšem podlehli již podruhé v sezóně 3:4 po samostatných nájezdech. Naposledy si ve šlágru kola dokázali vyšlápnout na Přerov, který po vítězství 4:2 přeskočili v tabulce a o pouhý bod se vrátili zpět do jejího čela.

Jelikož Prostějov výsledkově odpadl, v posledním kole dokonce nevídaně ztratil šestibrankový náskok v Opavě, o první místo po základní části si to rozdá právě Havířov s Přerovem. AZet vedený trenérem Tomášem Potěšilem je úspěšný především na domácí půdě, kde body rozdává jen velice zřídka. Za tři body se v K&K Pneu aréně podařilo vyhrát jen Zubrům, Frýdek-Místek si za úspěšné prodloužení odvezl body dva a dalších patnáct střetnutí již vyznělo pro hokejisty Havířova.

V brance Havířova nastupuje nejčastěji Lukáš Daneček s průměrem 2,25 inkasovaných branek na zápas. Dvanáctkrát se mezi tři tyče postavil také Petr Matoušek (2,74), třikrát pak junior Ondřej Tomšů (1,71), který se může pyšnit nejlepšími čísly. Z obránců si vede jednoznačně nejlépe Petr Prokop (7+16), který je zároveň i nejtrestanějším hráčem AZetu (117 TM). Výborná čísla mají na kontě i sedmatřicetiletý Patrik Rimmel (8+10) a o deset let mladší Jiří Krisl (5+11).

V útočné fázi Havířov nejvíce spoléhá na čerstvého otce Jana Kolaříka, který patří k nejlepším forvardům celé soutěže. Na kontě má již jedenačtyřicet bodů (24+17). Pomyslná druhá příčka patří dalšímu mladému hráči – Antonínu Pechancovi (11+24). Na dalších příčkách pak můžeme vidět exporubského Roberta Najdka (15+13) a Michala Sztefka (9+19). K nejužitečnějším hráčům havířovského celku patří Jan Daneček, jenž stejně jako Pechanec nasbíral ve statistice +/- již 25 kladných bodů.

Již v loňském ročníku ovládl všechna čtyři vzájemná utkání Havířov a nakročeno má k tomu i v sezóně 2012/2013. Přitom všechna tři utkání přinesla zcela vyrovnané bitvy. V prvním utkání na porubské půdě Havířov výborně zahrál první třetinu, ale v dalších dvou částech již byl aktivnější RT TORAX, přesto podlehl 1:3. Blízko k bodům byl i v K&K Pneu aréně, kde nakonec inkasoval rozhodující gól minutu před koncem a podlehl 2:3. Na domácí půdě pak ztratil v závěrečné třetině dvoubrankový náskok a byl z toho opět těsný výsledek 2:3.

Poruba zažívala velmi vydařený přelom roku a po sedmi výhrách v řadě se vyšplhala na čtvrtou příčku tabulky. Poslední dva duely ovšem sehrála v přerovské Meo aréně a na vsetínském Lapači, odkud se body příliš nevozí. Zubrům svěřenci trenérů Tomáše Sršně a Vladimíra Gleicha podlehli až po nájezdech, z Valašska se již vraceli s prázdnou, když nedokázali zužitkovat ani jednu z řady přesilových her. O skóre se tím dostali za Nový Jičín na páté místo našlapané tabulky. V posledním utkání trenérům scházel útočník Martin Buček, na marodce jsou nadále i obránci Rudolf Wolf a Lukáš Hruzík.

V útoku se nejvíce daří Martinu Bučkovi (21+15), jenž si stále drží bilanci více než bodu na zápas. Už deset bodů na něj ztrácí Petr Seidler (9+17), na dalších místech pak můžeme vidět Michala Holušu (11+14) a Rostislava Vaňka (10+12). Z obránců je na tom aktuálně nejlépe Lukáš Prokop (2+9). V brance pak nejčastěji nastupuje zkušený Radek Tihlář s průměrem 2,73 branek na zápas, čtrnáctkrát se mezi tři tyče postavil také Michal Gleich (3,54).

Jak si oba celky vedly v posledním kole?

34. kolo: HC ZUBR Přerov – HC AZ Havířov 2010 2 : 4 (0:0, 2:2, 0:2)
Branky a nahrávky:
40. Sakrajda (Brančík, Ditrich), 40. Blinka (Osina, Kudělka) – 34. Stránský (Rimmel, Sztefek), 38. Bursík (Říčka, Klimša), 45. Kolařík (Pechanec), 60. Rimmel (Kanko).

34. kolo: VHK Vsetín – HC RT TORAX Poruba 2011 5 : 2 (2:2, 2:0, 1:0)
Branky a nahrávky:
13. Zúbek (Vaněk), 15. Hruška P. (Vítek, Tichý), 32. Vaněk (Zúbek), 34. Brezáni (Kajaba), 42. Kajaba (Brezáni, Tesařík) – 10. Hašek (Chaloupka), 13. Sedlář.

Sestavy obou celků v posledních zápasech

HC AZ Havířov 2010: Daneček L. – Prokop Petr, Vydra, Krisl, Hartmann, Rimmel, Zientek M., Zientek L. – Stránský, Haas, Sztefek, Kanko, Pechanec, Pavlas, Říčka, Klimša, Bursík, Matějek, Kolařík.

HC RT TORAX Poruba 2011: Tihlář – Šindelář, Mládenka, Prokop Patrik, Prokop L., Axman, Slavík – Sedlář, Krayzel, Vaněk – Vrána, Holuša, Seidler – Chaloupka, Pavlačka, Hašek.

Vzájemná utkání v sezóně 2012/2013

2. kolo: HC RT TORAX Poruba 2011 – HC AZ Havířov 2010 1 : 3 (0:2, 0:1, 1:0)
Branky a nahrávky:
45. Buček (Prokop L.) – 5. Maruna (Prokop P., Najdek), 14. Kopún (Haas), 38. Pechanec (Říčka).

Více info: Loňský mistr si odváží z Poruby všechny body, rozhodla první třetina

13. kolo: HC AZ Havířov 2010 – HC RT TORAX Poruba 2011 3 : 2 (0:0, 1:1, 2:1)
Branky a nahrávky:
25. Zientek M. (Sztefek), 49. Pechanec (Krisl, Bursík), 59. Najdek (Kolařík, Prokop Petr) – 24. Hruzík (Pavlačka, Seidler), 48. Vrána (Hašek).

Více info: Poruba v Havířově dvakrát vedla, přesto v závěru inkasovala a odjela s prázdnou

24. kolo: HC RT TORAX Poruba 2011 – HC AZ Havířov 2010 2 : 3 (1:0, 1:1, 0:2)
Branky a nahrávky:
19. Piják (Holuša, Hašek), 22. Buček (Vychodil) – 35. Kanko (Kolařík, Hegegy), 53. Najdek (Prokop P., Rimmel), 53. Kanko (Prokop P., Najdek).

Více info: Poruba ztratila dvoubrankový náskok a potřetí v sezóně Havířovu těsně podlehla

Představme si rozhodčí

Důležitou součástí každého utkání jsou také rozhodčí. V duelu mezi Havířovem a Porubou by se měl v roli hlavního rozhodčího představit Vojtěch Czubaj z Dětmarovic. Na čarách mu bude vypomáhat duo s prvoligovými zkušenostmi Lukáš Barteček a Tomáš Moravec z Ostravy.

Ostatní duely 35. kola II. hokejové ligy – sk. Východ

23.01. 18:00 HC Baník Karviná – VHK Vsetín
23.01. 18:00 HC Frýdek-Místek – HC Slezan Opava
23.01. 18:00 LHK Jestřábi Prostějov – HC Bobři Valašské Meziříčí
23.01. 18:00 HC Nový Jičín – HC ZUBR Přerov

Jak to vidí bookmakeři?

Vítězství Havířova: 1,30
Remíza: 5,00
Vítězství Poruby: 4,83

Důležité odkazy

Webové stránky soupeře: www.hc-havirov.cz

Online přenos: HC AZ Havířov 2010 – HC RT TORAX Poruba 2011

Trocha historických bilancí

Při pohledu na historii vzájemných zápasů se musí tým z Poruby svému sobotnímu sokovi poklonit, Havířov byl od samého vzniku organizovaného hokeje v Porubě na jiné startovací linii a výsledky tomu napovídaly. V sezóně 1966/1967 v oblastním přeboru severomoravského kraje sehrál tehdejší Sokol Poruba s AZ Havířov jeden z prvních (ne-li zcela první) vzájemných mačů, podlehl v roli hosta po debaklu 0:7, v domácí odvety pak 0:4. Utkání na vlastní kůži zažil kupříkladu otec Roberta Najdka či bývalý vedoucí týmu Alois Seifried. A ani v následujícím ročníku se Porubským nedařilo soka porazit, a co víc – v jednom zápase dostali dokonce desítku (viz foto z dobových novin).

První zaznamenaný úspěch přišel až roku 1968, 1. listopadu, tedy více než čtyřiačtyřicet let před středečním utkáním. Tehdy v přátelském duelu vybojovali Porubští remízu 1:1. Porubský tým je s nejmladším městem ČR spjat také tréninky a zápasy, které musel absolvovat v tamější hale, protože doma neměl jednoduše kde hrát. V ligovém ročníku 1977/78 se Sokol prvně probojoval do II. NHL, kde se potkal opět s AZ, ze vzájemných střetnutí vytěžil jen čtyři porážky. Až do postupu do I. ligy se krom bojů v krajském přeboru na začátku osmdesátých let týmy spolu již neutkaly.

Historie havířovského hokeje

Počátky havířovského hokeje se objevily v roce 1928. Zpočátku se hráči scházeli pod širým nebem na zamrzlém rybníku Liberďáku. Většina těchto hráčů pracovala na šachtě Nová Jáma (v současnosti Důl Lazy). Také proto došlo ke změně tréninkových prostor na rybník Panščok, který ležel v blízkosti dolu. V roce 1931 byl klub registrován pod názvem KČT Lazy a přihlášen do slezské župy. Župní přebor Lazy hrály až do roku 1939, kdy byly boje na ledové ploše přerušeny boji válečnými. K obnovení soutěže tak došlo opět až v roce 1945.

Severomoravský přebor hráli předchůdci dnešního havířovského hokeje více než dvacet let. V roce 1966 se rozhodlo vedení Dolu Antonín Zápotocký klub sponzorovat. Klub se přejmenoval na AZ Havířov a přestěhoval se do Havířova na nekrytý stadion v areálu odborného učiliště Dolu Antonín Zápotocký. Postupně začal vzkvétat také mládežnický hokej. V sezóně 1967/1968 se dokonce povedlo A – týmu postoupit do druhé národní ligy. O další dvě sezóny později dokonce přišel další postup do vyšší soutěže. Jenže v roce 1973 opět sestoupil do druhé národní ligy a na konci 70. let až do krajského přeboru.

V 80. letech Havířov opět postoupil do druhé ligy a snažil se vybojovat druhou nejvyšší soutěž. To se podařilo v souboji s Havlíčkovým Brodem, Přerovem a Žďárem nad Sázavou ve finálové skupině druhé ligy až v roce 1992. V roce 1995 skončil sponzoring Dolu Lazy a novým sponzorem se stává město Havířov. Klub se tudíž přejmenoval na HC Havířov. V roce 1999 odkoupil licenci od Opavy a havířovští fanoušci tak mohli chodit na extraligu.

V nejvyšší soutěži působili Havířovští celkem čtyři sezóny. V sezóně 2001/2002 dosáhli Pantheři nejlepšího výsledku, když skončili na jedenáctém místě. Následující sezónu naopak vůbec nezvládli a museli hrát baráž s Kladnem, ve které neuspěli a vrátili se zpět do první hokejové ligy. Tam působili od podzimu roku 2003 až do zimy roku 2010. Právě začátkem roku 2010 vyvrcholily finanční problémy klubu a ten tak musel v rozjeté sezóně odstoupit ze soutěže. Havířov se rychle otřepal, změnil název na HC AZ Havířov 2010 a poslední dvě sezóny působí na čele II. ligy.

×
Dnes v 18:00 | Muži
HC Stadion Litoměřice
HC RT TORAX Poruba 2011