Porubu čeká další domácí duel, v derby vyzve úřadujícího mistra z Havířova

Porubu čeká další domácí duel, v derby vyzve úřadujícího mistra z Havířova

Adam Bagar, 25.09.2012
Také ve 2. kole se porubští hokejisté představí na domácím kluzišti. Proti nim se však tentokrát postaví nejtěžší možný soupeř – AZ Havířov. Fanoušci obou celků se mohou těšit na první vzájemné derby této sezóny. V loňském ročníku se ve všech čtyřech případech radoval Havířov. Prolomí RT TORAX tuto nelichotivou bilanci a dokáže překvapit největšího favorita soutěže? Tak to se dozvíte nejlépe osobní návštěvou porubského zimního stadionu. Duel je na programu ve středu 26. září 2012 a úvodní buly bude vhozeno z rukou hlavního arbitra Jana Vaňka v 18:00. V případě vaší neúčasti můžete utkání sledovat alespoň prostřednictvím textového online přenosu.

Základní informace

Hokejisté Havířova začali trénovat na ledě již 24. července, což je jednoznačně nejdříve ze všech druholigových celků skupiny Východ. V přípravě stačili odehrát dvanáct duelů, v nichž potvrzovali svou sílu a jen dvakrát odešli z ledu poraženi. První těsná porážka se zrodila na turnaji v Porubě v duelu s Opavou a druhá pak na půdě prvoligového Šumperka, který zápas otáčel až v úplném závěru.

Havířovský kádr rovněž přes léto prošel určitými změnami. Po odchodu Adama Vrby do Prostějova je v současné době jasnou brankářskou jedničkou Lukáš Daneček. Záda mu kryje Petr Matoušek. Obranné řady opustili Lukáš Zientek, jenž zamířil právě do Poruby, a Robert Machálek. Ten se rozhodl ukončit svou aktivní hokejovou kariéru. Plnohodnotnými náhradami jsou Werner Hartmann z Valašského Meziříčí a Alexander Hegegy z Karviné.

V útoku již letos havířovští fanoušci neuvidí Maria Brezániho, který zamířil do Vsetína, a Daniela Krafta. Ten momentálně pomáhá Frýdku-Místku. Z Olomouce se vrátil zpět do Havířova šikovný útočník Radim Haas. Změna nastala také na trenérském postu. Týmového kormidla se chopil Tomáš Potěšil, roli asistenta plní Karel Sztefek.

Hned první kolo nabídlo souboj papírově dvou největších favoritů letošní sezóny. Zubři drželi v havířovské K&K Pneu aréně až do poloviny třetí třetiny nejtěsnější možné vedení, ale tlak Havířova nakonec neustáli a odjeli domů s prázdnou. AZet byl po celý zápas aktivnější a zvítězil zaslouženě 3:1. Vítězství bude chtít potvrdit také na ledě Poruby, kde se mu v uplynulé sezóně dařilo, když si po výsledcích 1:6 a 2:4 odvezl všechny body.

Porubští v úvodním kole přivítali hokejisty Vsetína. V brance se již představila nová posila z Přerova – Radek Tihlář. RT TORAX si hned dvakrát vytvořil náskok dvou branek, ale Valaši jej dokázali vždy smazat. Vyrovnaný duel tak musel dospět až k samostatným nájezdům, ve kterých byli šťastnější hosté. U tří porubských branek byla druhá útočná formace ve složení Jiří Hašek – Marek Pavlačka – Rostislav Vaněk.

„Havířov je samozřejmě velký favorit, v přípravě téměř všechna utkání vyhrál, ale soutěž je něco jiného než příprava. Snad vyhrajeme,“ říká odhodlaně porubský kapitán Marek Pavlačka.

Jak si vedly oba celky v 1. kole?

HC AZ Havířov – HC ZUBR Přerov 3 : 1 (0:1, 0:0, 3:0)
Branky a nahrávky:
52. Pechanec (Říčka), 54. Daneček J. (Najdek), 60. Klimša (Rimmel) - 6. Sakrajda (Ditrich, Vlček).

HC RT TORAX Poruba 2011 – VHK Vsetín 4 : 5 sn. (2:0, 2:2, 0:2 – 0:0)
Branky a nahrávky:
13. Matějka (Buček), 13. Pavlačka (Vaněk R., Hašek), 27. Pavlačka (Hašek, Vaněk R.), 36. Hašek (Vaněk R., Šindelář) - 23. Kubo (Brezáni), 25. Korčák (Vítek), 41. Zúbek (Vaněk D., Farda), 55. Zúbek (Vaněk D.), rozhodující sam. náj. Podešva.

Sestavy obou celků v posledních zápasech

Sestava Havířova v posledním utkání: Daneček L. – Prokop, Vydra, Krisl, Hegegy, Rimmel, Zientek M., Balčík, Najdek, Maruna, Daneček J., Klimša, Pechanec, Říčka, Sztefek, Potočný, Stránský, Pavlas, Kopún, Graca, Haas.

Sestava Poruby v posledním utkání: Tihlář – Wolf, Hruzík, Šindelář, Zientek L., Slavík, Prokop – Krayzel, Matějka, Buček, Hašek, Pavlačka, Vaněk R., Holuša, Sedlář, Šimkovič.

Vzájemná utkání v sezóně 2011/2012

11. kolo: HC AZ Havířov 2010 – HC RT TORAX Poruba 2011 5 : 3 (1:0, 1:0, 3:3):
Poruba sehrála v Havířově vyrovnanou partii, v pohledném duelu přesto na body nedosáhla

22. kolo: HC RT TORAX Poruba 2011 – HC AZ Havířov 2010 1 : 6 (0:1, 1:3, 0:2):
Havířov suverénně potvrdil roli favorita, Porubě nasázel půltucet branek

31. kolo: HC AZ Havířov 2010 – HC RT TORAX Poruba 2011 3 : 2 (1:0, 1:1, 1:1):
V Havířově si Poruba po dobrém výkonu opět rozšířila konto jednobrankových porážek

44. kolo: HC RT TORAX Poruba 2011 – HC AZ Havířov 2010 2 : 4 (0:1, 1:2, 1:1):
V posledním kole Poruba nestačila na Havířov, ten se vyhoupl do čela tabulky

Představme si rozhodčí

Důležitou součástí každého utkání jsou také rozhodčí. V utkání mezi Porubou a Havířovem by se měl dle delegací ČSLH v roli hlavního rozhodčího představit Jan Vaněk z Brumova-Bylnice. Jeho čárovými kolegy budou pánové Michal Vengřín z Ostravy a Tomáš Záviský z Březové.

Ostatní duely 2. kola II. hokejové ligy – sk. Východ

26.09. 17:30 VHK Vsetín – Baník Karviná
26.09. 18:00 HC Slezan Opava – HC Frýdek-Místek
26.09. 18:00 HC Bobři Valašské Meziříčí – LHK Jestřábi Prostějov
26.09. 18:00 HC ZUBR Přerov – HC Nový Jičín

Důležité odkazy

Webové stránky soupeře: www.hc-havirov.cz

Průvodce 2. ligy: Vše, co jste chtěli vědět o 2. lize (a báli jste se zeptat)

Online přenos: HC RT TORAX Poruba 2011 – HC AZ Havířov 2010

Trocha historických bilancí

Při pohledu na historii vzájemných zápasů se musí tým z Poruby svému sobotnímu sokovi poklonit, Havířov byl od samého vzniku organizovaného hokeje v Porubě na jiné startovací linii a výsledky tomu napovídaly. V sezóně 1966/1967 v oblastním přeboru severomoravského kraje sehrál tehdejší Sokol Poruba s AZ Havířov jeden z prvních (ne-li zcela první) vzájemných mačů, podlehl v roli hosta po debaklu 0:7, v domácí odvetě pak 0:4. Utkání na vlastní kůži zažil kupříkladu otec Roberta Najdka či bývalý vedoucí týmu Alois Seifried. A ani v následujícím ročníku se Porubským nedařilo soka porazit, a co víc – v jednom zápase dostali dokonce desítku (viz foto z dobových novin).

První zaznamenaný úspěch přišel až roku 1968, 1. listopadu, tedy více než třiačtyřicet let před čtvrtečním utkáním. Tehdy v přátelském utkání vybojovali Porubští remízu 1:1. Porubský tým je s nejmladším městem ČR spjat také tréninky a zápasy, které musel absolvovat v tamější hale, protože doma neměli jednoduše kde hrát. V ligovém ročníku 1977/78 se Sokol prvně probojoval do II. NHL, kde se potkal opět s AZ, ze vzájemných duelů vytěžil jen čtyři porážky. Až do postupu do I. ligy se krom bojů v krajském přeboru na začátku osmdesátých let týmy spolu již neutkaly.

Historie havířovského hokeje

Počátky havířovského hokeje se objevily v roce 1928. Zpočátku se hráči scházeli pod širým nebem na zamrzlém rybníku Liberďáku. Většina těchto hráčů pracovala na šachtě Nová Jáma (v současnosti Důl Lazy). Také proto došlo ke změně tréninkových prostor na rybník Panščok, který ležel v blízkosti dolu. V roce 1931 byl klub registrován pod názvem KČT Lazy a přihlášen do slezské župy. Župní přebor Lazy hrály až do roku 1939, kdy byly boje na ledové ploše přerušeny boji válečnými. K obnovení soutěže tak došlo opět až v roce 1945.

Severomoravský přebor hráli předchůdci dnešního havířovského hokeje více než dvacet let. V roce 1966 se rozhodlo vedení Dolu Antonín Zápotocký klub sponzorovat. Klub se přejmenoval na AZ Havířov a přestěhoval se do Havířova na nekrytý stadion v areálu odborného učiliště Dolu Antonín Zápotocký. Postupně začal vzkvétat také mládežnický hokej. V sezóně 1967/1968 se dokonce povedlo A – týmu postoupit do druhé národní ligy. O další dvě sezóny později dokonce přišel další postup do vyšší soutěže. Jenže v roce 1973 opět sestoupil do druhé národní ligy a na konci 70. let až do krajského přeboru.

V 80. letech Havířov opět postoupil do druhé ligy a snažil se vybojovat druhou nejvyšší soutěž. To se podařilo v souboji s Havlíčkovým Brodem, Přerovem a Žďárem nad Sázavou ve finálové skupině druhé ligy až v roce 1992. V roce 1995 skončil sponzoring Dolu Lazy a novým sponzorem se stává město Havířov. Klub se tudíž přejmenoval na HC Havířov. V roce 1999 odkoupil licenci od Opavy a havířovští fanoušci tak mohli chodit na extraligu.

V nejvyšší soutěži působili Havířovští celkem čtyři sezóny. V sezóně 2001/2002 dosáhli Pantheři nejlepšího výsledku, když skončili na jedenáctém místě. Následující sezónu naopak vůbec nezvládli a museli hrát baráž s Kladnem, ve které neuspěli a vrátili se zpět do první hokejové ligy. Tam působili od podzimu roku 2003 až do zimy roku 2010. Právě začátkem roku 2010 vyvrcholily finanční problémy klubu a ten tak musel v rozjeté sezóně odstoupit ze soutěže. Havířov se rychle otřepal, změnil název na HC AZ Havířov 2010 a poslední dvě sezóny působil ve II. lize.