Porubští borci zajíždějí do Benátek sehrát klíčovou bitvu

Lukáš Bajgar, 12.12.2008
Hokejisté ostravského týmu VOKD Poruba v prvním kole druhé fáze I. ligy doslova šokovali svou hrou a po bezchybném výkonu proti jasnému favoritovi z Brna získali tři body. V sobotu 13. prosince zajíždějí na led Benátek nad Jizerou, tedy týmu z opačného pólu tabulky, ve snaze vyhnout se záchranářským bojům v měsíci únoru, a od 17 hodin sehrají daleko důležitější bitvu, nežli byla ta středeční. Pokud se nebudete moci osobně dostavit do středních Čech osobně, bude nejen pro vás připraven tradiční online přenos.

Základní info

Benátky nad Jizerou, jakožto prvoligový nováček, prozatím nepředvádí výkony podobné například dalšímu novicovi v lize, Chrudimi, a po jednatřiceti kolech se propadly na samotné dno soutěže. Výsledkově se však příliš neliší od výkonů porubských hráčů: v posledních dvou utkáních podlehli shodně 1:6 a shodně dvěma horkým aspirantům na primát v soutěži, Brnu a Ústí nad Labem. Ovšem dvě vítězství z předešlých utkání a zisk šesti bodů posunul tehdy celek i před Ostravské a načal krátkou mizérii místních na posledním místě.

Kanadskému bodování Benátek vévodí Antonín Dušek s číslem patnáct za deset branek a pět asistencí. S pětibodovým odstupem jej pronásleduje Václav Drábek a poté již s minimálními rozdíly celý mančaft. Tým nad řekou Jizerou disponuje širokou hráčskou základnou, zásobuje jej nejen mateřský Liberec, ale také nedaleká Mladá Boleslav, tedy dva celky extraligy. V bráně se pravidelně střídá hned trojice lapačů soupeřových šancí, přičemž Jiří Stejskal odchytal již dohromady tolik minut co jeho hlídači zad Michalové Fikrt a Nedvídek. Pouze statistika prvního z nich se výrazně přehoupla přes hranici devadesáti procent v úspěšnosti zákroků, přesněji na číslo 92,18%.

Novou tváří v dresu Benátek je porubským příznivcům ledního hokeje dobře známý Tomáš Urban. Sympatickému útočníkovi bylo ukončeno hostování v Porubě z Hvězdy Praha a přesunul se do města nedaleko Mladé Boleslavi. Vytáhlý forvard potěšil nové zaměstnavatele hned v prvním utkání, a to rychlou brankou po buly. V dalších dvou utkáních již nebodoval, ale musí se připomenout, že se jednalo o těžké soupeře z první a druhé příčky tabulky.

Záchrana v soutěži jistě není snadná, novým impulsem pro splnění tohoto cíle se stal kouč Kamil Kašťák (na fotografii). A hned v premiéře nezklamal, jeho ovečky dokráčely k vítězství 2:0 nad brněnskou Kometou. Byť za výrazné podpory do loni stabilní jedničky Jakuba Štěpánka mezi třemi tyčemi a také mladíků Marka Kvapila a Ctirada Ovčačíka. Posledně jmenovaný bek pamatuje také loňské vysoké vítězství nad Chomutovem 8:3. Proti Benátkám ovšem nelze s podporou těchto hráčů příliš počítat, neboť reprezentační pauza Vítkovicím začíná až v neděli 14. prosince.

Pořadí klubových statistik se příliš nezměnilo, proto tentokráte zmíníme hráče, kteří svými krátkodobými výpomocemi bodují nejlépe. Prvním pánem na holení je již zmíněný Jakub Štěpánek, loňský král prvoligových statistik si v extralize nevede nikterak odlišně. A v dresu Poruby své kvality potvrzuje. Dvě odehraná utkání, 96,05% a průměr 1,5 hovoří samy o sobě. V obranných řadách po jednom bodu získalo duo Werner Hartmann a Ctirad Ovčačík, první ve dvou a druhý jmenovaný ve čtyřech utkáních. Ofenzíva přináší rovněž dvě bodové jistoty, Marka Kvapila (na fotografii) - autora čtyř branek a dvou asistencí v pouhých čtyřech kláních – a Martina Bartoše, čtyřbodového (ve třech zápasech) borce, jenž kvůli zranění třísel bohužel jen tak na ledovou plochu nenastoupí.

V prvním utkání vyhráli Porubští 2:1 po nájezdech, takto o výhře rozhodl Ctirad Ovčačík

Sestavy obou soupeřů v posledním zápase

HC Benátky nad Jizerou: Stejskal - Drábek, Kajínek, Cunik, Kolmann, Hrach, Gajda, Tondr, Gajda - Procházka, Dušek, Vantuch - Kopic, Skořepa, Weiss - M. Pabiška, Bárta, Nevyhoštěný - Jech, Rapáč, Urban.

HC VOKD Poruba: Štěpánek - Ovšák, Ovčačík, Holík, Vnenk, Suchý, Tesařík, Vajda - Červenka, Najdek, Kvapil - Gelačák, Ivan, Zdeněk - Pavelek, Rehuš, Mikula - Kolařík, Holuša, Mocek.