Poruba jede do Kadaně, bude úspěšná jako vloni v playoff?

Jan Škarpa, 03.10.2008
Po středeční výhře na nájezdy nad nováčkem z Benátek čeká porubské VOKD další prvoligové klání. Ostravský celek zajíždí na led Kadaně, kde vloni v předkole playoff dokázal zvítězit 4:0. Porubské hráče čeká nejdelší cesta v první lize, po více než 400 kilometrech strávených v autobuse se postaví domácímu celku. Utkání je na programu v sobotu 4. října v 17:00 a vy jej můžete sledovat prostřednictvím tradičního online přenosu.

Základní info

V dalším prvoligovém zápase čeká porubský celek tým Kadaně, se kterým si Poruba v minulé sezóně poradila hned čtyřikrát, z toho třikrát v předkole playoff. Po domácích výhrách 3:1 a 4:2 si Poruba přivezla výhru 4:0 z Kadaně a po výhře v sérii 3:0 postoupila do čtvrtfinále.

Úvod sezóny si v Kadani představovali určitě jinak. Jen dvě výhry, z toho jedna z prodloužení dává dohromady pouhých 5 bodů z 24 možných, s čímž určitě nejsou v Kadani spokojeni. Celek, který prošel v létě značnou obměnou tak okupuje v dosavadním průběhu soutěže až předposlední, patnáctou příčku. Skóre 10:17 jasně říká, že spíše než v obraně to zatím našemu nejbližšímu soupeři skřípe v útoku. Jen ve třech zápasech dokázali hráči Sportovního klubu vstřelit více než jednu branku, dvakrát již vyšli gólově naprázdno.

Nejproduktivnějším hráčem Kadaně je doposud Ladislav Boušek, který nasbíral 4 kanadské body za dvě branky a stejný počet asistencí. Dva góly stačí Bouškovi také k vedení mezi střelci, o které se dělí s Markem Indrou. Mezi nahrávači vede se třemi finálními přihrávkami obránce Michael Kolarz. Co se týče trestných minut, nasbírali jich dva hráči Kadaně 22 – již jednou zmíněný Michael Kolarz a další obránce Vojtěch Kloz. V bráně je stálicí Miroslav Hanuljak, který se do brány postavil zatím ke všem zápasům. Věkový průměr našeho nejbližšího soupeře je 24 let.

Také v Ostravě si fanoušci i vedení představovali ideálnější start. Po výhře 5:3 nad Hradcem Králové v prvním kole přišel bodový půst, který skončil v šestém kole výhrou na ledě Berouna. Hned v následujícím kole však VOKD Poruba dovolila poslední Třebíči získat první body a zároveň první výhru v sezóně. V posledním utkání udolal porubský celek nováčka z Benátek 2:1 na nájezdy, když rozhodující gól vstřelil Ctirad Ovčačík, které Porubu posílil z Vítkovic.Nejlepším střelcem VOKD je obránce Milan Ovšák se třemi přesnými zásahy, mezi asistenty vedou Robert Najdek s Jiřím Zdeňkem, oba nasbírali 4 nahrávky.

Ligová bilance HC Sareza Ostrava - SK Kadaň

Sareza – Kadaň Výsledky Bilance
2004/2005 I. liga 2:0, 3:5, 0:3, 4:2 2 – 0 – 0 – 0 – 2 9:10
2005/2006 I. liga 1:0, 1:3, 3:1, 1:2pr 2 – 0 – 0 – 1 – 1 6:6
2006/2007 I. liga 3:2, 3:2sn, 8:2, 2:1sn 2 – 2 – 0 – 0 – 0 16:7
2007/2008 I. liga 2:3pr, 3:1 1 – 0 – 0 – 1 – 0 5:4
2007/2008 I. liga play-off 3:1, 4:2, 4:0 3 – 0 – 0 – 0 – 0 11:3
Celkem 10 – 2 – 0 – 2 – 3 47:30

Poslední utkání obou celků

8. kolo: HC Berounští Medvědi - SK Kadaň 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 43. Kameš (Mazanec).
více o zápase

8. kolo: HC VOKD Poruba - HC Benátky nad Jizerou 2 : 1 sn. (1:0, 0:1, 0:0 - 0:0 - 1:0)
Branky a nahrávky: 1. Najdek (Káňa), 65. Ovčačík (sam.nájezd) - 37. Drábek (Havel).
více o zápase

Sestavy obou soupeřů v posledním zápase

SK Kadaň: Hanuljak - Szakal, Višňák, Kolarz, Kloz, Kramár, Pospíšil, Boguský, Mašek - Boušek, Ton, Kajer, Valský, Fink, Chyba, Derfler, Stehlík, Indra, Kadlec, Rybecký, Zika.

HC VOKD Poruba: Iláš - Ovčačík, Suchý, Ovšák, Vnenk, Holík, Tesařík, Brincko, Vajda - Káňa, Najdek, Kolařík - Gelačák, Hubáček, Urban - Szturc, Zdeněk, Rehuš - Červenka, Holuša, Bartošek.

Statistiky soupeřů

SK KADAŇ HC VOKD PORUBA
UMÍSTĚNÍ V I. LIZE
15. místo (5 bodů) 12. místo (8 bodů)
SKÓRE
BILANCE
1 – 1 – 0 – 6 2 – 1 – 0 – 5
NEJVYŠŠÍ VÍTĚZSTVÍ/PROHRA V LIZE
3:0 (Hradec Králové) / 1:4 (Kometa, Chrudim) 5:3 (Hradec Králové) / 2:5 (Chomutov)
HRÁČI HRÁČI
NEJPRODUKTIVNĚJŠÍ
Ladislav Boušek 4 (2+2) Robert Najdek 6 (2+4)
STŘELEC
Boušek, Indra oba 2 Milan Ovšák 3
NAHRÁVAČ
Michael Kolarz 3 Robert Najdek, Jiří Zdeněk 4
NEJLEPŠÍ V +/-
Boušek, Kajer oba +3 Vladimír Holík +3
NEJTRESTANĚJŠÍ
Kolc, Kolarz oba 22 Radek Hubáček 32
GÓLMANI PROCENTUÁLNĚ
Miroslav Hanuljak 93,1% David Iláš 91,11%
GÓLMANI PRŮMĚREM
Miroslav Hanuljak 2,28 David Iláš 2,83

Z historie kadaňského hokeje

První hokejová klání se odehrála v Kadani již v roce 1945, dva roky poté vznikl Hockeyový odbor a zanedlouho hokejový tým Tatran Kadaň, jenž hrál I. A. třídu západočeské župy. Ke konci padesátých let se začala hrát Okresní soutěž Chomutovska, ve které se objevil jak Tatran, tak i Slovan Kadaň. V roce 1970 se Slovan stal vítězem I. A. třídy, ale postupu do oblastní soutěže se nedočkal. Rok nato se sloučila mužstva Slovanu Kadaň a DNT Tušimic do jednoho s názvem TJ DNT Kadaň.

Nově vzniklý tým hrál v krajské soutěži a svými výkony si vybojoval postup do hokejové divize, v níž na dlouho setrval. Reorganizace hokejových soutěží určila Kadani krajský přebor. Sezóna 1980/1981 se dokonce odehrála bez Kadaně. Každoroční změny v organizaci soutěže vedla ke všeobecnému znechucení hrát a tak se v roce 1987 ustanovilo nové DNT Kadaň, které mělo jasný úkol - vybojovat II. ligu a to se kadaňským hráčům nakonec nepovedlo, když v postupových bojích nestačili na Sušice.

V roce 1991 se zkolaudoval zimní stadion a vznikl samostatný hokejový klub - Sportovní klub Kadaň. Ten sice v daném ročníku nepostoupil, ale díky zrušení TJ VTJ Litoměřic se celek objevil pro následující rok ve II. lize. Ale jen na jeden rok, jenže po třech letech v regionálním přeboru se Kadaň vrátila do druhé ligy. Rok poté válčila neúspěšně o postup do I. ligy, ale až druhý pokus v sezóně 1997/1998 druhou nejvyšší ligu přinesl. Největšího úspěchu se prozatím dočkala v soutěžním ročníku 2001/2002, prvně se probojovala do play-off, na suverénní Liberec však nestačila.