Podaří se Sareze v Kadani ukořistit třetí postupový bod?

Adam Bagar, 17.02.2008
Po dvojzápase na ledě Sarezy se série přesouvá do severních Čech. Sareza Ostrava dokázala zvítězit v obou domácích zápasech, a tak nyní již stačí k postupu pouhé jedno vítězství, které právě bývá nejtěžší. Pokusit se o to mohou Vavrečkovi svěřenci již v pondělí 18.2. a v případě neúspěchu mohou složit reparát o den později, tudíž v úterý 19.2.. Obě utkání začínají na Kadaňském zimním stadiónu shodně od 18:00 hod. Hráči Sarezy vám budou jistě vděční, když se na ně přijedete na sever Čech podívat osobně. Ovšem pro ty z vás, kteří nedostanou v práci dovolenou či pro ty, kterým se zdá být cesta do Kadaně daleká, mohou utkání sledovat prostřednictvím tradičního online přenosu.

Základní info

Sareza sice zvládla oba domácí duely velmi dobře, když zvítězila v obou případech o dvě branky. Ovšem na ledě Kadaně bude situace odlišná, protože Severočeši hrají doma velmi nepříjemný hokej a jen tak lehce se tam nevyhrává. O tom se mohli hráči Sarezy přesvědčit i v letošním vzájemném duelu, kdy Ostravané sice vedli po druhé třetině 2:0, ale nakonec odešli z ledu poraženi 2:3 po prodloužení. Velký podíl na prohře Ostravy měl tehdy hlavní sudí Froněk, který uznal domácímu celku rozhodující branku do posunuté klece. Pokud chce Sareza pomýšlet na úspěch, tak se musí vyvarovat zbytečných faulů, které v mnoha venkovních zápasech předvádí a také musí přežít tradiční úvodní tlak domácích.

Úvodní zápas na ostravském ledě příliš krásy nepobral, diváci se dočkali úvodní branky až po polovině utkání zásluhou Červenky. Když v úvodu třetí části Kadaňští srovnali stav, tak vše už směřovalo k prodloužení, protože ani jeden celek příliš na ledě nezářil. Sedm minut před koncem však rozhodl o vítězství domácí Sarezy Mikula a v závěru ještě pečetil výhru Sarezy Najdek. Utkání by možná slušela spíše remíza, ale někdy je sport krutý, a tak k prodloužení ani nedošlo.

Do druhého utkání Kadaňští jistě vstupovali s jednoznačným cílem - vyhrát, aby si odvezli z Ostravy alespoň jedno vítězství. První třetina přinesla hokej, který se podobal, co se vzhledu týče, utkání prvnímu. Domácí se sice dostali do vedení zásluhou Urbana, ale ještě v úvodní části o něj přišli. Od třicáté minuty domácí převzali jednoznačně zápas do svých rukou a byli jasně lepším týmem. Kadaň si tak často musela vypomáhat fauly, celkem si tak připsala dvanáct dvouminutových trestů. Prosadit se však domácí gólově nedokázali. Naopak v úvodu třetí části přišel pro Sarezu šok, když hosté přidali velmi zajímavou branku, když hráli evidentně v šesti. Domácím tato křivda ale jakoby pomohla, když ještě lepším výkonem přidali postupně branky Dušek, Holuša a do prázdné klece zakončující Červenka. Domácí tak porazili svého soupeře 4:2.

Nejlepším hráčem předkola play off je za hosty zatím Milan Buďa, který si připsal dva kanadské body za jednu branku a jednu asistenci. V domácích řadách můžeme zvolit jako nejlepšího hráče pravděpodobně Adama červenku, který si připsal dva body za dvě přesné trefy do sítě Kadaně a navíc dokázal získat tři plusové body. Velmi dobře si však vede také obránce Milan Ovšák, který si připsal na své konto dvě přesné asistence a rovněž tři plusové body. Při pohledu na gólmany zatím jednoznačně této sérii dominuje ostravský Jakub Čech, jehož procento úspěšných zákroků přesahuje 95%, zatímco Hanuljakovo se drží těsně nad 90%.

Letošní vzájemné duely v základní části

16. kolo: SK Kadaň - HC Sareza Ostrava 3 : 2 po pr. (0:0, 0:2, 2:0 - 1:0)
Branky a nahrávky: 44. Derfler (Spitzer), 56. Vrtek (Jan Bauer, Derfler), 63. Vrtek (Hlubuček, Brňák) - 29. Boháč (Ovšák), 31. Boháč (Šebesta, Palík).
více o zápase

24. kolo: HC Sareza Ostrava - SK Kadaň 3 : 1 (1:1, 1:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 13. Hubáček, 36. Boháč (Pavelek, Tesařík), 48. Rimmel (Pavelek, Holík) - 19. Bauer (Derfler, Duba).

Zápasy předkola play off

14.2.: HC Sareza Ostrava – SK Kadaň 3 : 1 (0:0, 1:0, 2:1)
Branky a nahrávky: 35. Červenka (Zdeněk, Ovšák), 53. Mikula (Novák), 60. Najdek (Hubáček) - 44. Buďa (Fink).

SK Kadaň

15.2.: HC Sareza Ostrava - SK Kadaň 4 : 2 (1:1, 0:0, 3:1)
Branky a nahrávky: 15. Urban (Niec), 44. Dušek (Ovšák), 53. Holuša (Hubáček, Buček), 60. Červenka (Najdek, Řípa) - 17. Mašek (Buďa), 43. Pospíšil (Kýhos).

Sestavy obou soupeřů v posledním zápase

SK Kadaň: Hanuljak - Spitzer, Mašek, Hlubuček, Pospíšil, Vaněček, Růžička, Všetečka - Buďa, Fink, Bauer, Fábry, Pražák, Kajer, Kýhos, Veverka, Freiberg, Kadlec, Vrtek, Chyba.

HC Sareza Ostrava: Čech - Ovšák, Buček, Gelačák, Tesařík, Gulda, Vnenk - Červenka, Najdek, Zdeněk - Novák, Hubáček, Glas - Dušek, Řípa, Holuša - Urban, Niec.

NEJPRODUKTIVNĚJŠÍ
Milan Buďa 2 b. (1+1) Červenka (2+0), Najdek (1+1), Ovšák (0+2), Hubáček (0+2) 2 b.

NEJVYŠŠÍ VÍTĚZSTVÍ/PROHRA V LIZE
3:0 (Hradec Králové), 5:2 (Most) / 1:8 (Mladá Boleslav) 9:0 (Šumperk) / 3:9 (Jihlava), 1:7 (Olomouc)3:0 (Hradec Králové), 5:2 (Most) / 1:8 (Mladá Boleslav)
HRÁČI HRÁČI
Petr Derfler 20 (7+13) Robert Najdek 33 (11+22)

Z historie kadaňského hokeje

První hokejová klání se odehrála v Kadani již v roce 1945, dva roky poté vznikl Hockeyový odbor a zanedlouho hokejový tým Tatran Kadaň, jenž hrál I. A. třídu západočeské župy. Ke konci padesátých let se začala hrát Okresní soutěž Chomutovska, ve které se objevil jak Tatran, tak i Slovan Kadaň. V roce 1970 se Slovan stal vítězem I. A. třídy, ale postupu do oblastní soutěže se nedočkal. Rok nato se sloučila mužstva Slovanu Kadaň a DNT Tušimic do jednoho s názvem TJ DNT Kadaň.

Nově vzniklý tým hrál v krajské soutěži a svými výkony si vybojoval postup do hokejové divize, v níž na dlouho setrval. Reorganizace hokejových soutěží určila Kadani krajský přebor. Sezóna 1980/1981 se dokonce odehrála bez Kadaně. Každoroční změny v organizaci soutěže vedla ke všeobecnému znechucení hrát a tak se v roce 1987 ustanovilo nové DNT Kadaň, které mělo jasný úkol - vybojovat II. ligu a to se kadaňským hráčům nakonec nepovedlo, když v postupových bojích nestačili na Sušice.

V roce 1991 se zkolaudoval zimní stadion a vznikl samostatný hokejový klub - Sportovní klub Kadaň. Ten sice v daném ročníku nepostoupil, ale díky zrušení TJ VTJ Litoměřic se celek objevil pro následující rok ve II. lize. Ale jen na jeden rok, jenže po třech letech v regionálním přeboru se Kadaň vrátila do druhé ligy. Rok poté válčila neúspěšně o postup do I. ligy, ale až druhý pokus v sezóně 1997/1998 druhou nejvyšší ligu přinesl. Největšího úspěchu se prozatím dočkala v soutěžním ročníku 2001/2002, prvně se probojovala do play-off, na suverénní Liberec však nestačila.