Podaří se Porubě letos poprvé zvítězit tříbodově nad středočeskými Benátkami?

Podaří se Porubě letos poprvé zvítězit tříbodově nad středočeskými Benátkami?

Adam Bagar, 08.01.2009
Již dlouhých osm utkání čekají hokejisté VOKD Poruby na vítězství. V sobotu 10. ledna budou mít ideální příležitost tuto sérii protrhnout, přivítají třinácté Benátky nad Jizerou. Středočeši však nedají svou kůži jen tak zadarmo. V posledních utkáních předvádí velmi dobré výkony, což pocítil i Chomutov a Hradec Králové. Vzájemná utkání rovněž vyznívají pro hosty, kteří získali proti Porubě již sedm bodů. Poruba však ztrácí na soupeře již množství bodů a musí bezpodmínečně bodovat. Podaří se ji to proti Benátkám nad Jizerou? To se dozvíme až po skončení duelu, jehož úvodní buly bude vhozeno v 17:00 hod. z rukou sudího Petra Blechy. Utkání můžete sledovat také prostřednictvím tradičního ONLINE přenosu.

Základní info

Nováček z Benátek nad Jizerou si v posledních utkáních vede velmi dobře. Výsledkem je tak tabulkový vzestup na třináctou příčku a zisk čtyřiačtyřiceti bodů. V posledním utkání však přijelo na led Benátek vedoucí Ústí, které potvrdilo roli favorita a zvítězilo 3:1. Především v poslední desetiminutovce se však měli hosté co ohánět, aby dovedli zápas do vítězného konce. Domácí totiž po brance, která znamenala snížení, byli zcela jiným týmem a vytvořili si řadu šancí. Ovšem všechny pokusy zastavil Dušan Salfický, který vychytal i nařízené trestné střílení.

Před střetnutím s lídrem soutěže čekaly Benátky dva nesmírně těžké duely, na ledě Hradce Králové a doma s Chomutovem. I přes roli outsidera v obou zápasech Benátečtí vybojovali po těsných výhrách cenné tři body. Z posledních osmi mačů si sobotní soupeř Poruby polepšil v tabulce o patnáct bodů. Vzájemná utkání s VOKD vyznívají pro středočeský tým, který vyhrál obě domácí utkání a bod si přivezl také z Poruby.

Naopak Porubští se nadále trápí. Z posledních třinácti mačů, ve kterých se hrálo o devětatřicet bodů vybojovali pouhých pět za domácí vítězství nad Kometou a porážky po nájezdech s Havlíčkovým Brodem a Vrchlabím. Náskok patnáctého Berouna je již jedenáct bodů. Pokud chtějí Porubští pomýšlet na uchování prvoligové příslušnosti, nesmí si dovolit zaváhání v podobě domácích proher s týmy ze spodních pater tabulky. Právě sobotní soupeř je týmem, který musí VOKD vzhledem k velké bodové ztrátě bezpodmínečně porážet.

V posledním zápase se Poruba představila v brněnské hale Rondo, kde se Ostravanům hraje špatně a již téměř sedm let čekají na vítězství v tomto stánku brněnského klubu. Také tentokrát potvrdila Kometa roli favorita a zvítězila vysoko 6:2, i když vedení domácích bylo po čtyřiceti minutách hry pouze jednobrankové. Jak ve Vrchlabí, tak i v Brně se představila posila na gólmanské pozici – boleslavský Filip Šindelář. Vzhledem k síle soupeřů a naopak špatným výkonům Poruby, neměl lehkou pozici a celkem devětkrát inkasoval.

Závar před bránou Benátek z prvního vzájemného utkání

Nejlepším hráčem středočeského celku je téměř ve všech ohledech dvaadvacetiletý talentovaný útočník extraligových Bílých Tygrů Antonín Dušek. Ten posbíral pětadvacet bodů za čtrnáct branek a jedenáct asistencí. S těmito ukazateli je i nejlepším střelcem a nahrávačem benáteckého týmu. Také statistice +/- vévodí právě Dušek se čtyřmi kladnými body za účast na ledě při vstřelených a obdržených brankách. O tom, že Benátky spoléhají na spolupráci s Libercem svědčí to, že také na druhém a třetím místě tabulky produktivity se vyskytují útočníci z města pod Ještědem – čtrnáctibodový Lukáš Vantuch a třináctibodový Stanislav Procházka. Nejlepším obráncem týmu je pak Václav Drábek s deseti body (4+6).

Benátky nad Jizerou mají ve svém kádru hned dvojici hráčů, kteří mají v kolonce trestů tříciferné číslo. Jsou jimi Stanislav Procházka s rovnými sty trestnými minutami a Ctibor Jech, jenž od rozhodčích vyfasoval ještě o dvě minuty více. V bráně se představila již čtveřice brankářů – kromě Michala Nedvídka, Michala Fikrta a Jana Hanousky také benátecká gólmanská jednička Jiří Stejskal. Ten si vzhledem k umístění svého týmu nevede vůbec zle. Z dvaadvaceti odchytaných duelů má průměr inkasovaných branek na zápas na čísle 2,5 a procentuální úspěšnost těsně pod hranicí třiadevadesáti procent.

Nejproduktivnějším mužem porubského týmu je kapitán Robert Najdek, který má na svém kontě již sedmnáct bodů (7+10). Deset asistencí dělá z Najdka i nejlepšího nahrávače momentálně posledního týmu tabulky. Nejvíce gólových momentů zaznamenal Adam Červenka, jenž propálil gólmana soupeře v osmi případech. Statistice +/- vévodí dlouhodobý marod Radek Hubáček, který má ve svých statistikách dva plusové body.

Nejtrestanějším hráčem VOKD je již tradičně obránce Milan Ovšák, který obdržel od hlavních rozhodčích šestašedesát trestných minut. V brance Poruby dostal v dosavadním průběhu sezóny nejvíce prostoru David Iláš. V kleci prvoligového ostravského týmu se ukázali také Jakub Štěpánek, Tomáš Vošvrda, Lukáš Smolka a v posledních dvou utkáních také boleslavský Filip Šindelář. Ilášovy statistiky jsou následující – procentuální úspěšnost zákroků 90,42 % a průměr branek na zápas 3,19.

Důležité odkazy

Web soupeře: HC BENÁTKY NAD JIZEROU
Online přenos: HC VOKD PORUBA – HC BENÁTKY NAD JIZEROU

Rozhodčí utkání

Mgr. Petr Blecha, se kterým měli porubští hráči naposledy tu čest v utkání s Havířovem, které VOKD prohrálo 1:3 (vyloučení 3:6). Na čarách mu budou pomáhat pánové Jiří Kašík a Ondřej Trunečka, oba z Prostějova.

Rozhodující nájezd Ctirada Ovčačíka z prvního vzájemného utkání

Poslední utkání obou celků

39. kolo: HC Kometa Brno - HC VOKD Poruba 6 : 2 (2:0, 1:2, 3:0)
Branky a nahrávky: 4. Korhoň (Zubíček), 10. Korhoň (Polodna), 36. Padělek (Polodna, Zubíček), 41. Houdek (Černý, Brabenec), 42. Klimt (Sedlák, Morava), 54. Kostourek (Černý, Houdek) - 28. Vnenk (Kolařík, Rehuš), 35. Palík (Červenka).
více o zápase

39. kolo: HC Benátky nad Jizerou – HC Slovan Ústečtí Lvi 1 : 3 (0:0, 0:2, 1:1)
Branky a nahrávky: 52. Skořepa (Kolmann) - 24. Klobouček (Šagát, Mikulík), 37. Heřman (Špirko, Hovorka), 43. Janků (Hanzl, Pazourek).
více o zápase

Jak dopadla letošní vzájemná měření sil?

8. kolo: HC VOKD Poruba – HC Benátky nad Jizerou 2 : 1 sn. (1:0, 0:1, 0:0 – 0:0 – 1:0)
Branky a nahrávky: 1. Najdek (Káňa), rozhodující sam. náj. Ovčačík - 37. Drábek (Havel).
více o zápase

23. kolo: HC Benátky nad Jizerou - HC VOKD Poruba 1 : 0 (0:0, 0:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 46. Weiss (Kajínek).
více o zápase

32. kolo: HC Benátky nad Jizerou - HC VOKD Poruba 5 : 1 (1:1, 0:0, 4:0)
Branky a nahrávky: 9. Kajínek (Vantuch, Dušek), 46. Žabka (Víšek, Urban), 51. Pavlů (Dušek, Plodek), 58. Vantuch (Procházka), 59. Dušek (Procházka) - 9. Mikula.
více o zápase

Sestavy obou soupeřů v posledním zápase

HC VOKD Poruba: Šindelář - Ovšák, Vnenk, Falter, Tesařík, Palík, Pavelek - Červenka, Najdek, Zdeněk - Domián, Potočný, Mikula - Kolařík, Ivan, Rehuš - Gelačák, Janečka, Mocek.

HC Benátky nad Jizerou: Stejskal - Kolafa, Kajínek, Hrach, Cunik, Lukáč, Pavlů, Kolmann - Procházka, Dušek, Vantuch, Kopic, Skořepa, Weiss, Konečný, Urban, Víšek, Pabiška, Bárta, Hruška.

Ligová bilance HC VOKD Poruba - HC Benátky nad Jizerou

Poruba – Benátky Výsledky Bilance
2008/2009 I. liga 2:1 sn., 0:1, 1:5 0 – 1 – 0 – 2 3:7
Celkem 0 – 1 – 0 – 2 3:7

Statistiky soupeřů

VOKD PORUBA BENÁTKY NAD JIZEROU
UMÍSTĚNÍ V I. LIZE - SKUPINA
16. místo (31 bodů) 13. místo (44 bodů)
SKÓRE
77:139 82:121
BILANCE
9 – 1 – 2 – 27 13 – 1 – 3 – 23
NEJVYŠŠÍ VÍTĚZSTVÍ/PROHRA V LIZE
6:3 (SK Kadaň) / 1:7 (Kometa Brno) 5:1 (VOKD Poruba) / 1:8 (KLH Chomutov)
HRÁČI HRÁČI
NEJPRODUKTIVNĚJŠÍ
Robert Najdek 17 (7+10) Antonín Dušek 15 (14+11)
STŘELEC
Adam Červenka 8 Antonín Dušek 14
NAHRÁVAČ
Robert Najdek 10 Antonín Dušek 11
NEJLEPŠÍ V +/-
Radek Hubáček +2 Antonín Dušek +4
NEJTRESTANĚJŠÍ
Milan Ovšák 66 Ctibor Jech 102
GÓLMANI PROCENTUÁLNĚ
David Iláš 90,42% Jiří Stejskal 92,72%
GÓLMANI PRŮMĚREM
David Iláš 3,19 Jiří Stejskal 2,50