Po Havířovu míří do Poruby rozjetí prostějovští Jestřábi
Základní informace
Prostějovští Jestřábi okupují druhé místo tabulky, když na vedoucí Havířov ztrácejí pouhých pět bodů. Po dobrém vstupu do soutěže přišla menší série porážek, kdy Hanáci podlehli Karviné, Opavě, Vsetínu a Valašském Meziříčí. Od té doby se však mašina trenéra Petra Zachara opět pořádně rozjela. Z posledních jedenácti duelů nestačili Hanáci pouze na AZet, kterému podlehli těsně 2:3.
Již v šesti duelech v řadě dokázali bodovat. Po vysokých domácích vítězstvích nad celky z Valašska přišly také dvě venkovní tříbodové výhry. V tradičním derby zdolali 2:1 Přerov a naposledy zvítězili 5:4 na ledě Uherského Hradiště. „Podali jsme špatný výkon a domácí byli po část zápasu lepší,“ hodnotil prostějovský lodivod poslední vystoupení svého týmu.
Na čele produktivity Prostějova je Lukáš Duba (6+16), v klubu dvacetibodových můžeme vidět ještě jméno Martin Stejskal (13+8) a Jakub Čuřík (7+13). Z obránců je bodově nejpilnější Pavel Kumstát (3+8), na paty mu šlape s deseti nahrávkami Jiří Osina (0+10). V hodnocení účasti na ledě je na tom nejlépe Martin Stejskal s 22 kladnými body. Nejtrestanějším Jestřábem je s třiceti trestnými minutami Patrik Šebek.
V brance Prostějova dostává nejvíce příležitostí Dalibor Sedlář, jehož průměr inkasovaných branek na zápas je na čísle 2,63. Třikrát se již v kase představili Petr Musil a Stanislav Taťák. Hlavním trenérem prostějovského týmu je Petr Zachar, roli asistenta plní Juraj Jurík. Na straně Poruby drží týmové kormidlo Pavel Hinner a Pavel Leksovský.
V brance RT TORAXu nastupuje pravidelně Michal Gleich a je největší oporou aktuálně předposledního týmu tabulky. Průměr obdržených branek na zápas si drží na slušném čísle 3,19. Nejproduktivnějším porubským obráncem je ruský „trpaslík“ Ildar Chajretdinov (3+4), další pozice zaujímají Ondrej Piskura (3+2), Martin Mintěl (0+5) a kapitán Rudolf Wolf (0+4).
Z útočníků se nejvíce prosazuje zkušený Luděk Krayzel (7+6), s dvoubodovým odstupem je za ním Jan Matějný (6+5). Za zmínku ještě stojí bodové zisky Marka Pavlačky (1+7), Jana Chaloupky (5+2) a Marka Badža (3+3). Trestných minut nejvíce nasbíral útočník Petr Seidler (28).
Porubští hokejisté naposledy přivítali na svém ledě Havířov. Ten potvrzoval roli lídra soutěže a dotáhl utkání k suverénnímu vítězství 1:6. Přitom ještě v polovině duelu svítil na světelné kostce vyrovnaný stav 1:1. Řadou chyb v obranné fázi a také nedisciplinovaností dostal RT TORAX soupeře na koně a ten toho náležitě využil k mnohdy až pohledným a ukázkovým akcím.
„Dostali jsme tvrdou lekci. V první polovině utkání jsme dokázali držet se soupeřem krok. V úvodní třetině, kdy jsme byli možná i lepší, jsme zbytečně inkasovali ve vlastní přesilovce. Pak se nám podařilo vyrovnat, ale zbytečnými fauly jsme dostali soupeře na koně. Havířov hrál od té doby v pohodě a skóre navyšoval. Musíme jít dále naší nastolenou cestou, v týmu je do budoucna perspektiva,“ hodnotil utkání hlavní trenér Pavel Hinner.
Webové stránky soupeře: www.lhkjestrabi.cz
1. kolo: HC RT TORAX Poruba 2011 – LHK Jestřábi Prostějov 1 : 3 (0:1, 0:2, 1:0):
Poruba na úvod soutěže podlehla Prostějovu 1:3
13. kolo: LHK Jestřábi Prostějov – HC RT TORAX Poruba 2011 3 : 0 (2:0, 1:0, 0:0):
Dubova formace řídila vítězství Prostějova nad Porubou
Poslední utkání obou týmů
HC Uherské Hradiště – LHK Jestřábi Prostějov 4 : 5 (2:1, 1:3, 1:1)
Branky a nahrávky: 14. Horehleď (Sakrajda), 20. Horehleď (Antonovič, Sakrajda), 31. Červenka (Kříž, Mikeš), 50. Šťastný (Antonovič, Sakrajda) - 13. Osina (Smejkal), 34. Kumstát (Černý, Smejkal), 39. Zachar (Osina), 40. Ševčík (Paška), 54. Stejskal (Šebek).
HC RT TORAX Poruba 2011 - HC AZ Havířov 2010 1 : 6 (0:1, 1:3, 0:2)
Branky a nahrávky: 28. Chaloupka (Vaněk) - 15. Říčka (Vydra), 31. Brezani (Stránský, Potočný), 34. Rimmel (Najdek), 38. Daneček (Brezani, Potočný), 45. Zientek M. (Říčka), 49. Stránský (Krisl, Brezani).
Sestavy posledního kola
LHK Jestřábi Prostějov: Musil - Kumstát, Doseděl, Osina, Kolibár, Peštuka, Paška,Tomiga M., Stráněl, Finkes, Stejskal, Duba, Smejkal, Ševčík, Černý, Žajgla, Berčák, Šebek D., Zachar.
HC RT TORAX Poruba 2011: Gleich - Wolf, Piskura, Mládenka, Šindelář, Prokop - Krayzel, Pavlačka, Matějný - Galgonek, Badžo, Zdráhal - Vaněk, Ďurica, Chaloupka - Vajda, Seidler, Zuber.
Představme si rozhodčí
Důležitou součástí každého utkání jsou také rozhodčí. Derby Poruby s Prostějovem by měl odpískat jako hlavní pan Jiří Jeřábek z Paskova, na čarách se představí ostravská dvojice Lukáš Barteček a Tomáš Moravec.Ostatní duely 23. kola II. Hokejové ligy – sk. Východ
26.11. 17:00 HC Bobři Valašské Meziříčí – HC Slezan Opava
26.11. 17:00 HC Uherské Hradiště – HC Karviná
26.11. 17:00 HC GEDOS Nový Jičín – HC AZ Havířov 2010
27.11. 17:30 VHK Vsetín – HC Frýdek - Místek
Z historie prostějovského hokeje
Se založením hokejového klubu v Prostějově v roce 1913 se začal v hanáckém městě hrát hokej a první utkání bylo sehráno v zimě téhož roku. Prostějov tehdy podlehl Kroměříži 1:12. Prvním mezníkem se stal rok 1920 - to se ustanovil SK Prostějov a při něm vznikl hokejový odbor a od roku 1924 hraje pravidelnou soutěž. V meziválečných letech hrál celek z Prostějova často velmi úspěšně hanáckou župu, k nejúspěšnější sezóně v tomto období dozajista patří 1931/1932, kdy se celek probojoval až do celostátního mistrovství, ve kterém podlehl ve finále pražskému LTC těsně 3:4. Rok poté zvítězil Hanáci dokonce na Tatranském poháru. V sezóně 1943/1944 SK Prostějov zvítězil v Hanácké župě, postoupil do divize a z ní se dostal do Svazového poháru - ten ovládli a prvně v historii postoupili do nejvyšší soutěže.
V poválečném období strávili prostějovští hráči jeden rok mezi elitou, aby v následujícím putovali opět o soutěž níž a aby proti brněnskému Královu Poli nejvyšší ligu znovu vybojovali. A takto to pokračovalo dlouhé roky, tým se mezitím přejmenoval na ČSSZ Prostějova, až do roku 1953, v němž prozatím naposledy patřil mezi elitu. V následujících letech hrál pod názvem Tatran Prostějov moravskou část celostátní soutěže, popřípadě II. ligu, ale i přes několik výborné výkony zůstávaly Hanákům brány nejvyšší soutěže uzavřeny. V 70. letech TJ Prostějov sestoupil dokonce až do divize s brzkým návratem do II. ligy. Jenže nevyrovnané výkony poslaly klub do jihomoravského kraje a "horská dráha" nabírala další obrátky: I. liga, pád do II. ligy, snahy o návrat, pád do krajského přeboru a opět návrat do II. ligy.
Novodobá historie v 90. letech přinesla oživení, klub se po několika letech ve třetí nejvyšší soutěži probojoval do I. ligy a v ročníku 1995/1996 sehrál vyrovnané boje ve II. kole play-off s tehdy do extraligy postupující Opavou. Následovala řada majetkových změn ve vedení klubu a i časté přejmenování názvu klubu a vše vyvrcholilo v roce 1997 přesunem hráčů a licence do Rosic. Dva roky poté vznikl HC Prostějov a koupí havířovské licence nastoupil opět do I. ligy. V sezóně 2003/2004 společně s Kometou Brno obsadil poslední příčky a v pro Sarezu Ostrava úspěšné baráži zcela vyhořel a spadl do II. ligy.
HC Prostějov nahradili HK Jestřábi Prostějov a po pouhém roce v moravské části II. ligy postoupili výše. V sezoně 2005/2006 ovšem nenásledovalo tradiční nováčkovské nadšení a Jestřábi se museli smířit s hnízdem uloženým až na předposlední příčce a až úspěšná baráž uchovala první ligu. Ani další ročník nepřinesl umístění mezi osmičkou zajišťující vyřazovací boje. V sezóně 2007/2008 už přišel pád do II. hokejové ligy. V poslední sezóně došlo k mírné změně názvu klubu na LHK Jestřábi Prostějov.