Po Dynamu Moskva Sarezu prověří slovenský Kežmarok

Adam Bagar, 18.08.2008
Ještě v páteční podvečer si hokejisté A-týmu Sarezy Ostrava užívali hokejového svátku, když změřili síly s extrémně silným Dynamem Moskva. Uplynulo pár dní a dalším soupeřem Sarezy bude slovenský extraligový tým MHK SkiPark Kežmarok. Celek ze Slovenska sice nemá takové jméno jako ruský velkoklub, ale i přesto Ostravany zaručeně velmi dobře prověří. Pro oba celky to bude v přípravě již šesté utkání. Lepší bilanci výher má soupeř z Kežmaroku, jenže vítězství si připsal nad slabšími celky, naopak Sarezu prověřují v přípravě velmi kvalitní týmy, takže tato bilance je velmi zavádějící. Který z týmů si připíše vítězství v historicky prvním vzájemném přípravném utkání? Odpověď se dozvíme v úterý 19. srpna od 17:00 hod. Nejlepším způsobem ke zjištění odpovědi na tuto otázku bude osobní návštěva Zimního stadionu Sareza v Ostravě-Porubě. Na zápas jste všichni srdečně zváni, připomínáme, že vstup na všechna přípravná utkání je zdarma.

Základní info

Hokejisté slovenského Kežmaroku, následujícího soupeře Sarezy v rámci přípravy, zakončili uplynulou sezónu na deváté pozici slovenské nejvyšší soutěže, což znamenalo umístění těsně za branami play off. Letos Kežmarok nemá žádné velké cíle a prioritou je v klubu především záchrana. Stejně jako hokejisté Sarezy, tak i úterní soupeř má již v nohách pět přípravných duelů, narozdíl od Sarezy však vyjel na led již o týden dříve. Jako první prověřil kvalitu Kežmaroku nováček slovenské extraligy – tým Banské Bystrice (Sareza se s tímto celkem utká na domácím ledě již tento pátek). Bystrica hrající na domácím ledě si nakonec poradila s Kežmarokem až po samostatných nájezdech, když utkání skončilo v normální hrací době 1:1. Následující utkání sehráli Kežmaročané s Žilinou, které podlehli na domácí půdě 0:3. V dalších třech utkáních nenašel Kežmarok přemožitele, když si nejprve poradil v prodloužení s druholigovou Spišskou Novou Vsí a následně ve dvojzápase i s polským celkem Wojas Podhale Nowy Targ, který dokázali porazit 2:1 a 6:3. V rámci soustředění, které hráči Kežmaroku absolvují na severní Moravě se utkají nejprve se Sarezou Ostrava a následně i s jejím sokem - Havířovskou hokejovou společností.

V kádru MHK SkiParku Kežmarok se objevilo před sezónou 2008/2009 několik nových tváří. Asi nejzajímavější z nich je maďarský reprezentační gólman Krisztian Budai (na fotografii), který doposud působil v celku Alba Volan Székesféhérvár, jenž získal v uplynulé sezóně mistrovský titul. Tento zkušený gólman odchytal v národní reprezentaci Maďarska již úctyhodných 105 utkání, což je opravdu velké číslo. Jsou zde však další velezkušení hráči, kteří přišli Kežmarok posílit. Nováčky v týmu jsou například Pavol Gurčík, jenž vloni působil v podtatranském prostředí – Popradu, Jiří Jelínek, který přišel z Kladna, ale přesto odehrál loňský ročník v týmu Berounských medvědů, nebo Štefan Rusnák, který přišel do slovenské ligy z francouzského Caen. Dalšími novými jmény v dresu Kežmaroku jsou David Havíra, Miroslav Štolc, Ján Marcinko, Richard Jasovský, Patrik Svitana a Marek Myšlénka, kteří zde putovali z nedalekého Popradu. Hlavním trenérem Kežmaroku je Vladimír Klinga, kterému asistuje Jerguš Bača, kterého zajisté mnozí fanoušci v Česku znají z dávného extraligového působení.

Hokejisté Sarezy Ostrava po horším začátku začínají v přípravě zlepšovat své výkony. V úvodu přípravného maratonu zápasů přivítala Sareza Zvolen, který v Ostravě zvítězil suverénním způsobem o pět branek – 2:7. Druhé představení Sarezy se odehrálo na ledě Havířova, kde svěřenci trenéra Vavrečky podlehli domácímu celku těsně o jedinou branku – 2:3. Třetím soupeřem byl druholigový opavský Slezan a nepočítalo se s ničím jiným než s výhrou. Realita na ledě byla jiná a Sareza po nedobrém výkonu podlehla soupeři rovněž těsným výsledkem 3:4. V předposledním vystoupení zajížděl Havířov na Sarezu a v Ostravě tak bylo k vidění tradiční severomoravské derby, které skončilo vítězstvím Sarezy 2:1. Kromě dobrého výsledku předvedli Ostravané i velmi dobrý výkon. Posledním soupeřem Poruby bylo slavné Dynamo Moskva a nejdůležitější bylo pro domácí uhrát proti soupeři s řadou zvučných jmen v sestavě relativně dobrý výsledek. To se nakonec vydařilo a Sareza Ostrava po sympatickém výkonu podlehla kvalitnímu soupeři „jen“ 1:5.

Zkušenosti s hokejem v Kežmaroku má současný obránce Sarezy Dušan Brincko (na fotografii), jenž v loňské sezóně působil právě v klubu s orlí hlavou ve znaku. V 52 utkáních základní části, které za sezónu 2007/2008 stačil v Kežmaroku odehrát, dokázal do svých statistik nasbírat 12 kanadských bodů za dvě branky a deset asistencí.

Poslední utkání obou soupeřů

HC Sareza Ostrava – HC Dynamo Moskva 1 : 5 (0:2, 0:1, 1:2)
Branky a nahrávky: 47. Mikula - 2. Zhitnik (Weinhandl, Rachůnek), 20. Weinhandl (Kalyouzhny), 37. Rachůnek (Čajánek), 50. Tarasov (Yachmenev, Denisov), 59. Weinhandl (Kalyouzhny).
více o zápase

MHK SkiPark Kežmarok - Nowy Targ 6 : 3 (2:1, 2:2, 2:0)
Branky: 6. Hrubý, 14. Mašlonka, 27. Škovira, 35. Segľa, 55. Havíra, 60. Bednár – 18. Voznik, 24. Labuz, 38. Dziubinski.

Sestava Sarezy v posledním utkání

Iláš (od 41. Vošvrda) - Ovšák, Vnenk, Holík, Prokop, Hartmann, Falter, Tichý, Suchý - Bartoš, Najdek, Červenka - Gelačák, Hubáček, Kolařík - Köhler, Hruška, Kvapil - Mikula, Roman, Rehuš - Urban, Holuša.

Soupiska Kežmaroku v přípravě

Brankáři: Budai, Klempa.
Obránci: Droppa, Gavalier, Gurčík, Jelínek, Hrubý, Rusnák, Žemba, Brejčák, Sadiki.
Útočníci: Škovira, Fedor, Pavličko, Segľa, Palovčík, Drotár, Slaninák, Štolc, Havíra, Mašlonka, Jasovský, Svitana, Schneider, Žemba, Čížek, Klein, Bednár, Marcinko, Kraus.

Kanadské bodování hráčů Sarezy v přípravě

1. André Niec 		2 b. (2+0)
2. Michal Holuša	2 b. (1+1)
   Tomáš Urban	        2 b. (1+1)