Ohlédnutí za úspěšnou cestou 9. třídy do nadstavby

Romana Opatová, 12.10.2022
Žáci 9. třídy pod vedením Petra Trojana a jeho asistentů Jana Dreslera a Davida Moravce dohráli v uplynulém víkendu základní část soutěže 9. tříd. Z celkově 3. příčky této části postupují do nadstavby soutěže sezóny 2022/23, kde budou bojovat o následný postup do play off Mistra České republiky ve věkové kategorii 9. tříd!

Celkem 71 mužstev napříč celou Českou republikou hraje letošní soutěž 9. tříd. Pro základní část byla mužstva rozdělena do 10 skupin dle územního členění, ve kterých se utkala jednokolově každý s každým. Dvě mužstva z každé skupiny měla zajištěný přímý postup do nadstavby, k nim se ještě připojila 4 nejúspěšnější mužstva z 3. umístění všech skupin.

Hráči a hráčky HC RT TORAX v silné skupině zastoupené mimo jiné vítkovickou Riderou a třineckými Oceláři tak neměli žádný prostor pro zaváhání.

1. utkání odehráli 10. září na ledě AZ Havířov. Utkání otevřel v 8. minutě havířovský AZ, nicméně porubský tým v první části hry nejen brankově srovnal, ale po zbytek utkání již další navyšování skóre nedovolil. Poruba naopak v 2. třetině přidala dvě branky a v poslední třetině další čtyři a celkově zvítězila 7:1.

2. kolo soutěže rozehráli svěřenci Petra Trojana v neděli 18. září na domácím ledě proti Frýdku-Místku. Celých 60 minut byl porubský tým lepší, nejen že otevřel skóre utkání hned v 1. minutě, ale dále postupně navyšoval vedení bez jakéhokoli zaváhání v podobě obdržené branky. Po třetinách 3:0, 2:0 a 4:0, vyhrál celkově vysoko 9:0.

V sobotu 24. září odehráli hráči Poruby 3. kolo soutěže na ledě Slezanu Opava. Oproti minulému utkání tento zápas nebyl počtem branek tak pestrý, ale i zde měla Poruba herní převahu. V první a druhé části hry dala vždy po jedné brance a po 40 minutách tak vedla 2:0. Na počátku 3. části hry dala v rychlém sledu další dvě branky a teprve za stavu 4:0 se domácí Opava dokázala také jednou brankou prosadit. Celkově skončilo utkání výhrou hráčů HC RT TORAX 4:1.

Ve středu 28. září přivítali porubští hráči na domácím ledě tým z Orlové. Také v tomto domácím utkání hráči TORAXu skórovali hned v 1. minutě a zůstali po celé utkání u vysokého střeleckého tempa. První branku dovolili soupeři vstřelit až v 31. minutě, to už ale vedli 7:0. Po 40 minutách bylo průběžné skóre 8:2, přičemž střelecká aktivita se vystupňovala v poslední části hry. Tu vyhrál HC RT TORAX 7:0, celkově tak 15:2.

Hned o dva dny později hráči v rámci 5. kola vycestovali k venkovnímu utkání na led třineckých Ocelářů. Až tento tým byl „přemožitelem“ porubských v základní části. Svěřenci Petra Trojana hráli maximálně disciplinovaně, ale recept na překonání třineckého gólmana v celém utkání nenalezli. Soupeř jim střelecky utekl v 2. třetině. Po třetinách 1:0, 5:0 a 1:0, celkově prohráli 7:0.

Předposlední kolo základní části proběhlo v neděli 2. října na ledě kopřivnického týmu. Deváťáci HC RT TORAXu navázali na předchozí vítězství a pustili se do soupeře s velkým elánem. První část vyhráli 6:0, druhou dokonce 9:0. Na počátku poslední části hry vstřelil domácí tým čestnou branku. Poruba do konce utkání přidala ještě dalších pět branek a Kopřivnici tak doslova deklasovala vysoko 20:1.

Tradiční městské derby připadlo až na závěrečné kolo soutěže, sobotu 8. října. A bylo již předem řádně okořeněno, oba dva týmy – jak Poruba, tak vítkovická Ridera v utkání hrály o 2. příčku ve skupině, a tedy o zaručený postup do nadstavby, zatímco poražený musel o postupové místo bojovat ze 3. místa srovnáním bodů a skóre s ostatními třetími týmy z dalších skupin. Utkání začalo oboustranně rozvážně a diváci se v první části hry branky nedočkali. První branky utkání padly teprve kolem 30. minuty, když 2krát slavila vítkovická Ridera. Porubští hráči se snažili po zbytek hry skóre dorovnat, ale vítkovického brankáře překonat nedokázali. Celkově Vítkovice zvítězily 2:0. 15 bodů z pěti výher a příznivé skóre nicméně i přes tuto prohru stačilo k postupu pro 9. třídu HC RT TORAX do nadstavbové části soutěže, kde by měly zmizet vysoké rozdíly ve skóre.

Nadstavba je rozdělena do 3 skupin, po 8 družstvech a týmy si do ní nenesou body ze základních skupin. Tato část proběhne čtyřkolově režimem každý s každým. Hráče Poruby tak čeká dalších 28 náročných utkání se soupeři: HC Kometa Brno, HCM Warriors Brno, HC ZUBR Přerov, VHK ROBE Vsetín, HC VÍTKOVICE RIDERA, HC Oceláři Třinec a HC Dukla Jihlava.

Hodnocení dosavadního průběhu sezóny trenérem Petrem Trojanem:

První krůček je za námi. Opravdu jenom ten první, protože 28 přetěžkých utkání s těmi nejlepšími celky devátých tříd napříč Moravou, Slezskem a trochu i Vysočinou je před námi.
Do nadstavby jsme postoupili ze třetího místa, ale určitě zaslouženě. Vedení klubu, realizační tým a samozřejmě samotní deváťáci měli jasnou postupovou vizi. Kluci a holky pracovali mnohdy nad své možnosti jako dobře namazané a seřízené soukolí, vzájemně se podporovali, v utkáních se doslova rvali o každý bod či gól. Týmová participace fungovala.
Co bude dál? Určitě hokejově porostou. V konkurenci top týmů z těch nejvyšších hokejových pater.