Odrazí se Poruba ode dna?

Jan Škarpa, 16.11.2008
Po sobotní porážce v Benátkách čeká již v pondělí 17. listopadu na porubský celek další zápas. V něm má nyní poslední tým první ligy jednu jistotu – výhra bude znamenat přesun z šestnácté příčky výše. Další z veledůležitých utkání začíná v 17:00 hod. a návštěva hokejového utkání může být dozajista příjemným zpestřením svátečního dne. Pokud se na Zimní stadion v Ostravě Porubě nemůžete dostavit osobně, lze utkání sledovat prostřednictvím tradičního online přenosu.

Základní info

Stejně jako v Porubě, ani v Kadani nemohou být s dosavadním průběhem soutěže příliš spokojeni. Třináctá příčka k postupu do playoff nepostačuje a navíc pouze dvoubodový náskok právě před poslední Porubou ukazuje na značně vyrovnaný chvost tabulky. Při výhře VOKD je možný propad Kadaně až na poslední příčku, lze tedy na porubském ledě očekávat lítý boj o každý centimetr ledu. Porubským se však právě proti Kadani daří, bilance 13 výher proti 5 prohrám jasně favorizuje domácí celek. Na ledě jde však historická bilance stranou a rozhoduje aktuální forma a výkonnost, popřípadě štěstí. Kdo bude šťastnější po pondělním zápase je zatím ve hvězdách.

Nejproduktivnějším hráčem pondělního soupeře je Jakub Valský, jenž nasbíral 14 kanadských bodů za šest branek a osm asistence, v bodování mu zdárně sekundují třináctibodoví Radek Šíp a Petr Derfler. Nejlepším střelcem je Patrik Fink se sedmi přesnými zásahy. Pro porubského fanouška se ukrývá známé jméno v útočných řadách – exporubský Tomáš Chyba si v dresu Kadaně odkroutil již osmnáct utkání s bilancí jedné asistence. Jednoznačnou jedničkou v bráně Kadaně je Miroslav Hanuljak, který svého konkurenta postil do kasy jen v jednom zápase na 40 minut.

Po sobotní porážce klesla Poruba až na samotné dno první ligy o skóre za Třebíč. Do utkání se svým soupeřem mohou jít domácí hráči s vědomím, že výhra je posune minimálně právě před Kadaň. K tomuto vítězství bude chtít napomoci zatím nejproduktivnější hráč Poruba Adam Červenka (7+2), který je zároveň nejlepším střelcem týmu. To porubský odchovanec Michal Holuša je se šesti asistencemi nejlepším nahrávačem týmu.

Rozhodčí utkání

Hlavním rozhodčím pondělního utkání je Martin Smeták z Těrlicka, kterému budou na čarách pomáhat pánové Barteček a Koliba z Českého Těšína.

Web soupeře: SK KADAŇ
Online přenos: HC VOKD PORUBA – SK KADAŇ

Loňské osmifinálové boje proti Kadani přinesly také řadu vypjatých momentů. Poruba nakonec přehrála Kadaň 3:0 na zápasy.

Sestavy obou soupeřů v posledním zápase

HC VOKD Poruba: Iláš - Holík, Palík, Ovšák, Vajda, Suchý, Vnenk, Buček, Tesařík - Urban, Holuša, Kolařík, Pavelek, Ivan, Červenka, Gelačák, Rehuš, Mocek, Janečka.

SK Kadaň: Hanuljak - Szakal, Boguský, Pospíšil, Zmeškal, Kramár, Kloz, Mašek, Valský, Šíp, Balázs, Polanský, Derfler, Kajer, Pražák, Ton, Chyba, Indra, Rybecký, Zika.

Ligová bilance HC Sareza Ostrava - SK Kadaň

Sareza – Kadaň Výsledky Bilance
2004/2005 I. liga 2:0, 3:5, 0:3, 4:2 2 – 0 – 0 – 0 – 2 9:10
2005/2006 I. liga 1:0, 1:3, 3:1, 1:2pr 2 – 0 – 0 – 1 – 1 6:6
2006/2007 I. liga 3:2, 3:2sn, 8:2, 2:1sn 2 – 2 – 0 – 0 – 0 16:7
2007/2008 I. liga 2:3pr, 3:1 1 – 0 – 0 – 1 – 0 5:4
2007/2008 I. liga play-off 3:1, 4:2, 4:0 3 – 0 – 0 – 0 – 0 11:3
2008/2009 I. liga 4:2 1 – 0 – 0 – 0 – 0 4:2
Celkem 11 – 2 – 0 – 2 – 3 51:32

Z historie kadaňského hokeje

První hokejová klání se odehrála v Kadani již v roce 1945, dva roky poté vznikl Hockeyový odbor a zanedlouho hokejový tým Tatran Kadaň, jenž hrál I. A. třídu západočeské župy. Ke konci padesátých let se začala hrát Okresní soutěž Chomutovska, ve které se objevil jak Tatran, tak i Slovan Kadaň. V roce 1970 se Slovan stal vítězem I. A. třídy, ale postupu do oblastní soutěže se nedočkal. Rok nato se sloučila mužstva Slovanu Kadaň a DNT Tušimic do jednoho s názvem TJ DNT Kadaň.

Nově vzniklý tým hrál v krajské soutěži a svými výkony si vybojoval postup do hokejové divize, v níž na dlouho setrval. Reorganizace hokejových soutěží určila Kadani krajský přebor. Sezóna 1980/1981 se dokonce odehrála bez Kadaně. Každoroční změny v organizaci soutěže vedla ke všeobecnému znechucení hrát a tak se v roce 1987 ustanovilo nové DNT Kadaň, které mělo jasný úkol - vybojovat II. ligu a to se kadaňským hráčům nakonec nepovedlo, když v postupových bojích nestačili na Sušice.

V roce 1991 se zkolaudoval zimní stadion a vznikl samostatný hokejový klub - Sportovní klub Kadaň. Ten sice v daném ročníku nepostoupil, ale díky zrušení TJ VTJ Litoměřic se celek objevil pro následující rok ve II. lize. Ale jen na jeden rok, jenže po třech letech v regionálním přeboru se Kadaň vrátila do druhé ligy. Rok poté válčila neúspěšně o postup do I. ligy, ale až druhý pokus v sezóně 1997/1998 druhou nejvyšší ligu přinesl. Největšího úspěchu se prozatím dočkala v soutěžním ročníku 2001/2002, prvně se probojovala do play-off, na suverénní Liberec však nestačila.