Netlačit na výsledky a dovolit hráčům dělat chyby, heslo žákovských trenérů
Hokejová výchova je běh na strašně dlouhou trať. Někdo získá určitou dovednost v šesti letech, někdo v sedmi a jiný třeba, až v deseti. Důležité je, aby trenéři nikoho nezatracovali, dali prostor na ledě všem dětem a vzbudili v nich hokejovou vášeň.
Výchovná práce trenérů u přípravky se zaměřuje na školu, kontrolu výsledků, kamarádství mezi spoluhráči, úctu k soupeři a fair play. „Děti je potřeba pozitivně motivovat, potřebují mít atmosféru pohody. Nesmí být stresované, nesmí se na ně spěchat,“ píše ve svém hodnocení Petr Rambousek, trenér starší přípravky. Kategorie, v které se malí hráči a hráčky seznamují s krásou hokeje a také zádrhely hry na celé ledové ploše.
„Nejdůležitějším cílem bylo vytvořit trvalý vztah dětí k lednímu hokeji a pohybové činnosti jako takové. Naučit děti soutěživosti a navodit naladění za dodržování určitých pravidel. U dětí jsme často měnili pozice, aby si všechny zahrály v útoku i v obraně. Děti tak získávaly celistvější přehled na hřišti,“ konstatuje na závěr trenér Rambousek, který měl za pomocníky mimo jiné i hráče áčka – věčně usměvavého kapitána Davida Zachara a nejoblíbenějšího hráče áčka, zadáka, Jana Puškára.
Stejný názor sdílí i šéftrenér porubské hokejové mládeže David Moravec. „Žákovský hokej je hlavně o tom, aby kluci, u nás v Porubě i holky, získali radost z hokeje a nabyli lásku k němu. Takže všechny tréninky by měly být pojaty zábavnou formou. Dril schovaný za zábavou.“ A že se to trenérům Moravcovi a Trojanovi povedlo, není pochyb. „Pro trenéra je nejlepší známka toho, že odvádí dobrou práci to, že se hráči těší na další trénink, potažmo na další sezónu,“ říká s úsměvem a hrdostí trenér 5. a 7. třídy.
Hodnocení svých tříd dle tabulkového umístění od trenéra Moravce rozhodně nečekejte. „Zápasové výsledky jsou jen nějaké měřítko, jen důsledek dobrých herních činností, ale neříkají nic o tom, že to kluky baví. Prohra v žádném případě neznamená, že jsou hráči špatní. Ty své činnosti dělají na nějakém svém standardu. Mají prostor pro další zlepšování.“
A stejně jako trenér Rambousek dává trenér Moravec důraz na to, aby se na děti netlačilo. „Přál bych si, aby si hlavně rodiče tohle uvědomili. Pro žákovské trenéry je důležité hráče naučit soudržnosti, umět si na ledě vyhovět, naučit je udělat kličku, přesně nahrát. Ale i dobře bránit a blokovat střely. Ve finále se naučí dávat i ty góly. Prostě hráče v žákovském věku učit, že chyby můžou udělat, že je to normální. Jen tak se z chyb poučí a příště budou vědět, jak to udělat správně,“ prozrazuje trenér Moravec na závěr své přání.
Tabulkově se dá hodnotit snad jen osmá třída, která byla blízko účasti na závěrečném turnaji MČR, které se letos konalo v Ostravar Aréně. Pod vedením trenéra Romana Mrázka se už v přípravných zápasech ukázala síla týmu. „V soutěžním cyklu tým HC RT TORAX skončil na 2. místě za Vítkovicemi a pokoušelo se uspět a postoupit na mistrovství republiky z nejlépe hodnoceného 2. místa. Toto se nepodařilo, avšak ze 41 týmů republiky se Poruba umístila v přepočtu počet bodů na zápas na 9. místě společně s Duklou Jihlava, Českými Budějovicemi a Chomutovem,“ a dál ve svém hodnocení dodává, „pouze 8 týmů republiky bylo v tomto přepočtu lepších – Vítkovice Ridera, Kometa Brno, Škoda Plzeň, Slavia Praha, Sparta Praha, Hradec Králové, Liberec a Kladno. S porovnáním se středně velkými a menšími oddíly podobné velikosti je zřejmé, že náš ročník 2004 společně s ročníkem 2005 se umístil celorepublikově na prvním místě.“
Na základě všech informací lze konstatovat, že sezona 8. třídy byla úspěšná jak po stránce výsledkové, tak také v herním posunu a zlepšení většiny hráčů.
Podobně si vedli o dva roky mladší hráči, aspoň dle slov trenéra Mrázka. „Všichni chlapci udělali obrovský krok vpřed v hokejových dovednostech, ale také v náhledu na tento sport. I když zprvu jejich docházková morálka nebyla dle mých představ.“
Možná i tím, že se docházka na tréninky zlepšila a hráči pochopili, že když začnou hokejem více žít, snažit se na trénincích zlepšovat, mohou tak dosáhnout lepších výsledků. To byl asi největší posun této třídy. „Předposlední místo v dlouhodobé soutěži neodpovídá předváděné hře tohoto týmu. Lze říct, že většina chlapců byla srovnatelná s ostatními soupeři, dokonce mnohdy i lepší. V této věkové kategorii utkání vyhrají dva až tři hráči, tak je samozřejmé, že mnohými individuálními chybami lze zápas i prohrát. A takových utkání během sezony jsme měli spoustu,“ konstatuje ve své zprávě Mrázek a dodává, „spolu s Bronislavem Kromkou si myslíme, že i přes všechny problémy má tento ročník potenciál a alespoň někteří mohou dosáhnout slušné hokejové úrovně.“
To že v HC RT TORAX Poruba dělají trenéři mládeže, a potažmo vedení klubu, dobrou práci, vypovídá fakt, že v rámci dvou celorepublikových akcí „Pojď hrát hokej“ přišla do menší přípravky spousta nových dětí. A v neposlední řadě i fakt, že za žákovské třídy Poruby, kde migrace hráčů není až tak běžná, chce hrát v příští sezóně několik hráčů z jiných klubů.