Nemáme se za co stydět, říká o čtvrtfinálové sérii Robert Najdek

Vladimír Vronka, 03.03.2008
Sareza Ostrava zakončila sezónu 2007/2008 čtvrtfinálovým utkáním v Olomouci. Parádní hokejové představení začali lépe domácí a v první minutě se ujali vedení 1:0, když pak zvýšili domácí na 2:0 viděli už domácí fanoušci své hokejisty v další fázi, jenže Sareza zabojovala a během jedné minuty dokázala stav otočit. O výsledku rozhodla třetí třetina, do které vstupovali domácí s jednogólovou výhodou, kterou dokázal navýšit Milan Ministr z trestného střílení. Sareza vrhla síly do útoku a dokázala si vytvořit tlak i šance, ale žádná z nich se neujala. Na druhé straně dokázali olomoučtí hráči trestat chyby Sarezy. Nejlepším ostravským hráčem ve čtvrtfinálových zápasech byl kapitán týmu Robert Najdek. Ostravský trenér Jan Vavrečka po utkání žehral na nedostatek obránců, neboť často mohl nasadit pouze šest mužů do obrany.

Sareza Ostrava sehrála na půdě Olomouce poslední zápas historicky nejúspěšnější sezóny. Nejlepším ostravským hráčem byl kapitán Robert Najdek. Sareza se dokázala Olomouci vyrovnat ve spoustě věcí, ale produktivita nakonec sérii rozhodla. „Diváci viděli krásnou sérii, spoustu branek asi nejvíce ze všech sérií. Musím říci, že vyhrál lepší a kompaktnější tým. To, že padalo tolik branek můžeme přisoudit tomu, že jsme lepili obranu jak se dá, hráli jsme na šest obránců, což se pokaždé někde projevilo. Musím před nimi smeknout, protože to měli těžké,“ věděl po zápase, že nejtěžší byla série pro zadní řady Sarezy. Olomouc dokázala využít více šancí než ostravští hráči, což rozhodlo nejen poslední ostravský zápas sezóny 2007/2008. „Olomouc měla čtyři kompaktnější pětky, měli větší produktivitu v přesilovkách. My se nemáme za co stydět,“ je si ostravský kapitán vědom toho, že Sareza nechala na ledě to nejlepší co mohla. Před začátkem play off se našla spousta lidí, kteří nevěřili, že Sareza postoupí přes předkolo. Sareza dokázala porazit Kadaň 3:0 na zápasy a čekala ji Olomouc, se kterou sehrála Sareza herně vyrovnanou partii. „Odešli nám zkušení hráči, ale otevřel se prostor pro mladé. Do play off jsme nastoupili s deseti prohrami, ale měli jsme v nich čtyři remízy. Bylo to psychicky náročné, ale Kadaň jsme zvládli, což nám pomohlo. Hráli jsme hru založenou na pohybu a napadaní, hráli jsme jednoduše bez složitých kombinací, na které jsme neměli manšaft.,“ prozradil Robert Najdek recept na to, jak sehrát s Olomoucí vyrovnané partie.

Sareza odehrála sezónu plnou zvratu, nejprve se rvala o druhé místo s Olomoucí, pak tým opustila řada opor a Sareza nakonec bojovala o udržení výhody domácího prostředí v předkole, kde si dokázali hráči Sarezy poradit s Kadaní. Ostatní výsledky předkola rozhodly o tom, že soupeřem Sarezy bude Olomouc. „Myslím si, že sezóna byla úspěšná, dvakrát jsme během ní vyměnili kádr. Celou sérii jsme prohráli z důvodu nedostatku obránců, obránci nehráli špatně, ale chybí jim zkušenosti nebo hráli po zranění. Lepili jsme to do kupy jak se dalo. Olomouc vyhrála díky tomu, že měla lepší zadní řady,“ viděl hlavní rozdíl mezi oběma čtvrtfinálovými soupeři ostravský trenér Jan Vavrečka. Sareza rychle prohrávala 2:0 a olomoučtí diváci byli k u vytržení, jenže Sareza utišila olomoucké publikum během jedné minuty, kdy stav zápasu otočila na 2:3. Nakonec Olomouc dokázala porazit Sarezu 7:4. “K hokeji zvraty patří, my jsme dali jeden gól a pak to šlo rychle za sebou. Konečných 7:4 vychází z toho, že obranná fáze byla nejslabším článkem, ale je to jen o zkušenostech, o ničem jiném. Máme dobré, ale nezkušené obránce. Dnes jsme měli dva zkušené obránce,“ nastínil v čem je největší problém zadních řad. V poslední třetině začalo být utkání hodně emotivní, své do mlýna přidali i olomoučtí diváci. Utkání se nakonec dohrálo v relativním klidu. „Závěr byl emotivní, ale nebylo to tak strašné, abych musel kluky uklidňovat,“ řekl těsně po skončení zápasu trenér Sarezy.