Nebýt kluků, tak bych ji neměl, hlásí o své první nule Jan Zavadil

René Chyla, 17.10.2016
Po závěrečné siréně si všichni hráči i příznivci porubského celku oddechli. RT TORAX byl sice na ledě Prostějova mírným favoritem, nicméně cesta k vítězství byla dlážděná potem a krví. Junioři ale nakonec díky využité přesilovce a gólem z trestného střílení udolali domácí hokejisty poměrem 2:0 a v tabulce jim tak patří už druhá pozice. „Gogův gól byl rozhodující. Provedl parádně jak stahovačku, tak střelu k tyči,“ říká o klíčovém momentu zápasu Jan Zavadil.

STATISTIKY & FAKTA: JAN ZAVADIL #30
Věk: 19 let, narozen 26. července 1997 Výška: 181 cm Váha: 75 kg Post: brankář, lapačku má nalevo Mateřský klub: HC VÍTKOVICE RIDERA (do 2015) Další kluby: HC Frýdek-Místek (2013-2014)

Pouze 0:2. Přesně takový výsledek se zrodil v rámci osmého kola mezi prostějovskými Jestřáby a ostravskou Porubou v Lize juniorů. V téhle lize výsledek pozoruhodný, jelikož na téhle úrovni spíše nejsou výjimkou duely s deseti a více brankami. „K zápasu jsme přistoupili zodpovědně, jelikož jsme za každou cenu chtěli domů odvézt tři body. Kluci makali celých šedesát minut, hráli jsme parádně od začátku až do konce a ukázali, že i my umíme hrát dobrý hokej,“ hodnotí vyrovnaný duel nejlepší hráč zápasu.

Vše ale mohlo být úplně jinak. Michal Dang totiž už po pár vteřinách upláchl domácí obraně a mohl skórovat, Adam Gottwald střežící prostějovskou klec ale vynikl. Tatáž situace na druhé straně. O minutu později zase musel vytáhnout jeden ze svých parádních zákroků porubský fantóm. „Věděl jsem, že musím chytit. Kdyby z toho padl gól, tak by zápas vypadal určitě jinak,“ tuší Jan Zavadil. „Čekal jsem střelu mezi betony, ale nakonec šel do blafáku, takže jsem jen nastavil lapačku,“ dodává s klidem.

ZAVADIL VYNULOVAL NÁLET PROSTĚJOVSKÝCH JESTŘÁBŮ, KURNIK Z NÁJEZDU ZAŘÍDIL DRUHÉ MÍSTO »

Po bezbrankové první třetině šli Porubští do vedení díky využité přesilovce ve 22. minutě, kdy Patrik Gola nedal Gottwaldovi střelou pod lapačku žádnou šanci. „Byl to rozhodující moment zápasu. Gogo provedl parádně jak stahovačku, tak střelu k tyči,“ chválí lídra kanadského bodování. Srovnáno mohlo být ovšem o chvíli později. Po Skácelově střele ale nakonec zazvonila jen tyč Zavadilovy branky. „Tu střelu jsem viděl dobře. Puk mi líznul vyrážečku a naštěstí to skončilo na tyčce,“ oddechl si brankář, na kterém si Jestřábi vylámali všechny zuby.

Antonín Kurnik poté ve 31. minutě proměnil nařízené trestné střílení, na což domácí nedokázali zareagovat. Mimo jiné, porubský gólman byl na ledě kolikrát více slyšet než kterýkoliv z trenérů. „Hru vidím zezadu nejlépe ze všech, a tak máme s kluky „domluvu“, že na ně budu řvát, ať už to bude ohledně hry, nebo když mi potečou nervy,“ culí se porubský sympaťák. A kdy že mu tekly nervy nejvíce?

„Asi to bylo v zápase s Uherským Brodem. Tam jsme vždy stříleli jen do brankáře nebo do jeho betonu. Naštěstí ale Šírda (Jaromír Široký, pozn. red.) výborně projel až k brance, přihrál Jabkovi (Jakub Bialoň, pozn. red.), který se díkybohu trefil a nepřestřelil o dva metry jako obvykle,“ směje se jednička v porubském brankovišti. Jeho hlasivky nakonec dovedly porubské borce až ke zlatým třem bodům. Závěr byl ale podle strážce hostující klece nejtěžší. Poruba totiž musela ustát téměř dvouminutové oslabení ve třech proti pěti bruslařům a poté navíc i závěrečnou power-play.

GÓÓÓL? Ale kdepak! V bráně čaruje Jan Zavadil! » Prostějov – Poruba 0:2

Porubské obraně ani gólmanovi se však nemohlo absolutně nic vytknout, všichni do jednoho makali na sto procent. „Byly to určitě nejtěžší chvíle v zápase. Kluci ale výborně vyklekávali, lehali do střel a obránci odstavovali hráče před bránou, abych viděl,“ chválí své kolegy muž v masce. Poruba tak urvala důležitou výhru, díky níž se posunula na druhou příčku v tabulce za vedoucí Brno. „Bylo by určitě lepší, kdybychom s nimi tenkrát vyhráli,“ lituje domácí porážky s Warriorem 2:4. „Nedá se ale nic dělat, musíme se pokusit vyhrát u nich,“ burcuje Jan Zavadil své spoluhráče.

Jan Zavadil tak vychytal první nulu v novém ročníku. Tu poslední zapsal na konci února roku 2016, kdy vynuloval karvinské střelce. „Je to super pocit, mít nulu. Nicméně nebýt kluků, kteří mi k ní pomohli, tak bych ji neměl,“ líčí své dojmy po zápase, v němž zlikvidoval všech 29 střel jestřábí letky. Zároveň ale dodává, že čisté konto nezůstane bez povšimnutí u pokladníka v kabině. „Mám to za stovku do kasy. Radši ale zase dám stovku, než abych neměl nulu. To je pro mne víc,“ uzavírá devatenáctiletý gólman.