Narozeninová pozvánka na předvánoční slezské derby
Základní info
I když se po ulicích stále a bohužel neprohánějí sněžné pluhy, jež by odhrnovaly závěje sněhu tvořící dojem pravých vánočních svátků, rozvěšují alespoň radní po ulicích různé hvězdy a svítící ozdoby nejen na veřejná osvětlení. A právě v ten čas, v čas nákupů smrků a borovic, kaprů a ingrediencí na salát, v čas ukládání vánočních přání za okna, hostí havířovská Víceúčelová hala tradiční slezské derby a zároveň bujarou oslavu osmdesáti let tamějšího hokeje.
Forma Havířovské hokejové společnosti se v posledních kolech velice podobá té porubské. Časté porážky a občasné vítězství... Vždyť z posledních pěti zápasů nezískal výběr trenéra s pohádkovým jménem krále Miroslava, tedy Miroslava Fryčera a jeho asistenta René Ševěčka jediný bod do prvoligové tabulky. O to cennější je skalp z ledu Chomutova či dva body proti Hradci Králové z přelomu listopadu a prosince. Porubští za stejné období, t.j. sedm utkání vyválčili čtyři body, o jediný bod méně nežli sobotní sok.
Co lze tedy očekávat od souboje obou celků? Tvrdá a urputná bitva o každý coul ledu, touha domácích popřát klubu k narozeninám tříbodovým ziskem, snaha hostí pokazit tuto radost a možná i plná hala ženoucí Pantery a VOKD do zteče. Slezské derby zřídkakdy bývá bitvou obranných linií na modré, spíš připomíná vodu v rozbouřeném moři, kdy se vlny ženou tu na jednou stranu, tu na druhou. Pikantní navíc bude zápas pro mnohé aktéry, neboť si vyzkoušeli dresy obou týmů.
A o koho se jedná? Barvy Havířova letos hájí Jakub Čech, dlouholetá brankářská opora jak současného zaměstnavatele – a to ještě v dobách extraligy –, tak i Ostravy. To forvard Martin Kotásek oblékl porubský dres před měsícem a v jedenácti zápasech nastřádal pět kanadských bodů, výměnou za něj byl tehdy kapitán VOKD Robert Najdek (na fotografii). Doby, kdy válel za Ostravské Martin Piecha v útočné formaci s Vladimírem Lukou a Petrem Fabiánem, jsou již dávnou minulostí, ale výkony talentovaného hráče od té doby ještě nabraly obrátek a nyní těší i třinecké publikum. Marek Sikora působil v Porubě stejně krátce jako například nedávno do Šumperka poslaný Petr Rozum. To Jiří Zdeněk v juniorském věku zkoušel štěstí v druholigové Porubě, aby poté zamířil přes Opavu k Panterům a aby se v minulém ročníku do Ostravy zase vrátil. Výčet borců VOKD na opačné straně barikády by byl zřejmě delší, a nemá jej příliš smysl jmenovat, neboť by byl jen seznamem povětšinou několika málo zápasových hostování.
Krize Porubských v číslech
Je zřejmě smutnou povinností zmínit se o krizi Poruby v letošním roce. Hokejový klub nastupuje již v páté sezóně k zápasům druhé nejvyšší soutěže v ČR a prvně řeší záchranářské boje. Místní divák byl z předešlých let zvyklý na boje o osmičku s tím, že v první čtvrtině soutěže vídával Ostravu kolikrát i v první trojce tabulky. A co trápí hráče nejvíce? Střelecká potence, hra v obranných řadách a také místy nevyrovnané výkony brankářů. Dalo by se tedy říci, že vše. Nemohu ze své pozice ovšem kritizovat, maximálně doložit své domněnky číselnými fakty:
- 67 branek ve 34 utkáních, průměr na zápas 1,97 vstřelené branky posílá Porubu na předposlední místo produktivity v lize před Beroun (63 branek),
- 117 inkasovaných branek, průměr 3,44 je vůbec nejhorší,
- 26 utkání ze 34 možných, v nichž vstřelilo VOKD nanejvýš 2 branky, z toho tři vítězná,
- 8 domácích utkání se vstřelenou jedinou brankou,
- 13 kanadských bodů nejproduktivnějšího hráče VOKD, kapitána Roberta Najdka řadí na 96. příčku v celé lize, včetně bodů získaných za Havířov je na 78. pozici.
Nejen tyto aspekty řadí Porubu na poslední místo I. ligy, hráči ale neskládají flintu do žita a pokusí se dostat ze sestupových vod a zřejmě si usnadnit práci pro případné play-out. Kritici mohou namítnout autorovu skepsi ohledně účasti v předkole vyřazovacích bojů, jenže je nutno počítat nyní již s devítibodovou ztrátou na dvanáctou příčku a s poměrně těžkým losem na počátku ledna, kdy VOKD nejprve hostí Chrudim a posléze zavítá na led Vrchlabí a Komety Brno, tedy absolutní špičky ligy.
Vošvrdův zákrok z letošního utkání proti Havířovu (1:3)
Rozhodčí utkání
Hlavním arbitrem sobotního klání bude ostravský rodák Robin Šír, který si tak odbude svou premiéru při slezském derby. Na čarách mu budou asistovat pánové Lukáš Barteček a Richard Koliba z Českého Těšína, respektive Karviné.
Sestavy obou soupeřů v posledním zápase
Havířovská hokejová: Čech - Kolarz, Klimeš, Evan, Štefanka, Novák, Lašek, Hegegy - Seman, Vala, Velecký, Brynecký, Piecha, Kotásek, Klimša, Zeliska, Říčka, Minařík, Maruna, Daneček.
HC VOKD Poruba: Smolka - Ovšák, Vnenk, Rangl, Vajda, Buček, Tesařík - Červenka, Najdek, Mikula - Gelačák, Ivan, Zdeněk - Kolařík, Holuša, Mocek - Bartošek, Kalina, Rehuš.
Trocha historických bilancí
Při pohledu na historii vzájemných zápasů se musí tým z Poruby svému sobotnímu sokovi poklonit, Havířov byl od samého vzniku organizovaného hokeje v Porubě na jiné startovací linii a výsledky tomu napovídaly. V sezóně 1966/1967 v oblastním přeboru severomoravského kraje sehrál tehdejší Sokol Poruba s AZ Havířov jeden z prvních (ne-li zcela první) vzájemných mačů, podlehl v roli hosta po debaklu 0:7, v domácí odvetě pak 0:4. Utkání na vlastní kůži zažil kupříkladu otec Roberta Najdka či současný vedoucí týmu Alois Seifried. A ani v následujícím ročníku se Porubským nedařilo soka porazit, a co víc – v jednom zápase dostali dokonce desítku (viz foto z dobových novin). První zaznamenaný úspěch přišel až roku 1968, 1. listopadu, tedy přesně čtyřicet let před sobotním utkáním. Tehdy v přátelském utkání vybojovali Porubští remízu 1:1. Porubský tým je s nejmladším městem ČR spjat také tréninky a zápasy, které musel absolvovat v tamější hale, protože doma neměli jednoduše kde hrát. V ligovém ročníku 1977/78 se Sokol prvně probojoval do II. NHL, kde se potkal opět s AZ, ze vzájemných duelů vytěžil jen čtyři porážky. Až do postupu do I. ligy se krom bojů v krajském přeboru na začátku osmdesátých let týmy spolu již neutkaly.
Ligová bilance HC VOKD Poruba - Havířovská hokejová, a.s.
|
Z historie havířovského hokeje
Přestože je město Havířov velice mladé, (vzniklo teprve v roce 1955), počátky nynějšího hokejového klubu se datují již do roku 1928. V roce 1931 došlo k registraci hokejového klubu pod názvem KČT Lazy. A taky došlo k přihlášení do tehdejší župní soutěže SHŽ, kterou v té době hrály mimo jiné i Vítkovice a Třinec. Severomoravský přebor hráli předchůdci dnešních Panthers dlouhých dvaadvacet let. V roce 1966 se změnil název klubu na AZ Havířov (podle tehdejšího generálního partnera Dolu Antonín Zápotocký). Tým hned rok nato postoupil do 2. národní ligy.
Po pár letech strávených v 1. národní lize, však následoval pád zpět do 2. národní ligy, stalo se tak kvůli reorganizaci soutěže. Plných sedmnáct let trvalo Havířovu než se vrátil opět do první ligy. V roce 1999 odkoupil Havířov extraligu od Opavy, s tím přišla i změna názvu na HC Havířov Panthers. V nejvyšší soutěži vydržel tým čtyři roky, po kterých je vystřídalo Kladno. Od sezóny 2003/2004 nastupuje regionální soupeř pravidelně v zápasech I. ligy, do play-off se poprvé podíval ve svém třetím ročníku (2005/2006) této soutěže a hned zaznamenal obrovský úspěch v podobě postupu do semifinále a zisku pomyslného bronzu. Jenže v ročníku následujícím zaznamenali Pantheři návrat ke starým pozicím druhé nejvyšší soutěže, neboť i do třetice obsadili konečné 10. místo. Sezóna 2007/2008 přinesla třetí příčku ve východní části I. ligy, ale také neúspěch v předkole play-off s Rebely z Havlíčkova Brodu.