Na Porubu vzpomínám jen v tom nejlepším, říká juniorský reprezentant Adam Hawlík

Adam Bagar, 13.02.2013
Uplynulý týden patřil na porubském zimním stadionu kvalitně obsazenému juniorskému Turnaji pěti zemí. Ten suverénně ovládla reprezentace Švédska, druhé skončilo Švýcarsko a třetí Česká republika. Své zastoupení měl i porubský hokej. Z vítkovické juniorky byl na turnaj povolán porubský odchovanec Adam Hawlík. Osmnáctiletý bek nastupoval v první formaci a na konto si kromě dvou asistencí připsal dva plusové body a šest trestných minut. Akce na domácí půdě pro něj měla specifický náboj. "Na porubský hokej jsem určitě nezanevřel," říká člen reprezentační devatenáctky, který by se rád dostal na světový šampionát dvacítek, který se koná na přelomu roku ve Švédsku.

Čeští mladíci v Ostravě rozhodně nezklamali a v silné konkurenci týmů skončili na pomyslném bronzovém stupínku. „Myslím si, že turnaj se nám celkem povedl, s výjimkou první třetiny zápasu se Švýcarskem. Se všemi soupeři jsme dokázali hrát vyrovnaný hokej a třetí místo považuji rozhodně za úspěch, přestože nám chyběl jen bod ke druhému místu,“ pustil se do hodnocení Turnaje pěti zemí obránce Adam Hawlík.

Svěřenci trenérské dvojice Jakub Petr – Karel Mlejnek dokonce bojovali v závěrečném utkání o prvenství v turnaji, ale to by museli porazit zcela suverénní Švédy. „Šli jsme do utkání s tím, že nemáme co ztratit, takže na ně vletíme. Hrálo se vlastně o první místo, takže takové finále. Trenér nám řekl, že takový zápas nehrajeme každý den, takže ať si to hlavně užijeme a dáme do toho všechno,“ nastínil taktiku pro duel se suverénními třemi korunkami.

Švédská reprezentace na porubském zimním stadionu ostatní čtyři mančafty jednoznačně převyšovala. „Myslím si, že jejich největší síla je v tom, že se vůbec nezbavují kotouče. I když hrají oslabení, tak se jej prostě nezbaví, dokonce si mezi sebou několikrát vymění kotouč a ušetří spoustu času. Samozřejmě jsou výborní ve všech činnostech a na ledě to jde hodně vidět,“ uznal osmnáctiletý zadák sílu vítěze turnaje, který si postupně poradil se Švýcarskem, Finskem, Německem i Českou republikou.

Nejdůležitější duel sehrála česká reprezentace v sobotu proti Švýcarsku, kdy český výběr zaspal začátek utkání. „Myslím, že jsme nebyli všichni dostatečně zkoncetrovaní, nebruslili jsme a chyběla tam bojovost.“. Ta české juniory jinak po celý turnaj zdobila. „Trenéři k nám o přestávce důrazně promluvili a další dvě třetiny to už vypadalo úplně jinak,“ pokračoval. Češi nakonec zápas otočili z 0:3 na konečných 5:4 po samostatných nájezdech.

Jak už bývá na juniorských turnajích zvykem, jsou navštěvovány řadou skautů, a ne jinak tomu bylo i v Porubě. „Vím o nich, byla to další motivace k tomu, abych předvedl co nejlepší výkon, ukázal se a třeba si řekl o zajímavé angažmá. Na druhou stranu bych lhal, kdybych řekl, že jsem přítomnost skautů na stadionu nějak speciálně prožíval,“ řekl Hawlík, pro nějž měl turnaj speciální nádech. Na porubském ledě totiž s hokejem začínal. „Byl to skvělý pocit. Moc sem se těšil, že si zase zahraji na "domácím" ledě,“ přiznal.

„Vzpomínám na to jen v tom nejlepším. V Porubě mě vlastně naučili všechny hokejové základy. Vždycky tam byla dobrá parta i trenéři, takže si nemůžu na nic stěžovat,“ vzpomínal na roky, kdy hájil porubské barvy. „Když je čas a chuť, tak se tady rád chodím dívat na hokej. Určitě jsem na Porubu nezanevřel. Sleduji ji a pořád mě zajímá, jak si vede. Když jsem tady chodil minulý rok, tak to nebylo nic moc, ale letos se už zvedli a šlape jim to,“ pochvaloval si osmnáctiletý reprezentant.

„Když jsem hrál v Porubě, tak mi hodně pomohl pan trenér Rambousek, který mi vždycky věřil a dával mnoho prostoru na ledě,“ chválil nynějšího lodivoda úspěšných starších dorostenců. Aktuálně Adam Hawlík obléká juniorský dres extraligových Vítkovic. „Nutno říct, že mezinárodní hokej je úplně někde jinde. Myslím si, že naše juniorská soutěž nedosahuje úrovně švédské nebo finské ligy. Na druhou stranu kvalitu mít musí, když jsme na turnaji byli prakticky jen z české juniorky a se soupeři jsme odehráli vyrovnané zápasy,“ porovnal úroveň soutěží.

Odchovanec porubského hokeje byl blízko k tomu, aby si zahrál na nedávném domácím šampionátu osmnáctek. „Dostal jsem se až do kempu, ale bohužel mě nevybrali. Zklamání navíc umocňuje fakt, že to bylo domácí mistrovství. Podobně jako další hokejisté, mám sen zahrát si na mistrovství světa. Věřím, že šance ještě přijde.“ Třeba již na přelomu roku, kdy šampionát dvacítek hostí Švédsko. „Myslím, že každý máme stejné šance a záleží jen na mě, jak budu hrát. Zbývá ještě dost času, takže uvidíme,“ řekl.

Snad každý hokejista má své přednosti i určité nedostatky a ne jinak tomu je i u Adama Hawlíka. „Mou předností je určitě hokejové myšlení, naopak bych potřeboval zlepšit bruslení,“ přiznal milovník technického hokeje. „Nevadí mi švédský, finský nebo ruský hokej. Naopak nemusím kanadskou tvrdost, přesto je mým snem NHL,“ odtajnil na závěr svého povídání.

TURNAJOVÉ STATISTIKY ADAMA HAWLÍKA

Zápasy: 4.