Lukáš Smolka: Musíme prohru brát jako ponaučení

Lukáš Smolka: Musíme prohru brát jako ponaučení

Michal Pokorný, 19.10.2008
B r n o - Stejně jako trenéři, i hráči obou mužstev se shodli, že druhá třetina byla stejně klíčová, jako ta poslední. Nebýt výborně chytajícího Hyláka, který svůj tým podržel v těžkých chvílích, utkání se mohlo vyvíjet jinak. Nakonec ale Kometa svého soupeře v poslední dvacetiminutovce jasně přehrála a zvítězila 7:1. Za Kometu se o zápase rozpovídali David Švagrovský a Tomáš Klimt, kteří shodně zaznamenali po třech bodech. Za Porubu poskytl komentář Lukáš Smolka, který byl zároveň vyhlášen nejlepším hráčem svého týmu.

Lukáš Smolka: Rozhodla zkušenost Komety

Z týmu Poruby byl po zápase vyhlášen nejlepším hráčem brankář Lukáš Smolka, kterého tato malá satisfakce příliš uspokojit nemohla. Utkání odchytal celé a z brankoviště ho viděl takto: „Pro mě to byl hodně velký šok, protože jsem chytal poslední tři roky v Německu, a to byl úplně jiný hokej. Tam se všechno střílí, především ti Kanaďani. Tady máte dvacet borců z extraligy, kteří si to dávají až do prázdné brány, a tak vypadaly i ty dva první góly. Hrají to zkušeně, umí si to podržet,“ povídal doslova překvapeně o průběhu utkání a brankách Komety.

Ostrava však v Brně nesehrála špatné utkání a především ve druhé části mohla utkání hodně zdramatizovat: „Druhá třetina už byl lepší hokej, ale zase ty přesilovky, které jsme nevyužili. Kometa mi připadala trochu pasivní, ale dobře si to hlídali a podržel je brankář Hylák,“ pochválil svého protějška v brance Komety.

Rozhodující třetí třetinu pak popsal takto: „Tam už to bylo jen o tom, že kdo využije přesilovky, tak vyhraje. My jsme je nevyužili, a to co v nich předvedlo Brno, to byla paráda, lekce. Třeba ten gól, jak to tam sklepl váš vysoký útočník (Tomáš Klimt) nebo ty další do prázdné branky, to bylo něco. My jsme mladé, nezkušené mužstvo, tak to pro nás byla velká zkušenost,“ uznal kvality soupeře, který má v kádru mnohem zkušenější hráče, než tým Ostravy.

Aniž by se ho někdo na toto obligátní téma ptal, sám se vyjádřil k divácké kulise z pohledu hráče velice výstižně: „A taky ti fanoušci, to byla pecka pod tím hrát. Ne jak když na vás přijde 300 diváků. Tohle vás vyburcuje, i když jste dva dny nevyspaný nebo máte chřipku. Škoda, že to pro nás byl takový krutý výsledek,“ smutně nakonec pokrčil rameny, když si vzpomněl na vysoký rozdíl ve skóre.

Ještě jednou se pak vrátil k naději ve druhé třetině a polemizoval, co by se stalo, kdyby se přeci jenom podařilo hráčům severomoravské metropole využít přesilovky: „My jsme se drželi, kdyby měli nějakého nerozchytaného gólmana a něco tam spadlo, tak to mohlo být lepší. Ale ten Saša Hylák se výborně koncentroval a ustál naše přesilovky. A jak jsem říkal, ve třetí třetině jsme dostali lekci a bylo rozhodnuto,“ ukončil svoje pozápasové hodnocení jak za sebe, tak za všechny hráče.

David Švagrovský: Pokud nám ty parádičky nevyjdou, trenér po nás jde

Za hráče promluvil jako první David Švagrovský, který si vysloužil pochvalu od trenéra za dobrou práci nejen v přesilovkách. K výhře Brna v poměru 7:1 přispěl třemi nahrávkami. Na kontě jich má v sezóně dohromady už devět, což ho činí v této statistice nejlepším z brněnských hráčů.

Vysoký hráč začal s hodnocením zápasu takto: „Pro nás další důležité vítězství, hráli jsme doma a potřebovali jsme vyhrát. Ale určitě to nebyl jednoduchý soupeř. I když je mezi námi nějaký ten bodový rozdíl, pro nás je každý zápas těžký a jsme rádi, že jsme ho zvládli za tři body a dali jsme nějaké góly,“ spokojeně řekl, že domácí splnili další z povinností.

Podrobnější průběh popsal podobně jako ostatní aktéři a nezapomněl se pozastavit nad druhou třetinou, která asi nejvíce neodpovídala konečnému výsledku: „Myslím, že první třetina byla docela dobrá. Ve druhé bylo ale hodně vyloučených a bylo to dost rozkouskované. Měli jsme jenom tři střely na branku a to je strašně málo. Třetí část už byla zase dobrá, protože tam napadaly góly,“ dodal k obecnému zhodnocení průběhu.

Druhá třetina Brnu opravdu nevyšla a po ní si hráči vyslechli pokyny trenérů, jak vývoj utkání změnit: „Říkali nám, abychom si dávali pozor a že to nebylo dobré. Tam jsme měli hrát svoji hru a ne jen čekat, co předvedou oni. Zdálo se mi, že byli v té druhé třetině trochu lepší. Ale tam nás zase podržel Saša (Hylák),“ pochválil brněnského brankáře, který se několika těžkými zákroky blýsknul především v oslabeních Brna.

Na komplimenty, které mu byly skládány za jeho dobrou práci v přesilovce a především pak za tři asistence, reagoval opět skromně: „Já to zase moc nepřeceňuji, ale určitě jsem rád. Ale není to jenom moje práce, je to hra celé lajny. Ono to vyplyne ze hry a pak to tam třeba spadne. Ale například ten poslední gól, jak to tečoval Kelímek (Tomáš Klimt), tak to je taky paráda. Nemusí to být vždycky do prázdné branky,“ nedělá hráč Komety s číslem jedenáct veliké rozdíly mezi brankami, kterých Brno dosáhlo.

Poté ale sám nadhodil téma opačné situace, kdy se brněnské parádičky v přesilovkách minou účinkem: „Ale musí to vyjít, protože když ne, tak přijdeme na střídačku a trenér po nás jde,“ a jakoby se odkázal na ohlasy Vladimíra Kýhose, který své hráče za toto mírně kritizoval.

David Švagrovský se v první pětce setkává s daleko zkušenějšími hráči, vedle kterých má možnost růst. Sám to i uznává: „Já právě nevím, vždycky jsem hrál spíše pro tým, ale teď se daří i v produktivitě. My se hodně doplňujeme, Kamil (Brabenec) je ´levaso´ a snaží se hrát hodně dozadu, ale vždycky na sebe křikneme a zařídíme se podle situace. Nemáme to přesně dané, že by hrál někdo jenom tam a druhý zase jinde,“ upřesňuje popis své práce, stejně jako celého útoku.

Na závěr svého komentáře se dostal oblíbenec brněnských diváků do menších rozpaků, když měl zareagovat na otázku, že mu fanoušci založili fanklub, který se s každým zápasem rozrůstá: „Tak to slyším poprvé,“ řekl s úsměvem. Ale s jistotou se dá tvrdit, že ne naposledy.

Tomáš Klimt: Musíme se snažit, aby nám to co nejdéle vydrželo

Dalším z tříbodových hráčů večera se stal Tomáš Klimt, který zaznamenal dvě branky a jednu asistenci a podílel se tak na všech přesilovkových brankách Komety. Hodnocení vlastního výkonu i hry celého týmu pro něj tedy nebylo až tak složité: „Určitě, my jsme mančaft, u kterého dost záleží, jestli dáme první branku, protože pak hrajeme v pohodě a myslím, že to bylo dneska vidět. Až na tu druhou třetinu,“ dodal stejně jako všichni ostatní.

Svoje dvě trefy pak popsal takto: „Oba góly byly v přesilovce. U toho prvního jsem stál u tyčky a vlastně jsem měl před sebou prázdnou bránu. Ten druhý, tam to střílel Tomáš Houdek, já jsem to tečoval mezi kruhy a padlo mu to mezi nohy,“ stručně vystihl oba důležité okamžiky zápasu.

Povedené přesilové hry však nemají přesně stanovený řád, od kterého by se neměl nikdo odchýlit: „Ani ne. Máme něco málo nacvičeného a zaplať pánbůh, že nám to tam dneska napadalo,“ řekl Tomáš Klimt. Na závěr se pak vyjádřil k současné herní pohodě a narůstající formě mužstva: „Hlavně jsme rádi, že po špatném začátku se nám začalo dařit a musíme snažit, aby nám to co nejvíce vydrželo a nepřišli jsme o to,“ přeje si důrazný útočník s číslem 69 na drese.

×
Dnes v 16:00 | Dor.
HC Kometa Brno
HC RT TORAX Poruba