Laxně jsme přistoupili k defenzívě, ví posila Sarezy Petr Gulda

Vladimír Vronka, 20.01.2008
V dresu Sarezy se poprvé představil Petr Gulda, účastník mistrovství světa 1994 v Itálii, kde oblékl dres Německa. Velezkušený obránce tak může předávat své hokejové poznatky ostravským juniorům. Trenér Sarezy Jan Vavrečka nemohl být spokojen především se vstupem do utkání. Sareza měla na soupisce dva hráče, kteří ještě nedosáhli věku osmnácti let. Svou premiéru v první lize a v mužích vůbec si odbyl Ivo Jelšík, který před rokem nastupoval v dresu ostravského dorostu.

Novou posilou Sarezy se stal zkušený obránce Petr Gulda, svou premiéru v ostravském dresu si odbyl v zápase s Olomoucí. „Začátek byl z naší strany hodně špatný. Za stavu 0:4 po devíti minutách se těžko hraje. Byla to naše chyba, protože jsme laxně přistoupili k defenzívě, hráli jsme snad na půl plynu. Myslím si, že to trenér po víkendu zhodnotí. Návrat do první ligy jsem si představoval jinak.“ Sareza má momentálně málo obránců a příchod zkušeného beka by měl Sareze pomoci. „Sareza má problémy s obránci. Potřebují v uvozovkách omladit tým, tak se dohodli s Novým Jičínem na střídavých startech. S týmem jsem absolvoval kratší trénink v pátek a dnes jsme měli rozbruslení,“ naznačil obránce, že času na sehrání nebylo mnoho. Petr Gulda přišel do Sarezy na střídavé starty z Nového Jičína. První a druhá liga se však mohou krýt. „V případě, že se bude první liga krýt s druhou ligou, pak bych měl nastupovat za Nový Jičín, který je pro mě prioritou. Tak jsem to chtěl. Sareze rád v zápasech pomohu, pokud o mě bude ještě zájem,“ nastínil své účinkování v obou soutěžích. V obranné dvojici nastoupil jednačtyřicetiletý Petr Gulda po boku Davida Vajdy, který se narodil na den přesně o dvaadvacet let později. „S Davidem se mi hrálo dobře. Malou náplastí pro nás muže být minizápas. Snažili jsme se hrát bez obdržené branky, což nám, dá se říct, vyšlo. Měli jsme pár nedostatků, ale máme čas na to, abychom to vypilovali,“ věděl po zápase o kladech i záporech nové obranné dvojice. Dlouhou dobu hrál v německých soutěžích. „Liga v Německu je strašně tvrdá. V týmech hraje spousta cizinců, spousta týmu má kanadské trenéry, kteří vyznávají kontaktní hokej, což je fyzicky náročné. Po technické stránce je český hokej lepší, ale někdy chceme zavést puk až do kasy. Mnohdy by se vyplatila střela na bránu, ale to je česká mentalita,“ vyzdvihuje kombinační schopnosti hráčů v českých soutěžích.

Ostravský trenér Jan Vavrečka mohl do zápasu nasadit dvě nové posily – obránce Petra Guldu a útočníka Tomáše Urbana. „Petr Gulda mě příjemně překvapil. Ukázal všem mladším hráčům, že se hokej nezapomíná, pokud je člověk zdravý. Pro mladé hráče je dobré vidět, jak se hraje hokej na vysoké úrovni. Tomáš Urban se nebojí chodit do soubojů a mohl by být pro mužstvo přínosem. Petra znám, hráli jsme spolu za Vítkovice. Snažím se dát zkušenější obránce s mladšími. Mladší kluci mají za úkol více bruslit a pracovat,“ nastínil ostravský kouč způsob sestavování obranných dvojic. Svou premiéru v mužské dresu Sarezy si odbyl také Ivo Jelšík. „Ivo Jelšík si odbyl premiéru a bylo na něm vidět, že je trochu svázaný. Čichl si k tomu a za týden či za čtrnáct dní bude vypadat lépe,“ věří ve vzrůstající formu ostravského mladíka.

18.1. 2007 nastoupil Ivo Jelšík za dorost Sarezy proti Opavě. O rok a den později naskočil ostravský talent k prvnímu zápasu za muže. „Zápas byl těžký. Soupeř přijel, dal nám hodně gólů. Rozhodně to nebyla jednoduchá premiéra, Olomouc hrála výborně. Hokej je o dost rychlejší než juniorský. Hráči jsou starší a zkušenější,“ vidí hlavní rozdíly ostravský útočník. Sareza podlehla Olomouci vysoko 1:7, což jistě nebyla premiéra z říše snů. „Myslím si že můj výkon mohl být rozhodně lepší, jsou to pro mě cenné zkušenosti, ale s takovými výkony asi v áčku nemám co dělat,“ viděl ostravský mladík svůj výkon hodně kriticky, na čemž se jistě podepsal i výsledek utkání. Ivo Jelšík válčí v juniorské extralize. Sareza bojuje o záchranu a v poslední době sbírá cenné body, bodují však i ostatní týmy namočené v sestupových vodách. „Brno, Opava a ostatní týmy kolem nás teď vyhrávají. V pátek jedeme do Brna, což bude důležitý zápas, ve kterém potřebujeme bodovat,“ nastínil další cíle ostravské juniorky, která musela odložit sobotní derby s Havířovem pro rozsáhlou marodku.