Junioři si na polské osmnáctce smlsli

Lukáš Bajgar, 31.08.2006
Junioři Sarezy Ostrava hostili v mezistátním přípravném zápase reprezentační výběr Polska do osmnácti let. Severní soused od počátku tahal za kratší konec lana a branka Vladimíra Mikuly z 15. minuty prvé části byla jen logickým vyústěním přeci jen silné převahy domácího celku. Hned v úvodu prostřední části z tlaku Ostravy vytěžil Vladimír Mikula svůj druhý gól zápasu a když se při vlastním oslabení, dokonce v téže početní nevýhodě hráče v poli, prosadil Jaroslav Kopáč s Michalem Šiškou, začala se z utkání stávat ostravská exhibice. Jenže oddechový čas z osmadvacáté minuty hostí polské reprezentaci pomohl se zkoordinovat a krátce poté Papierzem a v poslední třetině Waclawczykem snížili na rozdíl dvou branek. Martin Smeták a Jaroslav Kopáč pátou, respektive šestou brankou utkání rozhodli a porazili výběr Polska hladce 6:2.

Sareza Ostrava – Polsko „18“ 6:2 (1:0, 3:1, 2:1)
Sareza Ostrava: Gleich (Čaňo) – Šiška, Tomis, Adámek, Jelšík I., Belanec, Mikulík, Zapletal, Jelšík L., Mikeš, Smeták, Tinka, Rambousek, Sluštík, Kalina, Kasalík, Parma, Ferenc, Kopáč, Mikula, Pindur
Polsko „18“: Szczerba (Tobiasiewicz) – Kantor, Kabat, Korzeniowski, Szydĺo, Wacĺawczyk, Nowak, Maciejewski, Cieslicki, Witecki, Papierz, Maj, Marek, Tylka, Strzyzowski, Minge, Baranowski, Porẹbski, Rompkowski, Galant, Struźyk
Branky a nahrávky: 15. Mikula (Belanec), 23. Mikula (Pindur, Kopáč), 28. Kopáč, 28. Šiška (Belanec), 56. Smeták 58. Kopáč (Ferenc, Belanec) – 30. Papierz, 53. Waclawczyk
Vyloučení: 5:9, Bez využití, V oslabení: 2:0, Diváci: 80, Průběh utkání: 4:0, 4:2, 6:2

Sareza Ostrava vstoupila do utkání ve svižném tempu a několika lehkými střelami v úvodu zaměstnala brankáře polské reprezentace Szczerbu. Jakmile se dostáli Poláci k příležitosti, jako Strzyźovski, musel se Gleich co ohánět. Přesto si Ostravané drželi herní převahu a střely Kaliny či Mikulova nastřelená tyč, kdy se brankář hostí jen bezmocně otáčel, jsou toho jasným důkazem. V 6. minutě opět Kalina zkoušel pozornost Szczerby nenápadnou zadovkou, která ke smůle útočníka prosvištěla jen kolem vzdálenější tyče. Téměř vzápětí po minutách nicnedělání se do hry zapojil také ostravský brankář čelíc Cieslickemu a jeho dotírajícímu parťákovi Kabatovi. Tři minuty po polovině první části agilní Ferenc neobstál v souboji se svým protějškem a jako klíště dotěrný Belanec za snahu dorazit kotouč mezi tři tyče vyfasoval dvě minuty za sekání. Přesilová hra Polákům příliš nevycházela a nebýt Maciejewskeho prudké ráně od modré do boční sítě, zřejmě by si nepřipsali ani střelecký pokus. V čase 14:45 Vladimír Mikula umístil za záda Belancem hřbetem lopaty vyslanou střelu a vyloudil na tváři trenéra Halouzky úsměv. Konec tercie byl jen o Sareze, i když zásluhu na tom měly dvě početní výhody, ale pokusy Šišky, plachtícího Kopáče nad betony Szczerby či pres Jelšíkovy řady zůstaly bez gólového efektu.

Vstup do druhé dvacetiminutovky si Ostrava okořenila pokračující přesilovou hrou z předchozí části, naneštěstí pro tým se neujala jak Belancova rána, tak Adámkova parádní hra holí za bránou soupeře. Trest vypršel a kompletní útok Sluštík – Kalina – Kasalík při mele před bránou si minimálně každý jednou při snaze navýšit skóre do kotouče „praštil“. Co se nestalo nyní, přišlo ve 23. minutě při další přesilovce. Vladimír Mikula mohl jen s potěchou sledovat marnou snahu rychle se skokem navracejícího Szczerby ke své levé tyči po Pindurově střele – 2:0. A mohlo být pro Poláky i hůře – Mikulík se jako nůž máslem probojoval před bránou, leč v osobním souboji s mužem v masce neobstál. Jakoby to byl impuls pro polské reprezentanty a Michal Gleich nejednou podržel své při akcích Papierze, Korzeniowskeho a především pak Rompkowskeho, kdy mu kotouč z lapačky vypadl, ale pohotově jej přikryl. Na vyloučení ostravského Martina Smetáka nebude trenér Polska Podsiadĺo rád vzpomínat a nebylo by divu, kdyby se mu o něm dnešní noci i nezdálo. Sareza ve čtyřech hrála jakoby v šesti, neboť se natrvalo umístila před kasou hostí. Jaroslav Kopáč mazácky najel do pásma a zadovkou zařídil třetí zářez Ostravy. Dvaadvacet vteřin poté, v témže oslabení, Michal Šiška technickou střelou za záda Szczerby upravil na průběžných 4:0. Toto již bylo na trenéry reprezentantů příliš, vzali si oddechový čas a peprnými výrazy museli své ovečky přesvědčit, že takto to opravdu nejde. Ti jej ihned uposlechli a v polovině zápasu zásluhou Papierze korigovali, Gleich byl zcela bezmocný. Míza se rozlila hráčům hostí do těla, naráz jich bylo na několik minut plné kluziště. Zákrok z říše snů převedl ostravský gólman v 31. minutě, když zlikvidoval Strzyźowskeho hokejový kousek. Domácí se rychle oklepali a po Jelšíkově teči Šiškovy příhry jako z milimetrového papíru mohlo být opět veseleji na ostravské střídačce. Minutu před závěrem mohl Lukáš Jelšík v poklidu vstřelit pátou branku Ostravy, jenže brankář Polska vytáhl na něj zákrok á la Dominik Hašek a na zádech s rukama od těla poměrně jistě kontroloval.

Do poslední části zápasu vstoupili polští borci, stejně jako Ostravané v předchozí třetině, v početní výhodě a nebýt pohotového Gleichova vykopnutí touše z brankoviště po Korzeniowskeho svižné ráně, mohlo být z původně čtyřbrankového vedení již jen poloviční. Mač se přeléval v těchto okamžicích ze strany na stranu, Zapletal poslal kotouč jen do výstroje a Witeckeho forčekink slavil úspěch jen způli, ke střele se nedostal. Až ve 46. minutě se do hlediště dostal nejvěrnější fanoušek juniorky domácích a hlasitým Poruba, Poruba! či Sareza, jedeme! dodal pozitivní energie nejen samotným hráčům, ale i divákům v hledišti. Za skandování se mu mohli hráči odvděčit, to by nesměl Šiška při zcela odkryté bráně mířit jen do ležícího a lapačku natahujícího Szczerby. Ze zcela nenápadně vyhlížející akce se zrodil únik dvou Poláků na jednoho obránce Sarezy a v čase 52:20 Waclawczyk střelou z příklepu vymetl pavučinu ostravské svatyně. Pakliže Ostrava nafasovala na první třicetiminutovku čtyři góly, zdálo se, jakoby jí byly branky v té další upřeny a i Kasalík musel kroutit hlavou, proč to tam nepadlo. S tím se nechtěl smířit Martin Smeták, neboť pytel smůly roztrhl a pátou brankou utkání rozhodl o vítězi čtvrtečního klání. A když se po vyšachování obrany a především samotného polského brankáře prosadil po ose Belanec – Ferenc Jaroslav Kopáč, mohlo se utkání v poklidu dohrát. Sareza – Polsko vysoko 6:2.

Ohlas trenéra

Josef Halouzka: "Hrálo se s polskou reprezentací, jenže ta je o dva roky mladší než my. Bavil jsem se s trenérem a hrají za ně ročníky osmdesát devět či devadesát, my jsme sedmaosmdesát až devadesát, takže jsme měli dva dorostence. Měli jsme převahu, ale bohužel v tomto mužstvu, až na snad Belance, je strašně málo hráčů, kteří by dali gól. I když dneska zahráli velmi dobře ti nejmladší."