Honza Tesařík bude týmu citelně chybět, smutnil po zápase Jan Vavrečka

Vladimír Vronka, 29.11.2007
Sareza sehrála utkání, ve kterém byla střelecky výrazně horší, ale dokázala naplno bodovat, za což musel být ostravský lodivod Jan Vavrečka rád. Naopak hostující trenér Petr Novák po zápase žehral na špatnou koncovku - jeho ovečky z téměř padesáti střel překonali brankáře Štěpánka "jen" dvakrát. Vladimír Svačina odvedl na ledě obrovský kus práce, podílel se na první ostravské brance a v zápase byl pořádně vidět, svou bojovností upoutal zrak nejednoho návštěvníka v hale. Poprvé v mužském dresu se představil obrovský slovenský obránce Patrik Černák.
Trenér Sarezy Jan Vavrečka mohl být po utkání spokojen s třemi body, které jeho tým doslova vydřel. Hosté častokrát zamkli Sarezu v obranné třetině, ale Jakub Štěpánek úspěšně čelil 47 střelám. „Byli jsme překvapeni tím, že hrál Havlíčkův Brod tak agresivně. Skvěle zachytal Kuba Štěpánek. Snažili jsme se z brejkových situací dát gól. Když jsme se dostali do třetiny, tak jsme si dokázali vytvořit tlak, ale Havlíčkův Brod zahrál velice dobré utkání. Vyhráli jsme a máme tři body, což je důležité,“ byl po zápase spokojen se třemi body. Pakliže ostravského kouče mohly těšit tři body, tak zranění Jana Tesaříka mu určitě na klidu nepřidalo. „Je to svázané všechno se vším. Juniorka má existenční problémy, snažíme se spolupracovat a budeme spolupracovat. Kdybychom hráli zápasy jen ve středu, tak nemáme problém, ale juniorka hraje v sobotu zápas, takže jsme bez juniorských obránců. Honza Tesařík bude týmu citelně chybět,“ ví o kvalitách obránců v juniorském týmu, ale ví také, že za muže nemohou, bohužel pro ně, hrát všichni. „Dnes naskočila vlastně jedna juniorská pětka, ale v útoku takový problém nemáme,“ naznačil že v útoku není takový problém při výpadku několika hráčů.

Hostující trenér Petr Novák Musel být po utkání nespokojen s produktivitou svého týmu, který vypálil na domácího kasaře skoro padesát střel, ale radoval se pouze dvakrát. „Odjíždíme zklamaní, protože jsme dnes byli lepším týmem, ale takový je hokej. Byli bychom rádi i za bod, který bychom si určitě zasloužili, ale domácí měli v první třetině dvě gólové šance a jednu proměnili, my jsme neproměnili žádnou. Druhá třetina byla vyrovnaná, ale skórovali jen domácí. Po zkorigování na 2:1, jsme udělali obrovskou individuální chybu, která znamenala gól na 3:1. Při hře bez brankáře se nám nepodařilo dát kýžený třetí gól, naopak jsme deset sekund před koncem inkasovali počtvrté, ale to bylo v době, kdy jsme vše vsadili na útok. Těsně před koncem už bylo jedno jestli prohrajeme 3:2 nebo 4:2, chtěli jsme vyrovnat, což jsme, bohužel, nedokázali,“ prohlásil smutně hostující kouč.

Vladimír Svačina byl na ledě jedním z nejlepších hráčů Sarezy, od začátku utkání bojoval, připsal si také asistenci u první branky Sarezy. „Havlíčkův Brod nás nejednou zavřel v obranném pásmu. My jsme ze začátku nebruslili, myslím si, že tím byl způsoben tlak hostů v první třetině. Pak jsme se rozjeli a hru vyrovnali. My jsem dokázali odskočit na dva góly, ale pak jsme inkasovali. U druhého gólu byl mezi kruhy osamocený hráč, což se nám nemůže stávat. Podržel nás Kuba Štěpánek, který odchytal skvělé utkání,“ nezapomněl po utkání pochválit ostravského gólmana, který Sarezu v utkání nejednou zachránil. Hosté začali aktivně, usadili se v útočném pásmu, ale vedení se ujala Sareza. „To byla trochu náhoda. První střídaní nebylo optimální, na dlouhou dobu se usadili v naší obranné třetině. My jsme z posledních sil ujeli a dokázali dát gól, což bylo velmi důležité,“ ví ostravský forvard o důležitosti první branky utkání. Sareza začíná mít citelné problémy v obraně, neboť se v utkání nešťastně zranil Jan Tesařík, kterého vykloubené rameno vyřadí na delší dobu ze hry. „V juniorce jsou kvalitní beci, třeba Patrik Černák dnes ukázal, že může bez problémů hrát za chlapy. Odehrál parádní utkání. Myslím si, že v tom nebude žádný problém,“ říká Vladimír Svačina. Jenže juniorští beci mohou nastoupit jen ve středu, neboť sami v sobotu bojují o záchranu v extralize. „To je pravda. Jsem sám zvědavý jak se to vyřeší, juniorka jede v pátek na dva zápasy do Čech, uvidíme, kdo pojede s juniorkou a kdo s muži, ale bude to určitě těžké rozhodování,“ naznačil, že by si nepřál být v pozici trenérů, kteří budou muset rozhodovat, koho na utkání nominují.

Poprvé v ostravském mužském dresu se proti Havlíčkovu Brodu představil slovenský obránce Patrik Černák. „Ze začátku jsem byl nervózní, ale postupem času nervozita odezněla, pak jsem už hrál v pohodě.“ Jako obránce si v zápase zahrál dosyta, zvláště po zranění Jana Tesaříka se dostával často na led. Obrana byla díky velké útočné snaze místy přetížena. „Byl to velmi náročný zápas, museli jsme bojovat o každý kousek, bylo to dnes vydřené, ale zasloužené vítězství. Soupeř napadal ve dvou hráčích, což se často nestává. Za naši bojovnost jsme si tři body zasloužili,“ byl po zápase přesvědčen o oprávněnosti zisku tří prvoligových bodů. Obrovitý obránce pomáhá také juniorskému týmu k záchraně. V soutěžích se jistě dají najít rozdíly. „Mezi zápasy za muže a za juniory je rozdíl. V mužích se používá více hlava, v juniorce se více bruslí, občas až bezhlavě. V mužích se hraje techničtější hokej,“ nastínil hlavní rozdíly mezi juniorskou extraligou a mužským hokejem. Se svou postavou je na ledě nepřehlédnutelný. Za zápas absolvuje spoustu osobních soubojů, které vzhledem k jeho postavě skoro vždy slibují nerovný souboj, což může být přínosem nejen pro výkon týmu, ale také pro oko fanouška, kterého by mohla jeho postava přilákat do hlediště. „Tak toto opravdu nevím, ale možná že ano, uvidíme,“ uzavřela nová posila obranných řad krátký rozhovor.