Hokejová legenda slaví, Alois Seifried má 85 let

Lukáš Bajgar, dnes
Pokud byste se podívali do historických análů hokejové Poruby, těžko byste hledali větší legendu a stálici místního celku než čerstvého oslavence, Aloise Seifrieda. Pětaosmdesátiletý elegán stál u vzniku novodobých dějin klubu a všech jeho zásadních epoch.

Alois Seifried, rodák z nedalekých Kravař, první kroky na ledové ploše s holí v ruce spojil právě s mateřským městem, ale i díky vojenské službě nasbíral herní zkušenosti na Slovensku a především pak v Táboře.

Životní osudy jej přivedly do Ostravy a když se dozvěděl o nově utvářeném oddílu v Porubě, to se psal rok 1963, neváhal ani minutu, aby společně s dalšími kamarády a bývalými hráči Tatranu Poruba vrátil po dvouleté odmlce hokeje v tehdy nejlidnatějším obvodu Ostravy zasloužený lesk místnímu klubu.

(Alois Seifried v roli vedoucího Sarezy Ostrava vpravo.)

Desítka aktivních let, kapitánské céčko a jeden postup za druhým, to je vizitka hokejisty, jenž Porubě dal své srdce. Nikdy nevynechal jediný trénink, bojoval a rval se jako lev a zaslouženě se stal jednou z person tehdejšího oddílu. Se Sokolem Poruba spojil svůj život i poté, co pověsil brusle na hřebík.

Jako trenér dovedl místní Sokol prvně do druhé národní ligy! To se psal rok 1977, mladší generaci nutno dodat, že tehdy byl v hokeji přetlak už jen díky účasti týmů z obou zemí společného Československa. Hrát II. ligu bylo de facto srovnatelné s dnešní druhou nejvyšší soutěží.

(Alois Seifried coby kapitán Poruby sedmý zleva v horní řadě.)

Alois Seifried byl úspěšným funkcionářem, oblíbený v kolektivu a vždy oddaný společnému zájmu. Zatímco jiní své kariéry v hokeji končívají, „Lojza“, jak mu familiárně dobří známí říkají, i po své šedesátce v roli vedoucího týmu Poruby a následné Sarezy Ostrava pečlivě vedl zápisy utkání, kroniky klubu a s mladistvostí sobě vlastní přeskakoval hrazení, když pomáhal po tréninku sbírat puky. Pokud se jednou budou v Porubě vyvěšovat pod strop dresy, ten s příjmením SEIFRIED nesmí chybět.

V práci a i v civilu elegán, hrdina klubu, oddaný otec, manžel a i děda, to vše je Alois Seifried.

Hokejový klub HC RT TORAX Poruba přeje vše nejlepší, hodně zdraví a sil.

(Alois Seifried v roli trenéra týmu Sokol Poruba čtvrtý zleva ve spodní řadě.)