FOTO: Nahlédnutí do letní přípravy žáků HC RT TORAX
Vytrvalostní běh, fartlek (zjednodušeně „hra s rychlostí“), krátké tratě, překážky, posilování váhou vlastního těla a další cviky pomáhají k dosažení trenéry stanovených cílů. Samozřejmě vedle těchto čistě individuálně zaměřených cviků nechybí i kolektivní míčové hry a tréninkové jednotky na ledě, které ale během letní přípravy nejsou prioritní. Suchá příprava je nezbytným odrazovým můstkem pro co nejlepší vkročení do nové sezóny.
V červenci si následně všechny kategorie užijí měsíčních prázdnin. Od počátku srpna už vkročí do hlavní části sezóny. Některé ročníky tradičním letním soustředěním, jiní přímo už tzv. na ledě.
Ale zpět k současným tréninkům. Jaký tréninkový režim svým svěřencům naordinovali jednotliví trenéři se svými asistenty?
Miroslav Kusý (r. 2015 a mladší – mladší přípravka):
Na novou sezónu se děti kategorie mladší přípravky začaly připravovat od začátku května a schází se 2x týdně (hřiště, tělocvična).
Naší snahou je, aby si děti vytvořily kladný vztah k pohybu, a proto probíhají tréninky většinou formou her (fotbal, házená, basketbal) nebo soutěží (štafety, …). Dále zařazujeme cviky na rozvoj motoriky a koordinace (gymnastika, míče).
Petr Rambousek (r. 2014 – mladší přípravka):
V kategorii 3. třídy trénujeme 3x týdně, z toho 1x na ledě – hra. Dále využíváme lesopark Myslivna, kde provádíme indiánský běh, slalom a výběhy do kopce. Poslední trénink v týdenním cyklu máme na školním hřišti ZŠ Dětská - hry, agilita, žebřík, překážky, sprinty a také kopaná.
Jan Dresler (r. 2013 – starší přípravka):
V kategorii 4. třídy budeme mít přípravu 8 týdnů, přičemž trénujeme 4x týdně. Dvakrát na ledě, kde rozvíjíme zejména techniku bruslení, dále pak práci s hokejkou a střelbu. Jeden trénink týdně máme trénink v lesoparku, který je zaměřený na běh. Jednou týdně dále na hřišti ZŠ Dětská, kde hrajeme hry, skáčeme přes švihadlo, využíváme atletický žebřík apod.
Miroslav Kusý (r. 2012 – starší přípravka):
Hráči 5. třídy začali s přípravou na novou sezónu 3. května. Tréninky probíhají 4x týdně (2x led, hřiště, tělocvična) a jsou zaměřeny na rozvoj pohybových schopností, především na rychlost a obratnost, zlepšení technických dovedností (bruslení, práce s holí), kreativity a herního myšlení.
Petr Rambousek (r. 2011 – mladší žáci):
Letní neboli suchá příprava (9 týdnů) musí být pestrá a bohatá. My využíváme parádní podmínky v lesoparku Myslivna, tělocvičnu ve škole Dětská, školní hřiště Dětská a 1x týdně ledovou plochu RT TORAX. Chceme hlavně kluky připravit po fyzické stránce – vytrvalost a rychlost máme na každém tréninku, obratnost, koordinaci. Zaměřujeme se také hodně na herní stránku v podobě hokeje, kopané, basketbalu a házené.
Jiří Trembáč (r. 2010 – mladší žáci):
Naše přípravné období neboli letní příprava bude v délce 8 týdnů. 2x týdně jsme na ledové ploše, kde se věnujeme zejména zkvalitňování techniky bruslení, techniky hole a také hře. Mimo ledovou plochu využíváme přilehlé hřiště a tělocvičnu na ZŠ Dětská a také lesopark. Přípravné období je zaměřeno zejména na získání správných pohybových vzorů, rychlosti, síly, vytrvalosti a herní inteligence. Na těchto schopnostech a dovednostech pak budeme nadále pracovat v celé sezóně…
Květoslav Foltýn (r. 2009 – starší žáci): Kluci v letošní sezoně vstoupí do kategorie starších žáků, čemuž odpovídá i letní příprava – zařadili jsme více silových prvků, přidali tréninkové jednotky, ale jinak se příprava nijak neliší od těch předešlých. Základem je dobrá fyzická kondice, dosažená jakoukoliv formou. K tomu využíváme školní hřiště, tělocvičnu, les v okolí Myslivny a jednou až dvakrát týdně ledovou plochu na ZS Sareza.
Petr Trojan (r. 2008 – starší žáci):
Cílem dvouměsíčního makrocyklu přípravného období je vytváření všestranných základů sportovní výkonnosti prostřednictvím zásad sportovního tréninku. V tělocvičně, přírodě, posilovně, na hřišti i atletické dráze. A tím pádem v určité míře, ne zcela typické pro tuto část kondiční přípravy, převedení rozvíjených pohybových schopností do těch opravdu hokejových, na ledě samotném. Jednoduše řečeno vytvořit u hráčů takové tělesné předpoklady pro sportovní výkon, aby byly pokud možno pro všechny deváťáky na požadované úrovni.
Od samotného začátku tohoto velmi důležitého období v rámci ročního tréninkového cyklu má, ať už monotematický či diferencovaný rozvoj pohybových schopností, své zásady a neměnná pravidla v řazení sledu cvičení v jednotlivých tréninkových jednotkách. Objem tréninku jde ruku v ruce s intenzitou zatížení, posloupnost cvičení v tréninkových jednotkách rozvíjí speciální pohybové dovednosti, bez kterých se hokejista rozhodně neobejde. A v případě deváťáků to platí dvojnásobně.
Fotogalerie