Do RT TORAX ARENY zavítá v dalším kole jihlavská Dukla

Matěj Kotala, dnes
Poruba si bude chtít spravit chuť a v 10. kole MAXA ligy vyzve na domácím ledě Duklu Jihlava. Středa 9. října tak vyvrcholí ve večerních 18:00, kdy bude vhozeno úvodní buly.

Jihlava: Pokus o zisk venkovních bodů

Jihlavská Dukla zatím nezažívá vůbec dobrou sezónu. Po pouhých třech výhrách v 8 zápasech jim patří až dvanáctá příčka, na které sídlí se ziskem 9 bodů. Nejen, že Dukla získala body pouze ve třech utkáních, byly to navíc všechno domácí zápasy a z venkovního kluziště si tak Jihlavané neodvezli ani bod.

Útok Dukly na tom není tak špatně, jak by se mohlo zdát. Hosté totiž poslali puk na bránu soupeře 262krát a mezi tři tyče se trefili hned čtyřiadvacetkrát a dali tak průměrně přesně 3 branky na zápas. Ve střelecké úspěšnosti jsou tak na sedmém místě, s procentuálním číslem 9,20. S obranou je však tým z Vysočiny na opačném pólu. Třicet obdržených branek totiž znamená nejvíce v lize. Průměrně tak na zápas Jihlavané obdrží 3,75 gólů, a to dokonce z pouhých 190 střel na jejich klec.

V přesilových hrách patří jihlavský celek do středu tabulky. V početní převaze vstřelili čtvrtinu svých gólů (6), ke kterým potřebovali 38 pokusů. Jejich úspěšnost využití je tak 15,8 % a patří jim osmá příčka. Na trestné lavici naopak byla Jihlava 33krát a je tak před středečním duelem druhým nejtrestanějším týmem. Soupeři jejich obranu v oslabení překonali celkem osmkrát a úspěšnost ubránění je 75,8 %, tedy čtvrté nejhorší oslabení v lize. Do spodních pater tabulky patří tým také v blokování soupeřových střel. Celkově se obrana činila 61krát, což je 7,6 bloků na zápas.

Duklu v útoku již tradičně táhne zkušený útočník Tomáš Čachotský, který je ve 42 letech nejproduktivnějším hráčem Jihlavy s 9 body (1+8). Z nejvíce jihlavských gólů se radoval naopak mladý Richard Cachnín, který se trefil již čtyřikrát. Kromě produktivity vládne Tomáš Čachotský také vytížení. Na ledě totiž průměrně za zápas stráví jednu celou třetinu s 11 vteřinami navrch. Vybrat hlavního muže mezi tři tyče není pro trenéry jednoduchá věc. Maskovaná dvojka Dukly je totiž vyrovnaná. Maksim Zhukov drží úspěšnost 85,19 % v pěti zápasech. Adam Beran potom odchytal o jedno utkání méně a jeho úspěšnost činí 85 %.

Poruba: Zpátky na vlnu

Ostravané sice do sezóny vstoupili skvěle, poslední zápasy se jim však ovládnout nedaří. Po domácí výhře s Třebíčí následovaly tři porážky, které domácí schytali postupně od Přerova, Zlína, a nakonec od Slavie Praha. Celkově se červeno-bílým podařilo získat 13 bodů, které jim zajišťují prozatímní sedmou příčku.

Střelecky se Poruba nedokázala prosadit tolikrát. Za záda soupeřova brankáře dostala kotouč devatenáctkrát z celkových 249 střel. Za zápas se tak domácím podaří vstřelit 2,11 branek, čímž patří na předposlední místo v lize. Ve střelecké úspěšnosti jsou třetí od konce s 7,6 procenty. Chlubit se však Ostravané stále mohou svou obranou. V devíti zápasech obdrželi pouhých 16 branek, což je průměrně 1,78 gólů na zápas čili nejméně v lize. Na bránu Poruby ale soupeř vypálil celkem 255krát.

Početní převahu si hráči RT TORAX zahráli už 29krát. Po několika tlacích a šancích se jim ale podařilo rozvlnit síť pouze čtyřikrát a jejich úspěšnost je 13,8 %. V oslabení ale Poruba patří do nejlepší čtyřky týmů. Přesilovým hrám soupeře se museli hráči bránit třicetkrát. Ve 26 pokusech se jim to povedlo, čtyřikrát pak kotouč prošel až za záda brankáře. 86,7% úspěšnost tak pro Porubu znamená již zmiňované čtvrté místo v této statistice. V blokování patří červeno-bílí také mezi střed tabulky. Celkově 69 zblokovaných puků a 7,7 bloků na zápas znamená v tomto odvětví osmé místo pro Ostravu.

V letošní sezóně Porubu zatím nejvíce táhne formace Frenks Razgals – Tomáš Šoustal – Vojtěch Střondala, kteří dohromady posbírali už 18 bodů (9+9). Střelbě gólů, stejně jako produktivitě vládne Lotyš Frenks Razgals, který se trefil čtyřikrát. Nejvíce prostoru na ledě pořád patří švédskému obránci Wilhelmu Westlundovi, který na hrací ploše stráví skoro 22 a půl minuty za zápas. Kromě obrany se domácí mohou chlubit také výkony maskovaných mužů. Ondřej Bláha drží po pěti zápasech 94,4% úspěšnost zákroků, úspěšnost Daniela Dolejše je potom skoro 92,9 % po čtyřech startech. Oba brankáři jsou tak v nejlepší sedmičce celé ligy.