Do Ostravy přijede nejlepší celek ligy, Chomutov

Jan Škarpa, 11.12.2007
Vedoucí tým nejen západní části soutěže, ale zároveň celé první ligy – KLH Chomutov – je nejbližším soupeřem Sarezy Ostrava. Náš nejbližší sok si ve druhé části minulého utkání s chutí zastřílel a vyprovodil Šumperk ze svého ledu skórem 9:2, Ostrava však také nelenila a porazila Most na jeho ledě také vysoko, 8:0. Utkání týmů, kterým se v posledním kole velice dařilo v koncovce začne ve středu 12. prosince v tradičních 17:00. Zápas bude zprostředkován také online přenosem.

Bezmála dva měsíce uplynuly od 13.10. letošního roku a právě v ten den pamatují hráči Chomutova poslední porážku. Od zápasu s Mladou Boleslaví nastoupil Chomutov k 17 zápasům a ani jednou neodcházel poražen. Celkově si Chomutov připsal na své konto pouze dvě prohry, což je vizitka pravého lídra ligy. Podaří se Sareze ukončit chomutovskou vítěznou sérii?

V posledním zápase hostil Chomutov na svém ledě Šumperk, který byl svému soupeři alespoň ve skóre vyrovnaným soupeřem do 37. minuty. Poté se však rozjel brankostroj jménem KLH Chomutov a zejména na třetí třetinu by v Šumperku nejraději zapomněli, stejně jako na konečný výsledek 9:2. Sedm gólů v průběhu 23 minut je ukázka útočné síly našeho soupeře. Chomutov však není pouze nejproduktivnějším týmem, patří taky mezi týmy s nejpevnější obranou, tým inkasoval nejméně ze všem klubů v lize.

Ostrava byla v posledním utkání taky střelecky úspěšná, když venku porazila Most 8:0. Sareza se zakousla do svého protivníka hned v úvodu utkání a již ve 2. minutě otevřela skóre. Skóre v průběhu zápasu na jedné straně utěšeně narůstalo, zatímco na druhé straně se dočkal Jakub Štěpánek čistého konta. Do mostecké brány se dvakrát trefili Tomáš Káňa, Zdeněk Pavelek a Jiří Zdeněk, další góly přidali Libor Gelačák a Lukáš Klimek.

Chomutov nastřílel svým soupeřům 126 branek,nejvíce se na tom podílel Milan Kostourek s 34 body za 20 branek a 17 asistencí. Milan Kostourek je také nejlepším střelcem týmu, druhým v pořadí je s 11 zářezy Ladislav Boušek. Nejvíce finálních přihrávek má na svém kontě nejproduktivější Martin Ťupa – 18. V trestných minutách vévodí nejen Chomutovu, ale zároveň celé lize Josef Révay se 123 trestnými minutami. V bráně čaruje Luboš Horčička, jeho průměr obdržených branek na zápas činí 1,91.

Letošní vzájemný duel

21. kolo: KLH Chomutov - HC Sareza Ostrava 4:2 (1:0, 1:0, 2:2)
Branky a nahrávky: 10. Hašek (Boušek, Charousek), 36. Hašek (Jeslínek, Ťupa), 43. Kostourek (Polodna, Jíra), 54. Boušek (Kolda, Ťupa) - 42. Svačina (Novák, Gelačák), 59. Zdeněk (Pavelek).
více o zápase

Poslední kolo obou týmů

28. kolo: HC Most – HC Sareza Ostrava 0:8 (0:2, 0:4, 0:2)
Branky a nahrávky: 2. Káňa (Červenka, Hubáček), 11. Pavelek (Šebesta, Boháč), 26. Gelačák (Bokroš), 32. Klimek (Zdeněk, Vnenk), 39. Zdeněk (Klimek, Pavelek), 40. Pavelek (Šebesta, Boháč), 48. Káňa (Hubáček, Červenka), 51. Zdeněk (Najdek, Mrázek).

KLH Chomutov

28. kolo: KLH Chomutov - HOKEJ ŠUMPERK 2003 9 : 2 (1:1, 3:1, 5:0)
Branky a nahrávky: 1. Kostourek (Jíra), 28. Jíra (Polodna), 37. Hašek (Mikšovic, Charousek), 38. Černý (Mikšovic), 44. Kostourek (Jíra, Polodna), 47. Jeslínek (Šíp), 47. Heinisch (Révay), 50. Kostourek (Jíra, Malinský), 58. Heinisch (Mikšovic, Černý) - 20. Meluzín (Bařica), 33. Kubica (Bařica, Meluzín).

Sestavy obou soupeřů v posledních zápasech

HC Sareza Ostrava: Štěpánek – Ovšák, Vnenk, Pavelek, Palík, Mrázek, Suchý – Šebesta, Boháč, Svačina - Klimek, Najdek, Zdeněk - Káňa, Hubáček, Červenka - Gelačák, Glas, Bokroš.

KLH Chomutov: Horčička (Podolka) - Bombic, Malinský, Kolda, Trefný, Březina, Ťupa, Černý, Révay - Jíra, Kostourek, Polodna - Jeslínek, Šíp, Havlůj - Mikšovic, Heinisch, Tauš - Boušek, Charousek, Hašek.

NEJVYŠŠÍ VÍTĚZSTVÍ/PROHRA V LIZE
9:0 (Šumperk) / 1:4 (Brno), 2:5 (Havířov, Mladá Boleslav), 3:6 (Mladá Boleslav) 8:0 (Most) / 1:4 (Hradec Králové), 2:5 (Mladá Boleslav)
HRÁČI HRÁČI
NEJPRODUKTIVNĚJŠÍ
Pavel Šebesta 29 (10+19) Milan Kostourek 37 (20+17)

Z historie chomutovského hokeje

Hokej v Chomutově se začal hrát těsně po druhé světové válce, místní hokejový klub byl založen v roce 1945. Za čtyři roky své existence si vybojoval postup do oblastního přeboru, což byl tehdy předstupeň k 1. lize (nejvyšší v ČSR) a po dvou letech se dočkal i postupu mezi elitu. Konec padesátých let byl ve znamení stoupající tendence ve výkonech a konečná druhá příčka z roku 1956 toho byla důkazem. Bohužel v tomto roce se při návratu z turnaje ve Švýcarsku zřítilo letadlo s druhou polovinou chomutovské výpravy.

V šedesátých letech i vinou stárnutí kádru ustupoval Chomutov ze svých pozic a dokonce z 1. ligy spadlo. Až na třetí pokus, v roce 1967, slavili návrat, ale jen na jeden rok. Trvalo pak pět let, než se opět Chomutov objevil v nejvyšší soutěži. A opět jen na jednu sezónu, v roce 1974 sehrál prozatím svůj poslední zápas v této soutěži. Klubu se nedařilo ovšem ani ve 2. lize se jim nedařilo a v osmdesátých letech opustili i druhou ligu.

V roce 1997 odkoupil Chomutov od Ústí nad Labem první ligu a především baráž o extraligu v roce 2001 proti Karlovým Varům lze považovat za největší úspěch. Tým se stal přesto postrachem všech soupeřů ve vyřazovacích bojích, v ročníku 2004/2005 v semifinále notně potrápil později vítěze a postupující České Budějovice a o další dva roky později nestačil na soupeře z Ústí nad Labem až ve finále.