Dnes jsme byli jasně lepší, hodnotí zápas Jakub Štěpánek

Lukáš Bajgar, Vladimír Vronka, 17.09.2007
Sareza Ostrava se vysokým vítězstvím 9:0 nad Šumperkem posunula na první příčku prvoligové tabulky skupiny Východ. Zároveň se dočkala největší prvoligové výhry a zápas přinesl hned několik hrdinů, krom ostřílených borců se však prvně v Sareze prosadilo střelecky mládí – Petr Grygar a Ivo Mocek vstřelili své první trefy v první lize a ač mladý, ale v ostravském dresu ostřílený Jakub Štěpánek udržel čistý štít. K zápasu se vyjádřil také oba trenéři a Dušan Bařica, jenž Sareze ve druholigovém finále pomohl svými dvěma trefami do baráže a jenž poté v úvodním ročníku patřil mezi tahouny celku.

Trenér domácího bílého týmu Jan Vavrečka byl s výsledkem utkání spokojen, a bodejť by ne – konečné skóre 9:0 se nezrodí každé kolo. „Nehráli jsme proti slabému soupeři, ale my jsme hráli velmi dobře. Šumperk jsme k ničemu nepustili, plnili jsme taktické pokyny a dobře jsme napadali. Za šedesát minut jsme udělali snad tři chyby, jinak byl zápas bezchybný a proto jsme vyhráli. Ke konci jsme chtěli ubránit nulu, což se nám povedlo,“ spokojeně zhodnotil pondělní klání. „Šumperk byl pod tlakem, rychle jsme přistupovali k hráčům soupeře a ten měl málo času na rozehrávku. Dalo by se to přirovnat k druhé třetině v Havířově ze strany Havířova,“ zakončuje hodnocení, v němž připomněl nešťastnou druhou třetinu v Havířově, kde tým obdržel čtyři branky a ztratil tak dvougólové vedení a nakonec i tři body.

Lodivod šumperského celku Jindřich Setikovsky neskrýval zklamání nejen nad výsledkem, ale především s výkonem svých svěřenců: „Sehráli jsme výborně domácí utkání s Jihlavou, která nehrála špatně, dobře jsme bránili. To co jsme předvedli tady, je ostuda. Chtěl bych se omluvit našim fanouškům, kteří v Ostravě byli. Dnes z týmu nezahrál nikdo, zaslouženě jsme dostali devět branek. Sareza nás o třídu převyšovala.“ Určitě před utkáním nikdo nečekal, že se z něj nakonec stane takováto exhibice, ani sám trenér neví příčiny. „Já to nechápu, nedá se říct, že bychom propadli kondičně nebo bruslařsky. Nedokázali jsme si nahrát, přihrávky směřovaly na paty, přechod do útoku nám nefungoval. Dnes nám nešlo nic. Sareza je zkušené mužstvo, její hráči trestali všechny chyby,“ kroutí smutně hlavou Jindřich Setikovský.

To Jakub Štěpánek zářil štěstím a úsměvy rozdával na všechny strany – čistého konta si cení každý gólman a když se to spojí s vysokým gólovým přídělem, je radost o to větší. „Spokojený jsem, ale musíme to brát, při vší úctě k soupeři, s nadhledem. Dnes jsme byli jasně lepší,“ rovněž potvrzuje trenérova slova. Největší problémy dělává přesto gólmanům utkání, v němž nemohou příliš předvést své řemeslo, neboť o práci víceméně nezavadí. „Chytá se hůř, když je člověk zmrzlý. Mám raději zápasy, ve kterých jde na mě hodně střel, než když stojím v bráně a je mi zima,“ podotýká a na dotaz, zda se bál, že jako již tradičně přijde o shutout v posledních minutách, lakonicky dodal: „Já jsem s tím už trochu počítal, ale nakonec to dobře dopadlo, za což jsem rád.“

Dušan Bařica musel stejně jako zbytek Šumperku spolknout hořkou pilulku porážky a hodnocení utkání se mu moc nechtělo: „Dnes není co hodnotit, soupeř byl jasně lepší, přehrál nás ve všem.“ Rovněž najít důvody vysoké porážky nejdou krátce po závěrečném hvizdu snadno. „Nevím, čím to bylo, že byl soupeř o tolik lepší. Sareza vyhrála zaslouženě, má kvalitní tým, který je pohromadě již nějakou dobu. Letos kádr vhodně doplnila.“ Na závěr již zkušený borec v barvách Šumperku pozvedl hlavu a rozhodně dodal: „Takový výkon jako dnes již nesmíme předvést. Dnešní zápas musíme hodit za hlavu a začít hrát ze zajištěné obrany a hlavně musíme hrát zodpovědněji.“

V 52. minutě utkání již na 8:0 zvyšoval talentovaný hráč Petr Grygar, který většinu své kariéry mezi muži strávil v nedaleké Orlové. „Sochy mi parádně nahrál, já jsem hledal u druhé tyče Zdeňka Pavelka, ale obránce si to do brány srazil sám,“ popisuje svou první trefu v ostravském dresu. „Myslím si, že jsme Šumperk k ničemu nepustili. Dobře jsme bruslili, napadali. Myslím si, že nevěděli co na nás hrát. Šumperk jsme přehráli po všech směrech,“ popisuje své postřehy útočník s jedenasedmdesátkou na zádech. Hrát dopředu, je věc jedna, ale myslet i na čisté konto gólmana věc druhá: „Spíše jsme mysleli na zadní vrátka. Chtěli jsme, aby Kuba udržel čisté konto. Říkali jsme si to i v kabině po druhé třetině.“ A kolik bude Grygara stát první zásah? „Budu muset samozřejmě zaplatit. Bude to kolem tisícovky,“ usmívá se.“

To Ivo Mocek nejen že zaznamenal premiérovou trefu, ale přidal k ní i asistenci. „Jsem maximálně spokojen. Mám z toho ohromnou radost, jsem rád, že jsem se trefil hned v prvním domácím zapase v sezóně,“ rozplývá se nejmladší z dynastie Mocků v ostravském dresu. Navíc k prvnímu zásahu do černého mu dopomohl bratr David druhou asistencí: „Byla tam odražená rána, která skončila přede mnou. Já jsem měl už snadnou pozici, takové góly já naštěstí umím dávat. Jiné snad ani dát neumím (smích), ale počítá se.“ Stejně jako Petr Grygar se nevyhne příspěvku do klubové pokladny, o částce však neměl krátce po utkání ani tušení: „Už se na mě chystali, jsem zvědavý, na kolik mi to spočítají.“ Při hodnocení samotného utkání narozdíl od svých spoluhráčů a trenéra mírně vybočil z řady a soupeře pochválil. „Výsledek vypadá jednoznačně. Já bych řekl, že si Šumperk snad ani takovou nálož nezasloužil. Byl hodně aktivní dopředu a místy nám docela zatápěli. V první třetině byl Šumperk vyrovnaný soupeř. Je nováček v lize a hráči jsou nezkušení, ale myslím si, že mají perspektivní tým a že se do toho dostanou,“ dodává nakonec Ivo Mocek.