Devátá třída hraje o extraligu! Sestavovací rébus skupin jí přiřadil moravské týmy

Gabriela Juříková, 25.03.2023
Zatímco v dřívějších letech končila sezona hokejistům devátých tříd mistrovstvím republiky, po vyčlenění kategorie ze systému žákovských soutěží čeká deváťáky premiérové playoff. Napínavé boje přinesou i tři skupiny o účast v extralize. V jedné z nich je i devátá třída HC RT TORAX Poruba vedená trenérem Petrem Trojanem.

Dva nejslabší celky ze všech tří nadstavbových skupin a dále vítěze každé z šesti skupin o umístění čeká ve třech skupinách baráž o účast v extralize devátých tříd v ročníku 2023/24. Baráže se dohromady zúčastní dvanáct týmů, které jsou výkonnostně rozdělené do tří skupin po čtyřech.

Klíč k sestavení jednotlivých skupin byl jako šifra. A díky obrovské shodě okolností došlo k tomu, že čtveřice celků z Moravy a Slezska – Přerov, Poruba, Zlín a Šumperk – se potká v jedné skupině. Osmička účastníků z Čech pak utvoří zbylé dvě skupiny.

Skupina 2
2. tým ze 7. míst sk. 11–13: HC ZUBR Přerov
2. tým z 8. míst sk. 11–13: HC RT TORAX Poruba
2. tým z 1. míst sk. 14–19: PSG Berani Zlín
5. tým z 1. míst sk. 14–19: HK Mladí Draci Šumperk

Zápasy se hrají tříbodovým systémem, kde při remíze následuje pětiminutové prodloužení tři na tři a případně nájezdy – tedy stejně jako v dosavadních fázích soutěže.

První dva celky z každé skupiny si v příští sezoně zahrají extraligu, třetí a čtvrté celky druhou nejvyšší soutěž. Hrací dny jsou naprosto shodné s play off, tedy pátek a neděle.

Bude se hrát, resp. již se hraje, dvoukolově každý s každým. Dle rozpisu zápasů na webu Hokejový zápis lze vyčíst, že si týmy jednotlivá kola odehrají dle časových možností zimních stadionů. Ne dle pořadí jednotlivých kol. Třeba Přerov má již dvě utkání odehrána. Ve čtvrtek 23. března 4. kolo v Šumperku a v pátek 24. března 3. kolo ve Zlíně.

Rozvrh utkání deváté třídy HC RT TORAX Poruba
2. kolo 29. března 17:15 v Přerově
1. kolo 31. března 16:45 doma se Zlínem
5. kolo 2. dubna doma 11:00 Přerov Ostatní odehrají 14.4.
6. kolo 5. dubna v Šumperku 17:00 Přerov – Zlín 27.3. ostatní 16.4.
3. Kolo 7. dubna doma 16:45 Šumperk
4. kolo 9. dubna ve Zlíně (čas není ještě dohodnutý)

Kdo zůstane v elitní skupině pro sezónu 2023/2024 bude jasné nejdříve 14. dubna v „Moravské skupině“, nejpozději 16. dubna v ostatních dvou skupinách, kde jsou kupodivu i Sparta, Litvínov nebo Rytíři Kladno.