Dalším soupeřem Poruby bude nováček z Benátek nad Jizerou

Adam Bagar, 30.09.2008
Sedm kol druhé nejvyšší hokejové ligy je za námi a soutěž má prozatím překvapivého lídra, hokejisty Vrchlabí. V rámci osmého kola přijede do Ostravy nováček z Benátek nad Jizerou. Nováčkovi, stejně jako Ostravanům, vyšlo úvodní utkání nové sezóny, ale následné výkony obou týmů se dají považovat spíše za paběrkování. Výsledkem toho je dvanáctá pozice hostujícího celku a třináctá příčka domácích. Pro oba týmy tak bude toto utkání zajisté velmi klíčové. Utkání se odehraje na Zimním stadióně v Ostravě Porubě. Úvodní buly bude vhozeno ve středu 1. října v 17:00 hod. z rukou hlavního rozhodčího Jana Skoupého. Věříme, že si historicky první souboj obou soupeřů nenecháte ujít a středeční sedmnáctou hodinu si tak zarezervujete porubským hokejem. Přesto pro ty z vás, kteří se na utkání nemůžete dostavit osobně, bude připraven tradiční online přenos.

Základní info

Úvodem je potřeba zmínit loňskou druholigovou cestu Benátek nad Jizerou, které se dokázaly probojovat do ligy první a plní tak letos roli nováčka soutěže. V základní části si Benátky připsaly na své konto pouhých pět proher a šly tak do vyřazovacích bojů z prvního místa své skupiny Střed. V osmifinále narazily na hokejisty Mělníka, ve kterém byli Benátští jasným favoritem. To potvrdili v sérii hrané na tři vítězná utkání třemi rychlými výhrami, ve kterých navíc svému soupeři nadělili úctyhodných 22 branek. Ve čtvrtfinále je čekalo Velké Meziříčí, se kterým měl nováček letošního ročníku první ligy velké problémy, nakonec však po výsledcích 6:5 sn., 3:4, 3:4 pr., 3:2 pr. a 4:1 přece jen přes houževnatého soupeře z Vysočiny postoupil. V semifinále měly Benátky za soupeře hráče Řisut. Série skončila dle předpokladů, tzn. výhrou týmu ležícího na řece Jizeře. Do baráže o první hokejovou ligu tak postoupili ze západu Benátky nad Jizerou a Chrudim a z východní skupiny Technika Brno. Dva z těchto tří celků měly jistotu letošní účasti v druhé nejvyšší soutěži. Černý Petr nakonec zbyl na brněnskou Techniku, která získala ve skupině těchto tří týmů pouhé dva body. Z postupu se tak radovala mužstva Benátek nad Jizerou a východočeské Chrudimi.

Benátky nad Jizerou jsou oficiální farmou libereckých Bílých tygrů. Významná hráčská jména v tomto týmu tak pochází právě z celku severočeského extraligového účastníka. Přitom ještě v loňské sezóně Liberečtí spolupracovali s loňským nováčkem z Vrchlabí. Hlavními posilami prvoligového nováčka před sezónou jsou především brankáři Fikrt, Nedvídek a Stejskal, přičemž nejvíce prostoru dostává právě Jiří Stejskal, který se trenérovi ukazuje skvělými brankářskými čísly ve svých statistikách. Dalšími posilami v dresu Benátek mohou být liberečtí obránci Hrach s Moravcem a útočníci Hruška, Jech, Podkonický, Procházka, Rapáč, Špaček a Vantuch. Další posilou v benátských řadách je zkušený Jiří Kudrna, jenž v loňské sezóně nastupoval za severočeský Most. Z týmu extraligového nováčka, týmu Mladé Boleslavi, pak přišli do obrany rovněž zkušení Václav Drábek a Robert Schnábel. I přesto, že se jedná o nováčka ligy, tak hráčský kádr má středeční soupeř Poruby velmi kvalitní.

Svůj historicky první prvoligový zápas sehráli Benátští s Chrudimí, se kterou se utkávali i v loňské sezóně ve druhé lize. Po výhře 5:2 si Benátky nad Jizerou připsaly do tabulky své první tři body. Po zdařilém úvodu přišla série pěti porážek (Hradec Králové 2:6, KLH Chomutov 1:8, Vrchlabí 1:3, Havířov 1:2, Dukla Jihlava 1:2 pr.), která se zastavila až v posledním, sedmém, kole, kdy nováček soutěže dokázal porazit Berounské Medvědy. Vítěznou branku vsítil až necelé čtyři minuty před koncem zásluhou Musila. V poslední minutě ještě pečetil stav na konečný výsledek 4:2 trefou do prázdné branky Blatný. Z sedmi utkání má tak nováček na svém kontě sedm bodů.

Porubští zažívají jeden z nejhorších vstupů do sezóny ve své historii. Odehráno je již sedm utkání, a tak ve hře bylo již jednadvacet bodů, ovšem Ostravané jich mají na kontě pouhých šest, čímž obsazují až třináctou pozici prvoligové tabulky, tedy příčku, která značí první barážovou pozici. Největším problémem Poruby je střelba branek v domácím prostředí, kde si svěřenci trenéra Vavrečky odnesli z posledních tří utkání prohry (1:2 Vrchlabí, 2:4 Jihlava a 1:3 Třebíč). Zajímavostí je první místo v kanadském bodování, které zaujímá s pěti body obránce Milan Ovšák. Dalšími pětibodovými hráči jsou útočníci Jiří Zdeněk a Robert Najdek, kteří těží především ze svých přesných gólových přihrávek. V brance dostává příležitost téměř pravidelně David Iláš.

Středeční utkání bude řídit jako hlavní rozhodčí pan Jan Skoupý z Brna, na čarách mu budou pomáhat pánové Karel Machálek z Kunovic a Jiří Škach ze Zlína. Hlavní rozhodčí Skoupý má již za sebou v sezóně 2008/2009 jedno odpískané utkání v Porubě, když se představil v duelu domácího VOKD s jihlavskou Duklou (poměr vyloučení 7:5).

Poslední utkání obou celků

7. kolo: HC VOKD Poruba – SK Horácká Slavia Třebíč 1 : 3 (0:1, 1:1, 0:1)
Branky a nahrávky: 34. Kolařík - 12. Sojčík (Otčenáš), 40. Přibyl (Čech), 50. Obdržálek (Zahradník).
více o zápase

7. kolo: HC Benátky nad Jizerou – HC Berounští Medvědi 4 : 2 (1:0, 0:1, 3:1)
Branky a nahrávky: 8. Hruška (Blatný, Hrach), 50. Weiss (Hrach, Kudrna), 57. Musil (Havel), 60. Blatný (Hruška) - 34. Tvrzník (Kica, Mazanec), 56. Vlček (Křesťan, Vaněček).
více o zápase

Sestavy obou soupeřů v posledním zápase

HC VOKD Poruba: Iláš - Ovšák, Buček, Brincko, Suchý, Holík, Palík, Vajda - Zdeněk, Najdek, Kolařík - Gelačák, Hubáček, Rehuš - Mocek, Holuša, Červenka - Janečka, Urban, Niec.

HC Benátky nad Jizerou: Stejskal - Drábek, Ton, Hrach, Špila, Mrkvička, Gajda, Kajínek - Kudrna, Kopic, Havel, Pabiška, Blatný, Musil, Jech, Bárta, Procházka, Kadeřábek, Tondr, Weiss, Hruška.

Statistiky soupeřů

VOKD PORUBA BENÁTKY NAD JIZEROU
UMÍSTĚNÍ V I. LIZE
13. místo (6 bodů) 12. místo (7 bodů)