Chleba se bude lámat v zápasech s českou skupinou, odhaduje Pavel Šebesta

Vladimír Vronka, 14.10.2007
Sareza Ostrava sehrála utkání s prostějovskými Jestřáby na výbornou, přestože od 12. minuty prohrávala jednogólovým rozdílem, zařídil Pavel Šebesta v prostřední části obrat ve skóre, na který hosté již nezareagovali. Spokojenost a především radost z vyhraného utkání čišela ze všech hráčů a i realizačního týmu, neboť se snad již prolomila mizérie střelecké efektivnosti – od zápasu s Jihlavou se na domácí půdě ostravští borci předhánějí ve střelbě (vždy vyslali alespoň 50 střel), ale zisk tří bodů ze tří zápasů musel být zklamáním. Trenér Jan Vavrečka i bek Jan Tesařík jen spokojeně potvrzovali všeobecné mínění kabiny, jediným zklamaným byl lodivod hostí Martin Stloukal, jenž dle neoficiálních zdrojů o svou funkci den po zápase přišel.

Sareza Ostrava porazila před domácím publikem Prostějov, navíc po dlouhé době ze střelecké převahy vytěžila čtyři branky, což vyloudilo úsměv na tváři trenéra Jana Vavrečky. „Jsme spokojeni se ziskem tří bodů. Nehráli jsme špatně ani poslední zápasy, ale dnes jsme dali do zápasu ještě něco navíc. Dali jsme dva upracované góly a třetí branka vše rozhodla. Musím klukům poděkovat, vyzvednout jejich výkon. Prostějov je dobré mužstvo, jsem rád, že kluci zabojovali a zápas otočili,“ pochválil hráče Sarezy za bojovnost. Tým hrál poslední zápasy dobře, své soupeře jasně převyšoval, měl dvakrát více střel, ale selhávala koncovka. Byla před zápasem cítit určitá nervozita? „Před zápasem jsem cítil, že kluci chtějí hrát a vyhrát. Museli jsme je za stavu 0:1 přesvědčovat, ať nepolevují, že to tam spadne.“ Do kádru Sarezy se po odmlce navrátilo trio Jiří Řípa, Radovan Glas a Lukáš Buček, jen posledně jmenovaný nakonec do hry nezasáhl. „Chtěli jsme začít na čtyři lajny, ale hráli jsme v první třetině pořád přesilovku nebo oslabení, takže se čtvrtá pětka nedostala do hry. Ta byla spíše pro Jirku Řípu, ať se zapracuje a ať si to vyzkouší. Od druhé třetiny jsme hráli na tři formace, ve které jsme točili čtyři útočníky,“ prozradil ostravský lodivod důvod hry na tři formace.

Na jedné straně spokojenost, na straně druhé smutek ze ztráty dobře rozehraného utkání. Trenér prostějovských Jestřábů Martin Stloukal měl po zápase co řešit. „Zápas jsme si prohráli sami vlastní nedisciplinovaností a nerespektováním pokynů trenéra. Musím přistoupit k nepopulárním krokům pro kabinu, protože toto se již nesmí opakovat. Ostrava je bezesporu kvalitní manšaft, ale dokud jsme plnili taktické pokyny, byl zápas vyrovnaný. Vedli jsme 1:0, ale zápas byl otevřený. Kdybychom plnili pokyny mohli jsme myslet alespoň na bod. Někteří hráči mají problém respektovat taktické pokyny, které nejsou populární, já ani netvrdím, že jsou populární. Taktika není pro hráče osobně zajímavá, ale pokud chceme všude bodovat, musí se dodržovat. Musíme zlepšit hru v osobních soubojích do dalších zápasů,“ ví o slabinách týmu v sobotním utkání.

Jan Tesařík patří ke stálicím ostravské obrany. Také v sobotu sváděl souboje s útočníky Prostějova a i když byl u jediné inkasované branky, radost z vítězství mu to nijak nepokazilo. „Zápas byl těžký a vyrovnaný. Začali jsme dobře, ale pohrávali jsme. Byli jsme střelecky aktivnější, ale opět nám to tam nepadalo. Když jsme dali první gól, zlepšili jsme se.“ Sareza točila tři obranné dvojice, v jedné z nich nemohl Jan chybět. Zápas však je díky tomu fyzicky náročnější: „Je to namáhavější, ale mi se osobně hraje na tři obranné dvojice lépe, protože se dostanu více do hry.“ V poslední desetiminutovce putoval dvakrát na trestnou lavici, čímž se hostům naskytla možnost korigovat skóre. „Byly to nešťastné zákroky, u jednoho jsem se Berzinse ani nedotkl, hokejku jsem ubrzdil včas, ale zahodil rukavice a padl na led... Jsem rád, že kluci nedovolili Prostějovu snížit a nepustili jej do vážnější šance, protože by jim pak narostla křídla,“ naznačil Jan Tesařík, že by případné snížení skóre mohlo utkání pořádně zdramatizovat. Koncem října by se měl zpět do Vítkovic přesunout Ctirad Ovčačík. Počítá Jan se svým zařazením do první obranné dvojice vedle Davida Mocka? „Rozložení obranných dvojic záleží na trenérovi. V Sareze nemám problém, že bych s někým nemohl hrát. Máme vyrovnané obránce,“ ví o síle ostravské defenzívy.

Kapitán Sarezy Pavel Šebesta patří k tahounům týmu. Stejně jako celý tým se snažil přidat svou trošku do mlýna a vybojovat tři body. „Začátek byl stejný jako s Třebíčí, měli jsme z toho obavu. Všechno se to podobalo, nedali jsme gól, Prostějov z ničeho nic náhodný gól naopak dal. Opět jsme měli snad padesát střel, ale dojíždíme teď na produktivitu,“ ví o nízké produktivitě střelby. V sobotu dokázal dvě branky dát a na jednu přihrát, čímž se převážilo skóre na stranu Sarezy. „To je o štěstí, s Třebíčí jsem byl sám před gólmanem, míchal jsem tam s pukem, ale ten zůstal gólmanovi mezi nohama. Skoro všichni se dostáváme do šancí, ale neproměňujeme.“ Sarezu čeká těžké dvojkolo – nejdříve doma s Brnem a poté v Olomouci. „Mrzí nás ztráta bodů s Třebíčí, protože jsme mohli mít nahráno a po zápase s Brnem bychom mohli být spokojeni třeba i s bodem, ale teď musíme vyhrát.“ Sareza Ostrava má letos série zápasů venku a pak doma. Například 17.10 hraje Sareza doma s Brnem, další domácí zápas je naplánován o čtyři kola později až na 3. listopadu. „Je to celkem jedno. Musíme to brát tak, jak to je. S rozlosováním nic neuděláme. Letos tak vyšel los nám, příští rok jej může mít někdo jiný,“ nechávají domácí a venkovní série ostravského kapitána v klidu. Za dva zápasy končí první polovina moravské části první ligy, poté odehraje Sareza šestnáct zápasů s týmy české skupiny. „Zápasy v moravské části jsou vyrovnané. Myslím si, že se bude lámat chleba v zápasech s českou skupinou,“ naznačil, kde se bude rozhodovat o pořadí v tabulce.