ČSLH vydal novou směrnici, bude přísně postihovat nedovolené zákroky u žáků
Důvody tohoto kroku jsou zřejmé, Český svaz ledního hokeje chce zabránit stále zvyšujícímu se počtu tvrdých zákroků v žákovském hokeji. „Bohužel se ukazuje, že náš žákovský hokej patří v mezinárodním srovnání k nejhrubším,“ uvedl vedoucí sportovního úseku ČSLH Slavomír Lener.
„V zemích, které s tvrdým hokejem spojujeme, tedy v Kanadě a Spojených státech, přitom nedovolené zákroky trestají mnohem důsledněji. Pečlivě rozlišují mezi povoleným „body contactem“, kdy hráč hraje jako první puk a až potom odstaví tělem protihráče ve stejnosměrném pohybu a zakázaným „body checkingem“, kdy jde hráč nejdříve do osobního souboje a následně hraje puk,“ přibližuje Lener situaci v zámoří.
„V zahraničí tak už v nejmenších kategoriích chrání technické a tvořivé hráče. U nás upřednostňuje řada trenérů před rozvojem talentů výsledky, což vede k tomu, že v individuálních dovednostech zaostáváme. Máme problémy i s tím, že si hráči zvykají na hru, která se na mezinárodní úrovni netoleruje,“ zdůrazňuje bývalý lodivod seniorského národního týmu největší problémy českého žákovského hokeje.
Sportovní úsek ČSLH proto připravil před začátkem sezóny pro trenéry mládežnických kategorií metodický materiál s videem, proběhne rovněž podrobná instruktáž trenérů i rozhodčích. „Pravidla, upravující hru tělem a holí v žákovských kategoriích, už několik let existují, ale problém je v tom, že se nedodržují. Vzhledem k věku nenesou v tomto případě zodpovědnost hráči, ale svaz, kluby, trenéři, rozhodčí a funkcionáři,“ říká.
Hra tělem bude od sezóny 2012/2013 povolena v žákovských soutěžích jen v těchto případech:
– pokud hráč natlačí protihráče na mantinel v případě, že jedou stejným směrem (např. uzavřít soupeři cestu, tzv. „trychtýř“)
– pokud bránící i útočící hráč jedou stejným směrem, jsou otočeni čelem k sobě a dojde ke kontaktu (bránící hráč jede jízdou vzad, situace jeden na jednoho)
– kontakt mezi bránícím a útočícím hráčem je možný, jestliže je výsledkem pohybu útočícího hráče
Ostatní zákroky budou trestány menším nebo větším trestem a to podle pravidla číslo 534 nedovolené bránění, nebo podle pravidla číslo 522 napadení. Dále je také zakázáno jakékoliv naražení protihráče na hrazení. Tyto zákroky budou rozhodčí posuzovat podle pravidla číslo 520 vražení na hrazení a takové zákroky se budou trestat vyšším trestem. Hra tělem na brankáře již nově není možná ani ve chvíli, kdy je brankář mimo brankoviště a má kotouč na holi. I zde budou rozhodčí udělovat menší či dokonce vyšší tresty. Naproti tomu kolize, k nimž dochází nevědomky, nemají být trestány.
Trestat se bude také chování trenérů nebo jiných týmových funkcionářů, kteří jakkoliv nabádají hráče k nedovolené hře tělem nebo nedovoleným zákrokům. Tyto přestupky se budou posuzovat jako nesportovní chování včetně uložení menšího trestu pro hráčskou lavici.