Byla to práce Davida Zachara, hodnotí rozhodující branku její autor Jan Chaloupka

Lukáš Bajgar, 25.02.2014
Porubští hokejisté mají za sebou úspěšnou premiéru v letošních čtvrtfinálových bojích druhé ligy. Fotbalové skóre 2:1 dalo vzpomenout prvnímu čtvrtfinálovému utkání předešlé sezony, kdy RT TORAX před vlastním publikem porazil Vsetín 1:0. Dala by se nalézt ještě jedna paralela s veleúspěšným ročníkem 2012/2013 – rozhodující branka padla taktéž v prostřední dvacetiminutovce. Úterní duel s jihomoravským Hodonínem rozhodl svým důrazem před bránou Jan Chaloupka. "Jenom jsem puk dorazil," usmívá se třiadvacetiletý forvard. Další možnost předvést svůj um a čich na góly bude mít už ve čtvrtek, kdy je na programu odveta na jihu Moravy.

Úvodní utkání čtvrtfinálových bojů svedlo druhý HC RT TORAX Poruba 2011 s agilním celkem SHK Hodonín, jenž má za sebou letité zkušenosti s vyřazovacími souboji a co víc, loni se stal finalistou skupiny Střed a předloni dokonce bojoval o první ligu v baráži. "Zápas byl od začátku těžký," popisuje průběh střetnutí Jan Chaloupka. "Měli jsme nějaké taktické pokyny, které jsme, myslím si, plnili," pokračuje s úsměvem na rtech, bodejť by ne, vstřelil vítěznou trefu utkání. "Začali jsme od obrany a nakonec i ty dvě branky stačily. V závěru možná přišlo zbytečné vyloučení, ale utkání se zvládlo."

Píše se devětadvacátá minuta zápasu, když Lukáš Prokop bombou od modré překonává brankáře Baruse. Uběhne sotva půlminuta (pro statistiky přesně dvaadvacet sekund) a domácí zvedají ruce nad hlavu znovu. "Góly přišly krátce po sobě," líčí Jan Chaloupka, jak se rozdílová branka mače udála. "Peslík (pozn. Jakub Peslar) nahazoval kotouč, trefil myslím beka Hodonína, od kterého se před něj odrazil puk. Já jsem jej sklepl na Zachyho (pozn. David Zachar), ten hru zatáhl kolem brány na zakončení na druhou tyč. Brankáři zůstal stát kotouč před betonem a já jsem ho jenom dorazil." I přes to má agilní útočník s šestadvacítkou na zádech na trefě do černého lví podíl – byl ve správnou chvíli na správném místě, i tak s úsměvem dodává. "Byla to práce Davida Zachara."

"Nečekal jsem ale, že zápas rozhodneme na dvě branky," odpovídá Jan Chaloupka na dotaz, zda by si při oslavě své trefy pomyslel, že je vítěznou a zároveň poslední pro HC RT TORAX Poruba 2011. A pokračuje: "Čekal jsem, že dáme minimálně třetí gól, a zároveň jsem věřil, že Banán (pozn. Radek Tihlář) udrží čisté konto." Toho se brankářská jednička nakonec nedočkala, neboť mu radost překazil v přesilovkou umocněné power-play 47 vteřin před závěrečnou sirénou hodonínský Martin Miklík.

Poslední část se od dosavadního dějství výrazně lišila, na ledě přibylo neúměrně faulů, některé na hranici zákeřnosti a odvety na obou stranách na sebe nenechaly dlouho čekat. "Bylo to oboustranné," hodnotí sedm vyloučení z třetí třetiny a také řadu nepotrestaných střetů. "Myslím si, že rozhodčí nepředvedli nejlepší výkon. Byly fauly, které mohli pískat, a zase takové, které nemuseli. Nechal hrát hru, nevím, jestli to bylo lepší nebo horší. Těžko hodnotit." A co lze očekávat od čtvrteční odvety na ledě Hodonína?

"Musíme se připravit stejně. Jen v Hodoníne se hraje hůř, čeká nás plný dům, doma na to nejsme zvyklí, v Porubě nechodí tolik lidí, moc se nefandí," vypočítává rozdíly, které mohou dva dny po úvodním zápase přijít. "Atmosféra může na nás mít vliv, například můžeme být nervózní." Jenže to byl nebyl Jan Chaloupka, porubský bojovník, aby nedodal: "Naopak nás to může nakopnout a podáme kvalitnější výkon."