Bohužel se to zvrtlo, krčil rameny smutný hrdina Jozef Baláž

Lukáš Bajgar, 23.09.2018
HC RT TORAX Poruba 2011 vlétl do Chance ligy jako zuřivý býk, po pěti kolech se pyšnil na čele tabulky druhé nejvyšší soutěže a výkony hráčů příjemně udivují hokejové příznivce napříč republikou. Až šesté kolo přineslo první plnou ztrátu bodů, ostravští hráči ještě tři minuty před závěrečnou sirénou v utkání vedli, ale litoměřičtí „Kališníci“ dvěma góly v samotném konci stvrdili tříbodové vítězství. „Konec zápasu byl hrozný, prostě jsme jej nezvládli,“ lituje Jozef Baláž.

Běžela 37. minuta prvoligového utkání mezi domácím týmem z Ostravy a hosty z Litoměřic, když Ostravar Arénu rozjařil svou branku Václav Jankovský. Skóre na kostce ukazovalo 4:2 a nic nenasvědčovalo, že si svěřenci trenérů Flašara a Sršně nechají body proklouznout mezi prsty. Opak byl pravdou. „První třetina byla špatná, začali jsme ji špatně. Ve druhé jsme hru zlepšili poté, co jsme si něco řekli s trenéry v kabině,“ popisuje průběh utkání Jozef Baláž a pokračuje již smutnějším tónem, „ale ten konec byl hrozný. Prostě jsme jej nezvládli, zbytečné fauly, které jsme nemuseli dělat, hru jsme celkově stáhli a prohráli jsme.“

Jozef Baláž málem byl hrdinou utkání, o tento trumf však nejproduktivnější forvard HC RT TORAX (společně s Janem Hudečkem) díky porážce svého týmu nakonec přišel. Ve 26. minutě poslal ostravské borce do vedení 2:1, pět minut nato do vedení 3:2 a dlouho byla tato branka tou vítěznou. „Jsem rád, že branky padaly v momentech, kdy byly jako že vítězné. Bohužel se zápas zvrtl,“ lamentuje nad vývojem mače vítkovický štírek ve službách Poruby. „První gól byl dle mého názoru pěknější. Litoměřice nás zatlačily, ale dostali jsme se do úniku dva na jednoho, vyměnili jsme si puk a celkově to byla pěkná akce, Radim Toman mi hezky nahrál,“ děkuje svému spoluhráči z lajny. Aby ne, Radim Toman nahrál Jozefu Balážovi na obě sobotní branky a pomohl mu se stát se třemi góly top střelcem kádru (opět s Janem Hudečkem). Proč tedy přišel tak špatný závěr, měli hráči vítězství již ve svých hlavách? „To určitě ne, právě jsme se soustředili, abychom hráli jednoduše a abychom skóre udrželi. Ale zároveň chtěli hrát i náš hokej.“

Po čtyřech vítězstvích na úvod soutěže přišla druhá porážka v řadě, pondělní utkání ve Frýdku-Místku tedy naplno prověří psychickou odolnost hokejistů z Ostravy. „Myslím si, že máme dost silný tým na to, abychom se zvedli a abychom si z porážek nic nedělali. Hodíme prohru za hlavu a v pondělí jdeme na led nanovo,“ přemítá mladý devatenáctiletý talent. „Musíme se v neděli na tréninku vybruslit a soustředit se na to, co jsme hráli nejen doma proti Kladnu, ale i v dalších vítězných utkáních. Nevím, jak ostatní, ale osobně žádný tlak na sebe necítím, snažíme se hrát naši hru a všechny překvapit.“

Statistiky Jozefa Baláže