Ani jsme nějak nepočítali s výhrou, přiznává posila do obrany Michael Janota

René Chyla, 30.08.2017
Nula osm. Aneb výsledek, který hovoří naprosto za vše. Vítkovice opanovaly úterní duel od první do poslední minuty. „Byli lepší naprosto ve všem. V bruslení, přihrávkách, klidu, věděli o sobě na ledě,“ přibližuje největší rozdíl mezi oběma týmy. Že by ale Porubští byli naprosto bez šancí, se také říct úplně nedá. Ve druhé třetině pálil například nebezpečně Marek Kaluža, v poslední části pak neuspěl v sólu ani nájezdu Jakub Gelnar či Vladimír Stejskal. Osm gólů v porubské síti, naopak vychytané čisté konto na straně druhé poukazuje na propastný rozdíl mezi oběma soupeři, v zápase ale vynikala na porubské straně zejména jedna obranná dvojice, která zblokovala nejednu střelu a nebylo zrovna jednoduché pro hosty se do pásma přes ni dostat. Vítkovičtí útočníci pravidelně po celý duel ztroskotávali na sehraném duu Marek Kaluža – Michael Janota.

VÍTKOVICE POTVRDILY ROLI FAVORITA, HOSTÉ VYMAZALI PORUBSKÉ STŘELCE A VYHRÁLI JASNĚ 8:0 »

Porubští hokejisté prohráli v úterý s extraligovým celkem z Vítkovic na domácím ledě vysoko 0:8. Domácí sice nevypustili absolutně nic, na o dvě třídy lépe hrající mužstvo Jakuba Petra to ovšem bylo i tak málo a slova po zápase těžko hledal i nepřehlédnutelný bek Michael Janota, jenž posílil Porubu před touto sezonou ze Šumperka a v úterním mači patřil k tomu nejlepšímu na straně Poruby. „Těžko něco k tomu utkání říct, potkali jsme se s o dvě třídy lepším mužstvem, které to svou hrou jen potvrzovalo. Určitě jsme nic nevzdali, snažili jsme se, bojovali, ale ta kvalita na straně soupeře byla určitě znát,“ smeká před silou extraligového mužstva.

Michael Janota ale také uznává, že Vítkovice zřejmě po celý zápas naplno rozhodně nehrály. „Kdyby ještě více chtěli, tak by určitě nějaké góly přidali a zápas by skončil ještě větším rozdílem. Zdálo se mi, že tu poslední třetinu už nehráli tak dopředu, jak by skutečně mohli, a snažili se spíše více kombinovat do prázdné branky. Škoda jen, že jsme nedali aspoň ten jeden gól,“ mrzí čtyřiadvacetiletého zadáka, který zažil postup do první ligy již v dresu Přerova, pak ale znovu válel ve druhé lize. Nejprve tomu bylo za Hodonín, Valašské Meziříčí, naposledy pak za šumperské Draky.

Michael Janota brání hromotluka Rostislava Olesze.

Porazit extraligového účastníka, navíc ještě městského rivala, to by byla zřejmě obrovská senzace, o které by se psalo ještě několik dní, ba i týdnů. Nestalo se, Poruba po sérii výher doma padla osmibrankovým rozdílem. „Upřímně jsme nějak ani nepočítali s tím, že bychom vyhráli. Sice jsme dostali osm gólů, ale s takovým soupeřem je to opravdu těžké na naši úrovni držet krok. Na sebevědomí nám to určitě ale nijak neublíží,“ hlásí Michael Janota. Jeho tým čeká po úterním zápase pouze generálka, která je na programu již tento pátek. „V pátek hrajeme s Havířovem, který už je „jen“ o třídu lepší, takže třeba tam už to půjde o něco lépe a třeba i vyhrajeme,“ přeje si.

Stejně jako Hynek Kůdela a Aleš Flašar přišel i Michael Janota do Poruby ze Šumperka vybojovat tolik očekávaný postup do vyšší soutěže. „Se Šumperkem se Poruba srovnávat asi momentálně moc nedá, když nemají ani stadion,“ směje se od ucha k uchu. „Zatím jsem opravdu spokojen, je tady naprosto vše posilovnou počínaje a vířivkou konče. Po zápase dostáváme nějaké svačinky, takže se o nás výborně starají,“ chválí servis, který se porubským hokejistům v útrobách RT TORAX ARENY dostává.

Michael Janota se stal stabilním pilířem porubské obrany.

Problémy prozatím dle Michaela nenastaly ani v kabině mezi hráči, ani mezi trenéry, čehož se před sezonou mnozí obávali. „Vím, že někteří lidé měli strach, jak spolu budou trenéři vycházet, ale myslím, že zatím si vedou jen dobře a podle toho také vypadají i tréninky, které jsou velmi kvalitní,“ smeká dále před trenérským duem Aleš Flašar – Tomáš Sršeň. Obavy panovaly možná nejen díky vůdcovským osobnostem, které v obou dřímají, ale také možná proto, že tito dva bouřliváci stáli na opačných střídačkách ještě během loňské semifinálové druholigové partie, která byla vyhrocená po všech stránkách.

„Bylo to bylo možná i z toho důvodu, že trenéři se znali z dřívějška, kluci mezi sebou se také znali a všichni byli takoví horkokrevní, že chtěli za každou cenu vyhrát. Letos to možná bude ještě o něco horší dle toho, co jsem vysledoval zatím v těch prvních dvou zápasech,“ tuší Michael Janota. „Hráči i fanoušci se mají určitě na co těšit,“ dodává s tím, že Šumperk mezi lídry východní skupiny zřejmě patřit dle jeho názoru nebude. „Nemyslím si, že jsou Draci hlavní adept na finále. Sice je těžké hodnotit něco takového podle přípravy, ale určitě ještě promluví Hodonín nebo i další celky,“ uzavírá.

STATISTIKY & FAKTA: MICHAEL JANOTA #15
Věk: 24 let, narozen 15. ledna 1993 Výška: 189 cm Váha: 92 kg Post: obránce, hokejku drží nalevo Mateřský klub: PSG Zlín Další kluby: LHK Jestřábi Prostějov (2012-2013), HC ZUBR Přerov (2013-2015), SHK Hodonín (2015-2016), HC Bobři Valašské Meziříčí (2015-2016). Draci Šumperk (2016-2017) Úspěchy: účast v reprezentacích do 16, 17 a 19 let; postup do I.ligy (2015), zlato ELJ (2010), zlato ELSD (2011)