Ve třetí třetině jsme zabojovali a získali tři body, říka David Vajda

Vladimír Vronka, 25.02.2007
Sareza Ostrava přivítala ve 47. kole I. ligy havířovské Panthery. Ve vypjatém utkání nakonec získali tři body hráči Sarezy. Tréner Sarezy Petr Fabián byl po utkání rád za vítězství, ale jinak našel na utkání velké negativum, tím byla disciplinovanost. David Vajda nastoupil ke svému sedmnáctému utkání za muže v letošní sezóně a na toto utkání bude mít dobré vzpomínky, dal v něm totiž svůj první gól za muže. Vladimír Holík dal první branku zápasu, čímž nastartoval vývoj utkání, ve kterém museli rozhodčí často sáhnout k vyloučení.

Sareza Ostrava sehrála další derby s Havířovem. Zápas byl opět vypjatý, ale domácí se nakonec radovali ze zisku tří bodů. Domácí trenér Petr Fabián mohl být s bodovým ziskem spokojen. „Jediný pozitivní na zápase byl zisk tří bodů. Jinak to byl celkem velký průšvih z pohledu disciplíny. Řekli jsme si před zápasem, že k zápasu přistoupíme jako k utkání play – off, kdy jde o největší nasazení a disciplínu. Hráči udělali přesný opak, zbytečně opláceli havířovské zákroky, nechali se unést havířovskou hrou, hráli jsme spoustu oslabení, což nás brzdilo, byl to jediný způsob, jak mohl Havířov výsledek obrátit,“ naznačil trenér zápory utkání. Do třetí třetiny nastoupil David Iláš, který nahradil Jakuba Štěpánka. Mnoho fanoušků si výměny jistě ani nepovšimlo, neboť David chytal velmi dobře. „Kuba Štěpánek naskočil po nemoci, už ve druhé třetině signalizoval, že se mu točí hlava. Nebyl dnes moc jistý, asi v sobě měl nedoléčenou nemoc. U gólmanů je to horší, protože nemají ten správný postřeh. David Iláš je dobrý gólman. Tým mu po utkání v Kadani, kde pustil jen jeden gól, věří, takže tom nebyl žádný problém.“

Obránce Sarezy David Vajda měl po utkání důvod k radosti. Sareza si připsala do tabulky tři body, ale hlavně David dal svůj první gól za muže. „Mam super pocity, sice mě to vyjde trochu draho. Částka je to celkem vysoká, ale já ji rád zaplatím, první gól je první gól,“ usmíval se ostravský obránce. Sareza přistoupila na tvrdou hru, kterou se Havířov od začátku prezentoval, což derby hodně vyhecovalo. Zápas měl spoustu vyloučených. Nakonec se počet vyloučených na obou stranách zastavil na čísle šestnáct. „Trenér po druhé třetině zvýšil hlas, protože jsme zbytečně opláceli. Výsledek jsme si trochu zavinili sami, zápas se stal hodně napínavý. Ve třetí třetině jsme zabojovali a získali tři body.“ David není jediným hráčem Sarezy s příjmením Vajda. Bratr Radovan válčil skoro celou sezónu v dorostu, kde nasbíral 26 bodů. Ke konci sezóny dostal možnost sbírat zkušenosti v juniorech. „Byl jsem se podívat na zápas se Zlínem. Hráli jsme spolu dva zápasy, bylo to super. Brácha je šikovný, snaží se, takže si myslím, že příští sezónu bude mít své místo v juniorce,“ má jasno David Vajda o budoucnosti bratra.

Vladimír Holík otevřel gólový účet utkání. Utkání musel velmi často přerušit hvizd hlavního rozhodčího, který okamžitě po něm poslal někoho z hráčů na trestnou. „Zápas to byl velmi dobrý, měl tempo, byl vypjatý. Chtěli jsme Havířovu oplatit porážku v posledním derby. Já jsem nikdy jako hráč nezažil tolik trestných minut. Bojujeme o play – off. Byly tam emoce, ale my to musíme unést, kdyby dali v přesilovce více gólů, tak jsme o body dnes přišli.“ Vladimír si připsal svůj druhý gól v sezóně, když jeho bomba od modré čáry skončila za zády hostujícího gólmana. „Proti Havířovu jsem dal loni první gól v Sareze. Dostal jsem nahrávku na modrou, vystřelil jsem a padlo to tam. Jsem rád, že jsem se trefil, ale důležitější jsou tři body.“ Do třetí třetiny nastoupil v bráně místo Jakuba Štěpánka David Iláš, který svými dvanácti zákroky pomohl k výhře. „Máme kvalitní brankářské duo Kubu Štěpánka s Kubou Čechem, k nim se přidal mladý David Iláš, který má budoucnost před sebou. S tím jsme si nemuseli lámat hlavu, brali jsem to tak, jako kdyby byl v bráně Kuba Štěpánek či Kuba Čech. Šli jsme za vítězstvím.“