Uspěje Poruba podruhé v řadě?

Jan Škarpa, 08.11.2008
Po páteční výhře nad Berounem čeká na porubské hráče mnohem těžší oříšek. VOKD Poruba se na vlastním ledě střetne s aktuálně čtvrtým celkem tabulky, týmem KLH Chomutov. Severočeši završí v zápase s Porubou své moravské miniturné, neboť den před zápasem v Ostravě se utkají ještě s Olomoucí. Další domácí zápas VOKD Poruby je na programu netradičně v neděli 9.11.2008 od tradičních 17:00. Pokud se nemůžete osobně dostavit povzbudit domácí hokejisty, můžete utkání sledovat prostřednictvím online přenosu.

Základní info

Po skvělém vstupu do ligy, kdy se Chomutov usadil na první příčce a porážel své soupeře rozdílem třídy, přišel na našeho nejbližšího soupeře v 6. kole útlum, kdy si Chomutov v pěti kolech v řadě připsal pouze jednu výhru. V současné době se nachází Chomutov na čtvrté příčce, avšak vedení, hráči i fanoušci dozajista pomýšlejí na vyšší příčky, což dokazuje série osmi výher v řadě mezi jedenáctým a devatenáctým kolem. Chomutovským však pravá sezóna začne až vstupem do playoff, kdy se bude rozhodovat o celkovém úspěchu v letošním ročníku.

Pokud se Chomutov nepohybuje na místech, na kterých by chtěl být, stejně je tomu u Poruby, která zatím balancuje na hraně předkola playoff a baráže. Porubští se po domácí výhře nad Berounem dostali na dvanáctou příčku, avšak nejen fanoušci by rádi viděli své oblíbence výše.

V posledním utkání mohl trenér, a zároveň manažer Poruby, Petr Fabián využít služeb několika bývalých Porubáků, kteří nyní válí v extralize. Při pohledu na statistiky je zřejmé, že tyto posily se neztratily – Jakub Štěpánek 40 zásahů, Lukáš Klimek – 1 branka, Daniel Boháč – 1 asistence, k tomu se přidali ještě vítkovický Marek Kvapil s jedním gólem a třinecký Zdeněk Pavelek se dvěma asistencemi.

Zatímco porubská ofenziva se spíše trápí, než aby excelovala, v Chomutově je tomu naopak. Post nejproduktivnějšího hráče patří s 23 (6+17) nasbíranými body poměrně netypicky obránci Lukáši Pulpánovi, kterého stíhá Jiří Charousek, jenž nasbíral doposud jen o asistenci méně. Tito dva hráči taktéž pochopitelně vévodí v pořadí nahrávačů, zatímco nejlepším střelcem je Petr Jíra s 11 přesnými zásahy. Nejvíce trestných minut nasbíral Josef Révay, a to 49, avšak nejtrestanějším hráčem je Lukáš Pulpán, kterého poslali rozhodčí za katr třináctkrát. V bráně se nejčastěji objevuje letošní finská posila Jan Lundell, jehož průměr inkasovaných branek na zápas činí 2,24.

Utkání bude řídit jako hlavní rozhodčí pan Antonín Jeřábek z Velkého Meziříčí, na čarách mu budou pomáhat pánové Tomáš Klein z Brna a Jiří Novák z Kroměříže.

Web soupeře: KLH CHOMUTOV
Online přenos: HC VOKD PORUBA – KLH CHOMUTOV

Sestavy obou soupeřů v posledním zápase

HC VOKD Poruba: Štěpánek - Holík, Tesařík, Ovšák, Suchý, Vajda, Vnenk, Palík, Buček - Boháč, Holuša, Kotásek - Gelačák, Zdeněk, Kvapil - Klimek, Pavelek, Červenka - Urban, Janečka, Jelšík.

KLH Chomutov: Cikánek - Pulpán, Toivonen, Trefný, Všetečka, Višňák, Bombic, Chmelíř, Mazanec - Gombár, Skořepa, Míka - Mikšovic, Hlinka, Jíra - Tauš, Charousek, Jeslínek - Malát, Domin, Fábry.

Ligová bilance HC VOKD Poruba - KLH Chomutov

Poruba – Chomutov Výsledky Bilance
2004/2005 I. liga 0:4, 4:4, 6:1, 4:3 pr. 1 – 1 – 1 – 0 – 1 14:12
2005/2006 I. liga 1:3, 1:0, 0:3, 3:5 1 – 0 – 0 – 0 – 3 5:11
2006/2007 I. liga 4:5, 5:4 s.n., 5:6 pr., 3:5 0 – 1 – 0 – 1 – 2 17:20
2007/2008 I. liga 2:4, 8:3 1 – 0 – 0 – 0 – 1 10:7
2008/2009 I. liga 2:5 0 – 0 – 0 – 0 – 1 2:5
Celkem 3 – 2 – 1 – 1 – 8 48:55

Z historie chomutovského hokeje

Hokej v Chomutově se začal hrát těsně po druhé světové válce, místní hokejový klub byl založen v roce 1945. Za čtyři roky své existence si vybojoval postup do oblastního přeboru, což byl tehdy předstupeň k 1. lize (nejvyšší v ČSR) a po dvou letech se dočkal i postupu mezi elitu. Konec padesátých let byl ve znamení stoupající tendence ve výkonech a konečná druhá příčka z roku 1956 toho byla důkazem. Bohužel v tomto roce se při návratu z turnaje ve Švýcarsku zřítilo letadlo s druhou polovinou chomutovské výpravy.

V šedesátých letech i vinou stárnutí kádru ustupoval Chomutov ze svých pozic a dokonce z 1. ligy spadlo. Až na třetí pokus, v roce 1967, slavili návrat, ale jen na jeden rok. Trvalo pak pět let, než se opět Chomutov objevil v nejvyšší soutěži. A opět jen na jednu sezónu, v roce 1974 sehrál prozatím svůj poslední zápas v této soutěži. Klubu se nedařilo ovšem ani ve 2. lize se jim nedařilo a v osmdesátých letech opustili i druhou ligu.

V roce 1997 odkoupil Chomutov od Ústí nad Labem první ligu a především baráž o extraligu v roce 2001 proti Karlovým Varům lze považovat za největší úspěch. Tým se stal přesto postrachem všech soupeřů ve vyřazovacích bojích, v ročníku 2004/2005 v semifinále notně potrápil později vítěze a postupující České Budějovice a o další dva roky později nestačil na soupeře z Ústí nad Labem až ve finále. Sezóna 2007/2008 přinesla rovněž celkovou druhou pozici, když ve finále tentokrát Severočeši nestačili na Mladou Boleslav.