První liga vstupuje do druhé poloviny

Jan Škarpa, 05.12.2006
Po týdenní přestávce se opět rozjíždí první hokejová liga. V prvním zápase druhé poloviny soutěže přivítá domácí Sareza Ostrava na svém ledě Duklu Jihlava, která si ligovou přestávku zkrátila páteční vítěznou dohrávkou s Prostějovem. První domácí utkání po oslavách šedesátin porubského hokeje sehraje Sareza ve středu 6. prosince, zápas začíná v tradičních 17:00. Utkání můžete sledovat také prostřednictvím online přenosu, odkaz na něj naleznete na našich stránkách.

Základní info

Zatímco Sareza po vítězném zápase v Třebíči měla týden zápasového volna, nejbližší soupeř Ostravy ještě v pátek dohrával zápas s Prostějovem. V domácím zápase proti Jestřábům Dukla Jihlava sice vyhrála 5:3, výsledek se však nerodil příliš lehce. Ještě ve 44. minutě prohrávala Jihlava 3:0, poté se ale rozjel brankostroj Dukly, 5 gólů v rozmezí od 44. do 59. minuty znamenalo cenné vítězství.

Nejproduktivnějším hráčem Jihlavy je Oldřich Bakus, který nasbíral 27 bodů za 14 branek a 13 asistencí. Nejlepším nahrávačem je Petr Kaňkovský s 16 asistencemi, v obraně mu konkuruje Marián Morava, který se podílel na brance celkem 12krát. "Jubilantem" se v zápase se Sarezou může stát Jonáš Fiedler, který nasbíral již 97 trestných minut a tak zápas v Ostravě pro něj může znamenat překonání hranice 100 trestným minut. Do brankoviště se nejčastěji staví Milan Řehoř, jenž má průměr obdržených branek 3,02 na zápas.

Letošní vzájemné zápasy

1. kolo: HC Dukla Jihlava – HC Sareza Ostrava 4:6 (1:1, 1:3, 2:2)
Branky a nahrávky: 10. Bakus (Kaňkovský), 39. Lukáč (Fiedler, Bakus), 48. Vaškovič (Dušátko), 56. Bakus (Kaňkovský, Chvátal) - 20. Šebesta (Baranyk, Sochorek), 24. Holuša (Bokroš), 24. Klimek (Glas, Mocek D.), 25. Baranyk (Šebesta, Sochorek), 45. Ovšák (Bokroš, Boháč), 60. Sochorek (Rimmel).
více o zápase

14. kolo: HC Sareza Ostrava – HC Dukla Jihlava 6:4 (2:0, 2:1, 2:3)
Branky a nahrávky: 12. Glas (Vnenk), 15. Sochorek (Bokroš, Holuša), 24. Šebesta t.s., 29. Boháč (Klimek, Mocek J.), 43. Bokroš (Holuša, Sochorek), 49. Brincko (Šebesta) – 32. Lazorišák (Říha), 47. Lazorišák (Dušátko, Kuchyňa), 52. Čachotský (Morava), 59. Havel (Dobrovolný).

Poslední kolo obou týmů

Sareza Ostrava

26. kolo: SK HS Třebíč – HC Sareza Ostrava 0:3 (0:0, 0:1, 0:2)
Branky a nahrávky: 25. Baranyk (Badžo, Rimmel), 49. Šebesta (Boháč, Bokroš), 51. Ovšák (Pavlačka).

Dukla Jihlava

dohrávka 21. kola: Dukla Jihlava – Jestřábi Prostějov 5:3 , 1:1, 1:2)
Branky a nahrávky: 44. Vaškovič (Bakus), 46. Rytnauer (Čachotský, Morava), 55. Kaňkovský (Šmarda, Morava), 57. Rytnauer (Kaňkovský, Bakus), 59. Rytnauer (Morava, Kaňkovský) - 18. Gengel (Vymazal), 33. Pavelek (Říha), 36. Hlouch (Pavelek, Všetečka).

Sestavy obou soupeřů v posledních utkáních

Sareza Ostrava: Čech - Brincko, Mocek, Rimmel, Tesařík, Holík, Mocek, Ovšák, Vnenk - Šebesta, Boháč, Bokroš, Svačina, Pavlačka, Glas, Gelačák, Badžo, Baranyk, Klimek, Holuša, Janečka.

Dukla Jihlava: Řehoř - Šmarda, Morava, Duben, Míka, Kuchyňa, Pekárek, Čintala - Rytnauer, Bakus, Čachotský - Vaškovič, Kaňkovský, Fiedler - Hanzal, Dušátko, Vlk - Havel.

NEJVYŠŠÍ VÍTĚZSTVÍ/PROHRA V LIZE
5:1 (Prostějov) / 0:5 (Brno) 6:1 (Třebíč) / 2:9 (Brno)

HRÁČI HRÁČI
NEJPRODUKTIVNĚJŠÍ
Pavel Šebesta 21 (10+11) Oldřich Bakus 27 (14+13)

Z historie jihlavského hokeje

Od roku 1956, kdy vzniklo hokejové mužstvo HC Dukla Jihlava, uběhlo mnoho let. Za uplynulá léta se podařilo Dukle dvanáctkrát zvítězit v domácí soutěži, poslední titul získala Dukla ještě ve společné lize v roce 1991. Úspěchy slavil armádní klub také na mezinárodní scéně. Jihlavští dokázali pětkrát zvítězit na prestižním Spenglerově poháru. Hráči Jihlavy v minulosti tvořili základ reprezentace. Lví podíl na úspěších Dukly měla armáda, neboť spousta nejlepších hráčů si zde odsloužila základní vojenskou službu a mnozí z nich již Dukle, potažmo armádě, zůstali. Pro Duklu byla „Sametová revoluce“ začátkem chudých let. Nejlepší hráči již nemuseli chodit sloužit svou službu do Jihlavy, a tak musela Dukla začít hledat hráče i jiným způsobem. I přesto dokázali jihlavští vyhrát titul mistra Československa v roce 1991. Od té doby šel jihlavský hokej každoročně níž a níž. Jeden rok Jihlavu v lize zachránila úspěšná baráž, podruhé rozšíření ligy. V sezóně 1998 – 1999 již Jihlava opustila extraligu, když Dukla podlehla v sedmi zápasové baráži Znojemským Orlům. Jihlavští dokázali postup do nejvyšší soutěže v sezóně 2003 – 2004 vybojovat, když porazili tým Českých Budějovic. Jihlavským se v extralize nedařilo a vrátili se po jedné sezóně zpět do I. ligy. V baráži nestačila Dukla na posilami nabité České Budějovice, které se tak pomstily za předchozí baráž. V poslední sezóně sice Jihlava obsadila po 52. kole lichotivou druhou příčku, v playoff však podlehla Hradci Králové 4:2 na zápasy a byla tak vyřazena.