Pozor! Do Ostravy míří hejno Jestřábů

Lukáš Bajgar, 06.10.2006
Sareza Ostrava ve svém letošním devátém vystoupení v I. lize hostí soupeře z Hané, prostějovské Jestřáby. Oba týmy se utkaly již v letním přípravném období a nadvakrát byla úspěšnější Sareza – na půdě Prostějova díky rozhodujícímu nájezdu Janečky vyhrála 4:3 a v domácí odvetě 5:4. Jenže jak dopadne třetí vzájemný souboj, první soutěžní, ročníku 2006/2007 nebudeme vědět dříve než po závěrečné siréně. Zápas začíná jako vždy v 17 hodin na Zimním stadionu v Ostravě – Porubě a jako vždy jej můžete sledovat online na webu Sarezy. Rozhodně ale zavítejte na utkání osobně a svými hlasivkami povzbuďte svůj tým, ať ten Ostravský, či Prostějovský.

Základní info

Jestřábi z Prostějova v letošním dosavadním průběhu stále nemohou nalézt pevné hnízdo a od toho se také odvíjejí jejich výkony. Sice hned na úvod ligy zahnali houževnaté Medvědy z Berouna, ale šrámy z boje zanechaly své stopy a na dlouhou dobu nebyly jejich pařáty dostatečně ostré, by někomu ublížili. Jen Panterům vzali bodík a až v osmém kole se znovu dočkali vítězství, byť po samostatných nájezdech nad bezmocně se topícími Jihlavany. I přes zisk pouhých šesti bodů nelze Jestřábům upřít ofenzivní sílu, tvořenou především zásluhou brankostroje jménem Lukáš Říha, jenž s chomutovským Kostourkem drží bilanci „co zápas, to gól.“ A když k tomu pětadvacetiletý Říha přidá čtyři gólové nahrávky, je z toho třetí příčka v kanadském bodování I. ligy!

Ofenzívu Prostějovských dokládá také osmibodový Martin Piecha a sedmibodový Filip Čech. Oba borci, stejně jako mnoho jiných v dresu hostí sobotního duelu, prošli také ostravským týmem. Překvapením prozatím zůstává stále bez kanadského bodu hrající Martin Janeček, který společně s Lubomírem Minaříkem ze Sarezy do hanáckého klubu před ročníkem zamířil.

Post brankáře Flašarovi svěřenci řeší obdobně jako ti trenéra Rambouska – do zápasu již naskočilo trio gólmanů a zraněného Emila Hrazdíru prozatím nejlépe nahrazuje Martin Vojtek, příjemným překvapením jsou také výkony mladého Jaroslava Jágra, který s první ligou doposavad zkušenosti neměl žádné. Jednička minulého roku v Olomouci a jeden z největších strašáků ostravských útočníků Štefan Žigárdy vychází ve statistickém boji mužů v masce nejhůře.

Poslední kolo obou týmů

HC Sareza Ostrava

8. kolo: Havířov Panthers – Sareza Ostrava 2:1 pr.
Branky a nahrávky: 57. Mareš (Rozum), 62. Lipina (Mikšan) - 47. Bokroš (Tesařík)
více o zápase

HK Jestřábi Prostějov

8. kolo: Jestřábi Prostějov – Dukla Jihlava 2:1 sn
Branky a nahrávky: 53. Štraub (Čech, Vymazal), rozhodující nájezd Říha - 45. Kuchyňa (Kaňkovský, Fiedler)
více o zápase

Sestavy obou soupeřů v 8. kole

Sareza Ostrava: Čech - Rimmel, Holík, Ovšák, Vnenk, Tesařík, Brincko, Buček, Kubala - Baranyk, Sochorek, Svačina - Boháč, Holuša, Bokroš - Janečka, Pavlačka, Glas - Valušiak, Gelačák, Badžo

Jestřábi Prostějov: Vojtek - Kruliš, Sláma, Flašar, Sedlák, Bartoň, Doseděl, Podešva, Poživil - Pavelek, Říha L., Čech, Janeček, Piecha, Bartošek, Bařica, Štraub, Vymazal, Korčák, Minařík

Statistiky soupeřů

SAREZA OSTRAVA JESTŘÁBI PROSTĚJOV
UMÍSTĚNÍ V I. LIZE
5. místo (13 bodů) 12. místo (6 bodů)
SKÓRE
BILANCE
4 - 0 - 1 - 3 1 - 1 - 1 - 5
NEJVYŠŠÍ VÍTĚZSTVÍ/PROHRA V LIZE
5:2 (Beroun)/ 1:5 (Ústí) 3:2 (Beroun), 2:1 sn (Jihlava)/ 3:6 (Brno)

HRÁČI HRÁČI
NEJPRODUKTIVNĚJŠÍ
Milan Baranyk, Michal Holuša oba 7 (4+3) Lukáš Říha 12 (8+4)
STŘELEC
Milan Baranyk, Michal Holuša oba 4 Lukáš Říha 8
NAHRÁVAČ
Dalibor Sochorek 5 Filip Čech 6
NEJLEPŠÍ V +/-
Pavel Šebesta +3 Filip Čech +5
NEJTRESTANĚJŠÍ
Pavel Šebesta 26 Jan Kruliš 34
GÓLMANI PROCENTUÁLNĚ
Jakub Čech 95,54% Martin Vojtek 92,03%
GÓLMANI PRŮMĚREM
Jakub Čech 1,74 Martin Vojtek 2,97

SAREZA OSTRAVA JESTŘÁBI PROSTĚJOV

Z historie prostějovského hokeje

V Prostějově se hokej začal hrát v roce 1913, kdy zde byl založen hokejový oddíl. Ve stejném roce zde bylo také sehráno první utkání, ve kterém Prostějov podlehl Kroměříži 12:1. V meziválečných letech hrál celek z Prostějova často velmi úspěšně hanáckou župu, k nejúspěšnější sezóně v tomto období dozajista patří 1931/1932, kdy se celek probojoval až do celostátního mistrovství, ve kterém podlehl pražskému LTC. V poválečném období střídali prostějovští hráči lepší sezóny s horšími, a tak se jednou pohybovali v celostátní nejvyšší soutěži, podruhé v soutěži nižší. V následujících letech hrál Prostějov 1.NHL, případně 2.NHL, kterou musel po reorganizaci soutěží opustit a tak se hrál v Prostějově Jihomoravský krajský přebor. Po období neslaná – nemastná postoupil Prostějov v sezóně 1989 – 1990. V té se Hanáci ohřáli tři sezóny, poslední z nich byla zakončena druhým místem a postupem do druhé nejvyšší soutěže. V té Prostějov vydržel až do roku 2004, kdy v baráži o první ligu neuspěl a sestoupil do druhé ligy. Po sérii problémů hrozil klubu zánik, avšak opak se stal pravdou. Z HC Prostějov se stali součastní HK Jestřábi Prostějov a po jedné sezóně strávené v nižší soutěži uspěli na jaře roku 2005 v baráži a vrátili se tak zpět do první ligy. V sezoně 2005/2006 ovšem nenásledovalo tradiční nováčkovské nadšení a Jestřábi se museli smířit s hnízdem uloženým až na předposlední příčce a až úspěšná baráž uchovala první ligu.