Pavel Hinner o karanténě: Opatření tady jsou a my je musíme respektovat

Pavel Hinner o karanténě: Opatření tady jsou a my je musíme respektovat

Lukáš Bajgar, 07.08.2020
A-tým HC RT TORAX Poruba 2011 společně s juniory HC RT TORAX Poruba započali karanténní období, kdy se zcela přerušila letní příprava a s nimi také přípravné zápasy. Jaká je aktuální situace v klubu a co lze očekávat do budoucna? Nejen na tyto dotazy odpovídá generální manažer klubu Pavel Hinner.

Nejdříve se zeptáme na aktuální situaci v klubu, příprava se pořádně ani nerozjela a už musí A-tým stát díky pozitivním nálezům. Jak vážná komplikace to pro klub či tým může být?
„Tak prvně v sobotu se objevily první příznaky lehké virózy a mírně zvýšená teplota do 37,5°C u některých hráčů, které jsme nechali v neděli preventivně doma. V pondělí pak lehké problémy hlásili další hráči. I přesto, že se ti první v pondělí hlásili, že jsou v pořádku a chtějí do tréninku, jsme se rozhodli nechat celé mužstvo preventivně doma. Po obdržení informace o pozitivní nákaze v týmu GKS Jastrzebie jsme celou situaci začali řešit ve spolupráci s Krajskou hygienickou stanicí, která nám zajistila testování všech hráčů a členů realizačního týmu. V současné době máme otestováno třicet čtyři osob s tím, že sedmnáct je pozitivních, šestnáct negativních a u jednoho ještě čekáme na výsledky. Celý tým je v karanténě a řídíme se pokyny hygienické stanice.

Podobná situace je i v týmu juniorů, kde jsme přerušili rovněž přípravu a hráči jsou od pátku v preventivní karanténě a v průběhu týdne se podrobili testování. Další postup pak bude stejný jako u hráčů A-týmu. O ukončení karantény a možnost začít trénovat pak budeme informováni rozhodnutím Krajské hygienické stanice. Předpokládáme, že společně začneme trénovat někdy kolem 18. až 20. srpna. Zapojit do přípravy se budou moci ti, kteří byli pozitivní, čili nemocní, a ti negativní, u kterých druhý kontrolní test vyjde rovněž negativně. V případě, že druhý test bude pozitivní, bude muset ten daný jedinec pokračovat v karanténě. Co se týče přípravy, je to samozřejmě komplikace ať vzhledem k domluveným utkáním O pohár RT TORAX, tak k systému tréninkového procesu. Trenéři budou muset vzniklou situaci přehodnotit a přípravu přeorganizovat.“

Na jednu stranu prezident Českého hokeje Tomáš Král obeslal kluby s pokyny, co v případě případného nakažení dělat, na tu druhou se stejně klub musí podřídit Krajské hygienické stanici. Má vůbec smysl vytvářet v hokejovém prostředí jakoukoliv koncepci, když stejně „vyšší bere“?
„Víte, situace je složitá pro nás pro všechny. Není jasno, co a jak bude, co a jak se má řešit, situace se pořád vyvíjí. Pan Král a lidé ze Svazu celou problematiku řeší, ale ono asi v současné době nelze jasně říci, co a jak má být. Vše je jen na bázi doporučení a snaze zachovat vše v maximální možné míře funkční. Necháte hráče s příznaky slabé virózy nebo mírné teploty doma a ono se vám na druhý den ozve další a pak další a pak jste povinen to řešit, a musíte kontaktovat hygienu a domlouvat další postup. Většinou následuje testování, případná karanténa. Vytvoření koncepce a reakce na vyvíjející se situaci je nutná, nemůžeme jen přihlížet a čekat, že to někdo vyřeší za nás. Vydávat rozhodnutí je v této situaci nesmírně těžké, vždy někoho potěšíte a někoho naštvete, vždy se najdou hlasy, jak je to špatně a jak by se to mělo udělat, co je zbytečné a co je přehnané. Všem nám jde v prvé řadě o zdraví hráčů, funkcionářů, rodinných příslušníků, fanoušků a zároveň také o zachování hokeje a jeho celkové struktury.“

Je pro Vás rozdíl být nakaženým hokejistou a uzavřít celý tým, nebo nakaženým člověkem na koupališti bez jakéhokoliv dopadu na daný byznys?
„Tak určitě nikdo nechce někoho nakazit, ať je to hráč, trenér, nebo ten člověk na koupališti. Hráči a hokejový tým jsou taková jedna velká rodina, tráví společně spoustu času na ledě, v posilovně, v kabině, při jídle, na cestách a ta možnost nákazy je určitě větší. Proto jsem rád, že všichni hráči a realizační tým k situaci přistupují zodpovědně a sebemenší příznaky nemoci hlásí a konzultují tak, aby minimalizovali možnost šíření nákazy uvnitř týmu a v kabině. Bohužel i tak to někdy nestačí a musí přijít k přerušení přípravy a karanténa a to bez ohledu na ekonomické dopady.“

Samotná opatření vyžadují určité počty diváků na tribunách, roušku na ústech, oddělené sektory, Český hokej zrušil veškeré repre akce, narůstá počet týmů v karanténě… Dá se vůbec v tomto prostředí uvažovat o jakémkoliv spuštění či dohrání sezóny?
„Můžeme se tady spolu bavit, jestli všechna ta opatření a nařízení jsou správná, jestli nejsou přehnaná nebo smysluplná. V každém případě jsou tato opatření tady a my je musíme respektovat. Za mě osobně virus tady byl od února, možná dříve, je tady teď a už tady s námi asi bude navždy. Všichni si tím budeme muset projít a doufat, že si s tím tělo a imunitní systém poradí. A čím dříve, tím asi lépe, a to i s ohledem na začátek sezóny nebo termíny jejího dohrání. Bude to specifická sezóna, budeme muset improvizovat. V současné době nelze jasně naplánovat průběh sezóny a její objektivní regulérnost.“

Už jen limitace počtu diváků může způsobit mnoha klubům existenční problémy, jsou týmy i v Chance lize, které prodaly k dnešnímu dni více permanentních vstupenek, než mohou na zápasy vpustit, chce se do toho klubům letos vůbec jít?
„Určitě je to velký problém a každý klub je do určité míry závislý na příjmu ze vstupného. Jsou kluby, které mají již dnes prodaný větší počet permanentních vstupenek, než je v současné době možno vpustit diváků do ochozů. Musí teď jen doufat, že dojde k rozvolnění a navýšení počtu diváků, jinak to opravdu může být pro kluby velký problém. Všechny nebo alespoň většina klubů šla do nové sezóny s tím, že se situace uklidní a vše bude fungovat normálně, ať se to týká skladby týmu, marketingu nebo právě prodeje vstupenek a permanentek. Teď se situace bohužel zhoršuje a my musíme reagovat a předvídat, co může nastat za týden či dva.“

Šéf extraligy Řezníček navrhuje nesestupovou extraligu, možná padají další návrhy téhož v Chance lize, je toto koncepční řešení?
„Tak extraliga je už směrem dolů uzavřená, čili nesestupová. Myslím si, že by bylo správné všechny soutěže směrem dolů pro tuto sezónu uzavřít a nesestupovat. Bude těžké zajistit regulérnost soutěží, představte si situaci, kdy nějaký tým skončí na čtrnáct dní v karanténě a odloží čtyři až pět utkání, pak to postihne druhý tým a už nemáte šanci zápasy dohrát vzhledem k systému a termínům v jednotlivých soutěžích, kdy se tabulky dělí na lepší a horší. Pak vám chybějí zápasy, to znamená body a už jste v sestupových pozicích a nemáte šanci to bodově dohnat.

Pak jsou postupové ambice, kde kluby investovaly do hráčů a přípravy. V tomto případě bych postup zachoval, i když vás postihne karanténa ve čtvrtfinále, semifinále a máte po sezóně a ambicích. Je to složité a najít ideální variantu v současné době asi nejde, ale zároveň čas běží a začátky soutěží se blíží. Koncepčnost musí jít v tuto chvíli asi stranou, musíme zachovat soutěže a postarat se o jejich atraktivitu, návštěvnost a přežití.“

Pokud se bude muset s každým podezřelým na nákazu uzavřít tým do karantény, je v silách klubů soutěž plnohodnotně dokončit? Není lepší začít soutěž rovnou v srpnu a odehrát co nejvíce zápasů, než mít hrozbu čtrnáctidenních intervalů mezi jednotlivými zápasy v chřipkové podzimní sezóně?
„Je to složité, určitě s každým podezřelým na nákazu nebudeme uzavírat tým do karantény, pokud se vám to ale začne navyšovat, musíte učinit opatření. Konkrétně nás toto teď postihlo, snažili jsme se hráče s příznaky izolovat, nechat doma mimo kabinu, ale je až neuvěřitelné, jak rychle se vir šíří. Během dvou dnů máte sedmnáct pozitivních, i přesto, že jsme dodržovali všechna opatření, troufnu si říci, že až přehnaně, tak jsme se tomu nevyhnuli a to nevím, co nás čeká po karanténě. Pozitivní neboli nemocní hráči se považují po deseti až dvanácti dnech za zdravé a snad by měli mít klid. Ti negativní neboli zdraví se podrobí po čtrnácti dnech kontrolním testům, a v případě, že budou pozitivní, pokračují v karanténě dalších čtrnáct dnů. Ostatní mohou společně trénovat a hrát. Absolvujete jeden společný trénink a někdo bude po něm s příznaky a bude pozitivní, jdete zase všichni do karantény na čtrnáct dní.“

Má to nějaké řešení? Jak jsme zmínili, například začít okamžitě…
„Začít dřív? Teď, když nás je asi pět týmů v karanténě a nevíte, kdo přibude zítra, nebo počkat, až se to opět uklidní a začít později… Vždy to bude loterie.“

Poruba se letos netají vysokými ambicemi, přivedla se spousta kvalitních hráčů, investuje se do různých detailů – PR počínaje, kompletním zázemím pro A-tým konče – nemohou mít rozhodnutí jak Hygieny, tak Českého hokeje devastující dopady na kluby? Hokej stojí nemalé peníze a taky se může stát, že v sezóně 2021/2022 bude na hokejové mapě méně týmu s profesionálním zázemím…
„Je to tak, my jsme šli do nové sezóny s tím, že se situace uklidní a vrátí se vše do normálu. Posílili jsme tým o kvalitní a atraktivní hráče, investovali do přípravy, soustředění, marketingu a to vše s jedním cílem – hrát atraktivní hokej na předních místech, který přiláká co nejvíce diváků na tribuny. Byli jsme pasováni na jednoho z aspirantů na postup, vyhlášení mužstvem léta, ale vše se to musí potvrdit v sezóně a v mistrovských utkáních. Je samozřejmé, že všechna ta opatření a neznalost toho, co vlastně přijde, nám vše komplikuje. Opatření jsou nějakým způsobem nastavena, vše je podřízeno zdraví, což je naprosto v pořádku a my se se všemi těmi opatřeními musíme ztotožnit. Souhlasím s Vámi, že pokud by tato opatření měla trvat delší období a nebyla rozvolněna, bude to mít pro kluby, hráče a celý profesionální sport devastující dopady. Nebudete hrát, nebudou diváci, nebudou ani sponzoři a reklamní partneři, čili nebudou finance a bez těch profesionální sport nelze dělat. To je v současné době tvrdá realita, která může postihnout všechny kluby.“

Co čeká Porubu po karanténě? Bude dohrávat utkání O pohár RT TORAX, nebo je vše zatím ve hvězdách?
„Uvidíme, zatím máme větší polovinu A-týmu nemocnou (promořenou), myslím si, že i někteří z té druhé poloviny budou při druhých kontrolních testech pozitivní a to jen proto, že v době testování u nich nemoc ještě nepropukla. Tím se nám může karanténa u některých hráčů protáhnout ještě o dalších čtrnáct dní; pokud by jich bylo víc, tak nám to výrazně naruší další program přípravy. Se všemi kluby, které se účastní turnaje O pohár RT TORAX, jsme domluveni, že je v náhradních termínech dohrajeme a to se týká i Prostějova s Jastrzebie. Karanténa by měla končit kolem sedmnáctého až osmnáctého srpna, poté začneme s přípravou, do které se zapojí všichni, kteří byli nemocní a ti, kteří budou mít negativní druhý kontrolní test. Stejný scénář pak bude mít i družstvo juniorů, které je rovněž v karanténě.“

×
Dnes v 17:30 | Jun.
HC Slavia Praha
HC RT TORAX Poruba 2011