POD LUPOU: Ohlédnutí za sezonou mladšího dorostu

POD LUPOU: Ohlédnutí za sezonou mladšího dorostu

René Chyla, 07.04.2017
Z hluboké propasti až k euforii a přesvědčivé záchraně. Sezona 2016/2017 mladšího dorostu napsala dvě naprosto protikladné a nesrovnatelné poloviny. Porubské naděje sice v základní části dlouho za svými soupeři výrazně zaostávaly, v polovině listopadu ale přišel radikální zlom. Zlom, ve který nedoufal ani největší optimista, jelikož všichni měli zato, že o sestupujícím do Ligy mladšího dorostu je již dávno rozhodnuto. Propastný bodový rozdíl ale vymazala ve druhé polovině letošního ročníku bezchybná obrana, ještě bezchybnější gólman, a hlavně neskutečná vnitřní síla, jež odlepila Leksovského partu ode dna a nasměrovala vzhůru do nesestupových vod.

GENERÁLKA NA LIGU S MANNHEIMEM

Ale pojďme pěkně po pořádku. Mladší dorost začal přípravu již na konci prvního týdne v srpnu, kdy absolvoval turnaj v Havířově. Dvě remízy s třineckými Oceláři a těsné prohry s domácím výběrem napověděly, že mladíci nedají svou kůži lacino a že se s nimi bude muset za každou cenu počítat. Následovaly vysoké výhry nad ligovou Opavou s prvním bodovým ziskem na ledě Havířova. Do porubské haly si to namířil i slavný německý Mannheim, s nímž Ostravané v generálce na extraligu dvě třetiny hráli nerozhodně 0:0, pět branek do porubské sítě v poslední části ale nakonec potvrdilo, kdo byl předzápasovým favoritem.


HROZIVÝ START A DOMÁCÍ DEBAKL 0:9 S VÍTKOVICEMI

Začátek sezony si mladé pušky rozhodně představovaly jinak. Po úvodní domácí prohře se Vsetínem, který urval výhru v RT TORAX ARENĚ až v úplném závěru, následovalo dalších šest porážek. Debakl střídal debakl, Porubští schytali šestku od Zlína, sedmičku s Olomoucí a od vicemistra z Vítkovic museli skousnout ve vlastním stánku dokonce výprask 0:9. A co více, rival z Ostravy tehdy vyslal na porubskou klec neuvěřitelných 67 střel. Poruba se potýkala s krizí nejen v obraně, ale také v útoku, který nebyl schopen v úvodních devíti kolech čtyřikrát ani skórovat. Pokud se zrovna neprosadila lajna Richard Bořuta – Wiktor Bochnak – Jan Anlauf, jen málokdy je někdo dokázal zastoupit.


PSYCHICKÁ VZPRUHA POTLAČENA ŠOKEM V ČASE 59:59

Sedm kol a nula bodů, taková byla černá vizitka hokejistů HC RT TORAX, který konečně v dalším zápase již sahal po první tříbodové výhře, nešťastně však inkasoval v poslední vteřině a brněnský Warrior tak byl sražen nakonec až v prodloužení. K nakopnutí však první bodový zisk nevedl, následující vysoká prohra 0:6 jen podtrhla bídnou první část základní části, v níž Porubští urvali pouhé dva body při hrozivém skóre 10:42. Ztráta ovšem nebyla nijak výrazná, na první nesestupovou příčku zaostávali Leksovského svěřenci o pouhé čtyři body, podobně jako Poruba se totiž trápilo i Brno.

Radost mladšího dorostu byla znát ze začátku jen minimálně, pak se ale stávala již samozřejmostí.


VLÁSEK OD SENZACE PROTI OCELÁŘŮM

Hororovější start ani proběhnout nemohl, druhá část však už přinesla nadějný záblesk na úrodnější časy. Poruba sice znovu nestačila na Valachy, ani na Ševce, následně doma navíc hostila vedoucí Třinec. Znovu se čekala jednoznačná záležitost, Oceláři ale úvod totálně prospali a po první třetině ztráceli na bojující porubské naděje již tři góly. Překvapení se ale nakonec po fantastickém úvodu nekonalo, Třinec postavil kolem svého gólmana pevnou zeď, nabil ostrými náboji své hokejky a po pěti přesných trefách nakonec odjel domů s „povinným“ vítězstvím.


ZLOM – PRVNÍ TŘÍBODOVÁ VÝHRA PŘIŠLA NA LEDĚ VÍTKOVIC

Další kolo a další prohra, tentokrát 0:2 v Olomouci a rozdíl dvou posledních týmů tak činil v tu chvíli již jedenáct bodů (v této chvíli již byla předposlední právě Olomouc). Pak ale přišlo překvapení, které čekal jen málokdo. RT TORAX odčinil devítibrankový debakl z předešlé vzájemné bitvy a ve Vítkovicích bral tři body za výhru 3:2. A zde pravděpodobně nastal onen zásadní zlom, kdy se porubští borci na poslední chvíli chytili záchranného lana. Olomoučtí Kohouti se po výhře nad Porubou zřejmě uspokojili, následně spadli do velké krize, ostravské triumfy nad Havířovem a Přerovem zapomněly na nepovedených prvních devět kol a stáhly náskok Olomouce na čtyři body. Poruba tak druhou základní část sice ukončila na posledním místě, získala ovšem čtyřikrát více bodů než ve fázi předešlé a před nadstavbou mohla jít o mnoho lépe naladěná.


ODPOUTÁNÍ SE ODE DNA VEDLO PŘES EXCELENTNÍ PRODLOUŽENÍ A NÁJEZDY

Netrvalo dlouho a bída Hanáků se brzy potkala s radostí povzbuzených Ostravanů. K odpoutání se ode dna stačila borcům v červenobílých dresech dvě kola, kdy dobyli přerovskou tvrz a následně srazili fotbalovým výsledkem šumperské Draky. V tu chvíli se uzavíralo 20. kolo, Poruba měla na kontě již patnáct bodů, Olomouc čtrnáct. Leksovského banda se doslova rozjela, v první části nadstavby měla ze všech týmů nejlepší formu a získala neskutečných 19 bodů (pro srovnání – Přerov 18, Vsetín 18, Šumperk 15, Brno 13, Olomouc 4). Porubští mladíci si ale také doslova libovali v remízách a následných triumfech v nastaveném čase či nájezdech, k dělbě bodů došlo hned v jedenácti případech, devět z nich pak mělo i sladkou tečku, což je katapultovalo na absolutního mistra v této kategorii (nikdo z celé extraligy mladšího dorostu se nemohl pyšnit v nastaveném čase a nájezdech lepší bilancí).

Bojovnost a srdce, tak zněl úspěch jménem záchrana.


ZÁCHRANA EXTRALIGY TŘI KOLA PŘED KONCEM

Mladší dorost přidával body jako na běžícím páse, náskok na sestupovou příčku vzrostl na parádních dvanáct bodů a naděje porubského hokeje byly blízko extraligové záchraně, když šest kol před koncem hostily právě poslední Olomouc. S tou ale přišel výbuch, domácí prohra 0:5 a promarnění velké šance vystavit Hanákům vstupenku o ligu níže. Ti navíc pár dnů předem přejeli Draky ze Šumperka, když na jejich ledě slavili vysokou a překvapivou výhru 6:2. Najednou se zdálo, že ještě rozhodnuto zdaleka není. Mocný finiš hokejistů od řeky Moravy ale nepřišel, Poruba navíc tento nepovedený zápas hodila za hlavu, z dalších třech duelů urvala pět bodů a s tím přišel na Olomoucko také nepříjemný verdikt – sestup. A mladší dorostenci byli rázem tři kola před koncem nadstavby EXTRALIGOVÍ! Oslavy však nezanechaly žádné stopy, RT TORAX ukončil svou stíhací jízdu se 44 body a přeskočil později v tabulce dokonce i brněnský Warrior.


FANTÓM MOKRÝ A DOMINANCE GAJDOŠE

Nutno ale podotknout, že nebýt několika základních pilířů v sestavě, Porubě by se zřejmě brány extraligy pro další ročník uzavřely. Mezi třemi tyčemi neskutečným způsobem čaroval patnáctiletý Vojtěch Mokrý, který se může pochlubit v nadstavbové části nejen třemi čistými konty, ale také trojími vychytanými nájezdy a úspěšností svých zákroků přesně 94,69 %. Dalším stěžejním mužem úspěchu se stal nepochybně František Gajdoš, jenž ve čtyřiadvaceti zápasech jakožto obránce nastřílel celkem čtrnáct branek a s osmi asistencemi navrch se stal nejen nejlepším zadákem, ale také druhým nejlepším střelcem a druhým nejproduktivnějším hráčem celého mužstva. Byl také nejúspěšnějším hráčem v nájezdech a v přesilovkách, shodně dal v obou případech po třech gólech, pět zásahů bylo vítězných.

Vojtěch Mokrý se dá nazvat jediným slovem – ZEĎ.


JEDINÝ HATTRICK Z HOLE OBRÁNCE HUSÁKA

První pětice nejproduktivnějších hráčů ale nepostrádá ani dalšího obránce, kterým není nikdo jiný než odchovanec Poruby Tomáš Husák, který získal dohromady patnáct bodů. Je také jediným hráčem z celého mužstva, který dokázal vstřelit v jednom zápasem hattrick, povedlo se mu to navíc až na poslední možnou chvíli – v posledním zápase sezony svým třetím gólem v zápase rozsekl prodloužení proti Warrioru Brno. Pokud chceme najít nejlepšího snajpra a mistra nahrávek, pak již musíme zabrousit do útočných řad. S šestnácti brankami se na špici kanadského bodování usadil Richard Bořuta. Již zmíněným mistrem nahrávek je pak další odchovanec porubské hokejové kolébky – Alex Kotásek. Nejužitečnějším hráčem na ledě se stal v bodování +/- Daniel Stodůlka.


Nejproduktivnější útočník:Richard Bořuta – 26 bodů (16+10)
Nejproduktivnější obránce:František Gajdoš – 22 bodů (14+8)
Nejlepší střelec:Richard Bořuta – 16 branek
Nejlepší nahrávač:Alex Kotásek – 11 asistencí
Nejproduktivnější hráč / zápas:0,92 bodu / zápas – František Gajdoš
Nejužitečnější hráč v +/- :+6 bodů – Daniel Stodůlka
Nejlepší gólman:92.48% úspěšnost – Vojtěch Mokrý (36 zápasů, 1 205 zásahů, 95 gólů), pouze nadstavba: Vojtěch Mokrý – 94.69% úspěšnost
Čistá konta:3 – Vojtěch Mokrý
Nejdelší bodová šňůra:5 zápasů – František Gajdoš a Richard Bořuta
Nejdelší branková šňůra:4 zápasy – František Gajdoš a Richard Bořuta
Nejdelší šňůra nahrávek:2 zápasy – Alex Kotásek, Richard Bořuta, Wiktor Bochnak, Jan Anlauf, František Gajdoš, Daniel Stodůlka, Tomáš Husák
Nejvíce bodů v zápase:4 body – Tomáš Husák (3+1) a Wiktor Bochnak (1+3)
Nejvíce branek v zápase:3 – Tomáš Husák (proti Warrioru Brno – 6:5 pr.)
Nejvíce asistencí v zápase:3 – Wiktor Bochnak (proti Olomouci – 4:7)
Hattricky:1 – Tomáš Husák (proti Warrioru Brno)
Nejtrestanější hráč:114 TM – František Gajdoš
Nejlepší třetina:3:0 – první třetina proti Třinci a druhá třetině v Přerově
Nejhorší třetina:0:6 – třetí třetina proti Vítkovicím
Nejrychlejší gól:3:36 – Richard Bořuta proti Olomouci
Nejvíce vítězných gólů:5 – František Gajdoš
Nejvíce gólů v přesilovkách:3 – František Gajdoš
Nejvíce gólů v oslabení:2 – Daniel Stodůlka