Na závěr sezony 2014/2015 si hráči 6. třídy HC RT TORAX Poruba zahráli na dvou turnajích

Tomáš Machů, Gabriela Juříková, 12.04.2015
Porubští šesťáci si v uplynulé sezóně vedli více než skvěle. Kromě své soutěže, kterou jednoznačně, a bez jediné prohry, ovládli, poměřili síly i v celorepublikovém projektu Liga 2003. Po skončení ligové soutěže je proto nečekal klasický konec sezóny, ale ve dvou po sobě jdoucích víkendech se zúčastnili prestižních turnajů a odehráli ještě několik kvalitních zápasů. 28. – 29. března v Plzni, na finálovém turnaji Ligy 2003 sice obsadili předposlední sedmé místo, ale zanechali dobrý dojem z předváděné hry a přístupu k zápasům. Následující velikonoční víkend 4. – 5. dubna odjeli do Hodonína, aby v mezinárodním turnaji obsadili příčku nejvyšší a zakončili sezónu s medailemi na krku. Podrobnosti sepsal pan Tomáš Machů.

TURNAJ PLZEŇ 28. – 29. března 2015

Do Plzně se již v pátek 27. března sjelo 8 nejlepších mužstev ročníku 2003, která si v průběhu roku vybojovala účast ve finálovém turnaji Ligy HT 2003, jenž je v hokejových kuloárech nazýván jako neoficiální mistrovství republiky kategorie 6. tříd. Turnaj měl své pravidla a hrál se systémem play-off, kde na hráče trenéra Mrázka postupně čekaly týmy HC Kolín, Ševci Zlín a HC Letňany Praha.

V prvním duelu s týmem HC Kolín začali Porubští vlažně až trochu bojácně. Soupeř toho dokázal využít a šel do dvoubrankového vedení. Hráči RT TORAX Poruba se však nevzdali a zvýšenou aktivní hrou dokázali stav utkání vyrovnat. Poté se šance přelévaly z jedné strany na druhou. V závěru se však potvrdilo staré známé hokejové pravidlo „Nedáš, dostaneš.“ Kolínu se po porubské velké nevyužité příležitosti podařilo vsítit rozhodující gól, který ji posunul do bojů o 5. – 8. místo.

V dalším průběhu čekal Porubu tým Ševci Zlín, se kterým v základní hrací době remizovala 1:1 a o vítězi tak rozhodovalo prodloužení. Šťastnější byli Zlínští. Ani nepříznivý vývoj turnaje porubské kluky neodradil a svým aktivním přístupem, bojovností se jim podařilo v posledním zápase zvítězit nad týmem HC Letňany Praha v poměru 2:1 a obsadit tak konečné 7. místo.

Ač snad celkové umístění nevypadá vizuálně nejlépe, kluky lze pochválit nejen za herní projev, ale také za bojovnost a kvalitní reprezentaci klubu. Navíc když HC RT TORAX Poruba, jako snad jediný celek přijel se svými hráči a odehrál velmi vyrovnané zápasy, ve kterých v žádném případě herně nepropadl a získal respekt soupeřů. Avšak největším přínosem pro hráče samotné byla konfrontace s těmi nejlepšími v dané kategorii a nastavení zrcadla pro sebereflexi, pokoru a motivaci pro práci, která je pro jejich další hokejový růst nezbytná.

Hodnocení trenéra Romana Mrázka

Na závěrečný turnaj Ligy HT 2003 do Plzně jsme postoupili ze 7. místa a toto místo jsme i uhájili. Zápasy, které jsme tam uhrály, byly velice vyrovnané a výsledky byly těsné. Týmy byly velice kvalitní a vůbec jsme nezaostávali ve výkonnosti. Je potěšující, že tento ročník snese měřítko i s jinými týmy, a to nejenom z Moravy.

TURNAJ HODONÍN 4. – 5. dubna 2015

Týden poté čekal na porubské hráče turnaj v Hodoníně. Oproti turnaji v Plzni byl tým HC RT TORAX Poruba složen z hráčů ročníku 2003,2004 a také 2005. První zápas odehráli s týmem Pieštan, které v pohodovém a v sehrávajícím se tempu porazili poměrem 7:2 a do turnaje tak vstoupili úspěšně. Následující zápas však přinesl zcela jiný hokej nejen v podání hráčů domácího Hodonína, ale také v sérii zajímavých rozhodnutí sudích zápasu, kteří pomohli domácím k rychlému uniku na skóre 4:1. Kdo si však myslel, že je po zápase a že mužstvo Poruby je dně, tak se přepočítal. Kluci se semkli a navzdory osudu začali obracet zápas. Snížili na 4:3 a jen konstrukce brány a snad jen sekundy nás dělili od remízy, která by v tomto zápase byla pro RT TORAX minimálně spravedlivá.

Utkání s HC Košice bylo zajímavé federální derby, které skončilo remízou 2:2 jak ledě tak mezi fanoušky, kteří v slušné míře fandili svým „národním“ celkům. Zmíněné zápasy posunuly mužstvo Poruby do semifinále, kde se utkalo s vitězem druhé skupiny Duklou Jihlava. Ta disponovala týmem urostlých chlapíků ročníku 2003.

Utkání začal lépe soupeř, jenž šel do vedení 1:0 a po diskutabilním zákroku našeho hráče na nejvyššího hráče soupeře a následnému vyloučení do konce zápasu se zdálo, že utkání bude v režii Dukly. Opak byl pravdou. Porubští kluci ukázali příkladnou bojovnost, nasazení a obrovskou vůli po vítězství a fantastickým obratem porazili Duklu Jihlava 4:1.

Ve finále narazil RT TORAX Poruba na tým CZECH SELECT 2004, který disponoval výběrem hráčů r.2004 a po celých šedesát minut zápas kontroloval tým ze severu Moravy. Po výhře 5:2 se tým HC RT TORAX Poruba stal vítězem turnaje a povedenou sezonu zakončil víc než skvěle. Hlavními atributy vítězství byl týmový duch, příkladné nasazení, obětavost a obrovská vůle po vítězství všech hráčů, která byla korunována spolehlivým výkonem obou brankařů, kdy Vít Števanka byl vyhlášen nejlepším brankařem turnaje.

Hodnocení trenéra Romana Mrázka

Sešly se zde velice kvalitní týmy. Po průměrných výsledcích ve skupině jsme uhráli skvělé semifinálové utkání s Jihlavou, která byla do té doby suverénní. A i finále bylo v naší režii. Potěšili mě mladší kluci, kteří se snažili vyrovnat těm starším. Oba turnaje byly příjemnou tečkou za celou sezónou.

PODĚKOVÁNÍ

Na závěr bych chtěl poděkovat trenérům Romanu Mrázkovi, Branislavu Kromkovi, vedoucímu týmu Ivu Števankovi a Pavlu Petruškovi a početné, neméně důležité enklávě rodičů-fanoušků, kteří spolu s realizačním týmem vytvořili neopakovatelnou atmosféru nejen v kabině či na tribuně, ale také v zákulisí turnaje, kde si Poruba získala velké sympatie a respekt.

Tomáš Machů