„Na naší hře jsou pozitivní věci, ale individuální chyby nás připravily o body,“ řekl generální manažer a trenér v jedné osobě Petr Fabián

Gabriela Juříková, 02.11.2008
Derby se vším všudy vidělo přes tisíc návštěvníků Zimního stadiónu v Ostravě - Porubě. Dostavilo se také množství fanoušků Havířova, kteří se starali o pořádnou atmosféru. Poruba chtěla při prvním zápase doma s novými trenéry ukázat fanouškům, že se vše obrátilo k lepšímu a Havířov zase chtěl dokázat, že má krizi za sebou. Po opatrném začátku na obou stranách se přece jen diváci dočkali gólu, zhruba čtyři minuty před sirénou se radovala hostující střídačka. Vstup do další třetiny si možná domácí představovali jinak, ale realita byla, že obdrželi další branku a prohrávali už 0:2. Po čtyřech minutách byli opět úspěšní hosté, a jak se později ukázalo, branka byla vítězná. Domácím se podařilo vymazat čisté konto Jakubu Čechovi, ale po šedesáti minutách hry byli svou trpělivou hrou šťastnější hosté.

„Zápas se moc kladně hodnotit nedá, výsledek hovoří za vše,“ pronesl po zápase staronový trenér Petr Fabián. „Ve své podstatě jsme si zápas prohráli sami po individuálních chybách, které se nevidí ani v 5. třídě. To se nemůže stávat a zbytečně to mančaft posílá do kolen. Někteří hráči nerespektují pokyny a to nebudu tolerovat,“ řekl trenér hodně rozhořčeně a není se čemu divit. Našel však na týmu i pozitivní stránky, jako málo vyloučení a dobrou nátlakovou hru. „Tým se blíží mé představě. Umíme hrát nátlakový hokej a umíme si vytvářet šance. Momentálně nám chybí hráč, který umí dávat góly, který by zklidnil hru a mančaft by se zase chytil. Myslím si, že herním pojetím předvádíme pěkný hokej, jen to musíme okořenit nějakými góly. Snažíme se střílet i z nehokejových úhlů a pozic, co nejsou zrovna střelecké, ale uděláme zmatek před bránou a hráči se dostanou do varu spolu s diváky. A co se týče faulů? Když se musí, nedá se nic dělat, ale jinak se zbytečné vylučování musí u nás vymýtit. Prohráli jsme, tým se však blíží mé představě, jak by měl pracovat a ještě potřebujeme trochu štěstíčka.“

Opačné pocity si prožíval manažer Havířova Marek Novotný. Jeho svěřenci po sedmi porážkách podruhé zvítězili a vlastně poprvé na cizím ledě. „Určitě jsme chtěli vyhrát a jeli jsme do Poruby po nevydařené šňůře. Potvrdili jsme body a čekají nás další zápasy a doufám, že půjdeme tabulkou nahoru. Zápas se vyznačoval jasným derby, bylo tvrdé a musím poděkovat mužstvu, že to zvládlo na výbornou, podpořené vynikajícím Jakubem Čechem. Myslím si, že dneska rozhodli gólmani a naše trpělivost ve třetí třetině, kterou jsme zahráli fantasticky.“

V zápase se hodně střelecky prosazoval Milan Ovšák a sám řekl: „Šancí bylo jak máku, ale nic z toho.“ Derby bývá hodně emotivní, což se potvrdilo a ani Ovšáka šarvátky neminuly.“ Nikdy neshazuji rukavice, to se nedělá. Hrálo se jakoby o šest bodů, Havířov byl pět bodů nad námi. Neměl jsem problém udržet nervy. Po pěti utkáních venku jsme chtěli našim fanouškům ukázat, že se po výměně trenérů všechno obrátilo, ale zase jsme prohráli. Doma na jeden gól se vyhrát nedá. Šance jsme měli, ale štěstí nebylo a Kuba Čech chytal výborně.“

Utkání zřejmě opravdu rozhodla kvalita brankářů, byť Jakub Čech v minulé sezóně hájil branku na opačné straně. Nemohli jsme se jej nezeptat, jak zápas prožíval. „Vždycky je to nepříjemné, je to derby, vyhecované a je znát oč jde. Dneska jsme si to pohlídali, byť to bylo těžké. Sice jsme ve druhé třetině hráli zhruba deset minut ve čtyřech, Poruba se zvedala, ale se štěstím jsme to udrželi a vyhráli.“ Jakub na začátku sezóny přestoupil do Havířova, jak sám řekl: „Spíš jsem se vracel, začínal jsem tam v extralize a jsem v Havířově maximálně spokojený. Nebýt té nešťastné série, bylo by to mnohem lepší.“