Mladí brankáři HC RT TORAX se zájmem naslouchali na semináři ČSLH novým trendům

Mladí brankáři HC RT TORAX se zájmem naslouchali na semináři ČSLH novým trendům

L.Baj. | Foto: D.Moravec, 31.05.2017
Úterý 30. května zavedlo porubské brankáře na jedno místo, aby všichni, včetně svých rodičů, vyslechli a zhlédli moderní trendy svého řemesla a také nahlédli pod pokličku materiálů určených trenérům. Seminář gólmanů HC RT TORAX Poruba vedl porubský rodák Rostislav Košárek, jenž jednu hodinu prezentoval a ve druhé na školním hřišti vedl off ice trénink.

Semináře, který vedl profesionální trenér brankářů ČSLH Rostislav Košárek, se zúčastnili krom gólmanů také zainteresováni rodiče a trenéři. Komu je edukativní dvouhodinovka vlastně určena a proč by se jí měli hráči zúčastnit? „Seminář je v první řadě představen rodičům brankářů, dále trenérům žákovských kategorií a v neposlední řadě trenérům brankářů působících v oddílech,“ přibližuje Rostislav Košárek a pokračuje, „přináší aktuální přehled vytvořených materiálů brankářskou komisí pro brankáře. A rodičům představuje aktuální náhled do materiálů trenérů brankářů ČSLH a také suchou přípravu vytvořenou pro kategorie mladších a starších žáků.“

V současné době je někdy práce s mládeží těžší, neboť celkově povědomí o tréninzích, zvláště moderních trendech, není vždy optimální. Existuje vůbec vůle posouvat české strážce svatyň dále? „Ochota a vůle u některých klubů a trenérů je, ale někde tato schopnost začít se bavit o problémech, konfrontovat své názory a podělit se o ně prostě schází. Proto také výsledky celé práce jsou vidět pomalejším tempem,“ vyjmenovává profesionální trenér a hbitě srovnává danou situaci se svými zkušenostmi z ciziny, „Když jsem loni navštívil v Americe Detroit a Chicago, nedají se podmínky s těmi v Evropě vůbec srovnávat. Něco už funguje dlouhodobě, v Evropě například Finové drží program pro vzdělávání brankářů a jejich rodičů také dlouhodobě. V Česku se chce a tlačí na okamžitý výsledek. Proto možná odcházíme od rozdělané práce, která nemá okamžité výsledky.“

Rostislav Košárek se v porubském dresu naposledy předvedl před deseti lety, zachytil začátek kariéry Jakuba Čecha, ale i Jana Dreslera, současných borců HC RT TORAX Poruba 2011. Následně zamířil do Německa, kde strávil osm úspěšných sezón. „V Porubě jsem se cítil dobře, rád se tam vracím. Poslední dva roky mě mohou nejen rodiče potkávat v letních měsících v týdnu na ledech právě v Porubě, kde se přesouváme s brankáři, kteří se u mě připravují individuálně, například Sedláček či Hrachovina,“ vypráví vnuk porubské hokejové legendy Aloise Seifrieda. „S mladšími kluky se rád podělím o své zkušenosti. Za poslední tři roky jsem měl opravdu velkou příležitost díky účasti na svazových projektech dostat se k velice zajímavým materiálům, které můžeme dále zapojovat pro tvorbu tréninkových materiálů,“ uzavírá trenér brankářů ČSLH.

Semináře se zúčastnili brankáři HC RT TORAX Poruba: Jan Zavadil, Daniel Morys, Petr Calábek, Marian Münch, Filip Juříček, Petr Bernard, Matyáš Vojáček, Jan Láryš a Boris Výtisk.