Krůček mezi první ligou a extraligou je malý, ví Pavel Šebesta

Vladimír Vronka, 11.02.2007
Sareza sehrála s ústeckými Lvy velmi napínavý zápas se šťastným koncem pro ostravské fanoušky. Ostravský kapitán Pavel Šebesta vstřelil čtvrtou branku Sarezy, po které již začali ostravští fanoušci věřit ve výhru. V obraně podává stabilní výkony David Vajda, čímž si říká o místo v základu. Do sestavy se po zranění vrátil Dalibor Sochorek, což byla pro trenéra Sarezy jistě potěšující zpráva.

Ostravského kapitána Pavla Šebesty byl v zápase s ústeckými Lvy plný led. Svůj výkon okořenil čtvrtou brankou Ostravy. „Ústí přijelo do Ostravy se třemi prohrami v řadě s Třebíčí, s Boleslavi a s Jihlavou, takže bylo pod tlakem. Za tři roky, které jsem v Sareze, jsme s Ústím hráli dobré zápasy. Na Ústí si více věříme, tak to v životě chodí, že si člověk na někoho věří víc a na někoho méně. Měli jsme i štěstí, ale to k hokeji patří. Ústí neproměnilo v první a druhé třetině několik šancí, určitě by to byl jiný hokej, kdyby Ústí vedlo 2:0.“ Pavel patří k nejzkušenějším borcům v týmu. V době, kdy je v týmu řada mladých hráčů, kteří potřebují sem tam nějakou radu, jsou zkušení hráči ještě potřebnější. „Dnes je jiná doba. Mladí si více věří a je to dobře, je to vidět i na hře. Důležité je, že kluci v dorostu i v juniorce vidí, že není problém se dostat do první ligy, což je druhá nejvyšší soutěž a navíc například Lukáš Klimek, Vláďa Holík nebo já jsme letos nakoukli do Vítkovic. Krůček mezi první ligou a extraligou je malý a člověk do extraligy může nakouknout a nebo se v ní doslova a do písmene zabydlet.“

Obránce Sarezy David Vajda nakoukl do mužské soutěže již před dvěma lety, kdy nastoupil ke třem zápasům, letos má osmnáctiletá ostravská naděje startů třináct a dá se očekávat, že další starty ještě přibudou. „Je super, že mi trenér dává šanci a jsem za to rád. Doufám, že se v týmu usadím na delší dobu.“ V sobotu sehrál velmi dobrý zápas a svými výkony si říká o stále místo v první týmu. „Mám ze zápasu docela dobrý pocit. Přidal jsem svou trošku do mlýna, hlavně u čtvrté branky.“ David odehrál v letošní sezóně čtyřicet zápasů v juniorské extralize, což jsou zcela jiné zápasy než proti Ústí, za které nastupují hráči jako Marek Ivan, Pavel Janků, Tomáš Martinec či David Pazourek, což jsou kvalitní hráči s řadou zkušeností, a to musí být pro mladého obránce zkouška ohněm. „Bylo to těžké, Ústí má kvalitní hráče, ke kterým mám respekt, ale myslím si, že jsem to dnes zvládl dobře.“ Junioři Sarezy mají odehráno jedenačtyřicet kol, v posledních čtyřech zápasech jim o nic nejde, neboť jsou zachráněni a do play – off již postoupit nemohou. David chyběl v jediném utkání, na půdě Havířova. „Moc bodů jsem v juniorech nenasbíral, ale juniorskou soutěž můžu hodnotit kladně, odehráli jsme si to, co jsme měli.“ Cílem juniorů před sezónou byla záchrana, tým se v průběhu sezóny vyhoupl na 6. místo, které znamenalo postup do play – off, pak začali dostávat junioři prostor v mužích, což mělo za následek pád ze šesté příčky. „Je dobře, že jsme dokázali zachránit juniorskou soutěž celkem brzy, což byl náš cíl, protože v mužích bylo hodně nemocných, pak zraněných a nakonec odešli někteří hráči do jiných klubů. Díky tomu jsme dostali šanci my mladší v mužích.“

Dalším zkušeným hráčem v ostravském dresu je Dalibor Sochorek, který se na led vrátil po zranění. „Vracel jsem se na led po zranění, ale když jsem chtěl před pěti dny jít na led, tak jsem dostal horečky, měl jsem virózu a celkem jsem se trápil. Rozhodoval jsem se, jestli mám proti Ústí nastoupit. Jsem rád, že jsem nakonec nastoupil. Já jsem se hodně šetřil, hrál jsem pozičně a chodil jsem rychle střídat. Rozkoukával jsem se, tělo je hodně unavené.“ Dalibor dokázal vsítit důležitou třetí branku, která nakonec byla vítězná. „Dobré bylo, že když jsem získal puk, tak si mysleli, že budu okamžitě přihrávat, já jsem si udělal jednoho hráče a pak už to bylo o štěstí, že se mi podařilo, kolem nohy obránce tak dobře trefit puk.“ Sareza dokáže se Lvy sehrát vyrovnaná utkání, ve kterých se může stát cokoli. „Na Ústí umíme zahrát, protože chtějí hrát hokej. Nebetonují, nelítají, ale snaží se hrát kombinačně. Mně se dnes Ústí nelíbilo, hlavně v přesilových hrách jsem čekal, ve kterých je daleko nebezpečnější než dnes, že se ukáží. Jsem rád, že jsme je ubránili. Dva góly nám dali po našich hrubých chybách, kdy jsme soupeři góly doslova darovali. Opět zachytal skvěle Kuba Štěpánek, ale na druhé straně Přikryl také chytal výborně. Myslím si, že jsme dnes vyhráli zaslouženě,“ zakončil Dalibor Sochorek povídání o zápase.