Baráž startuje, sérii s Moravskými Budějovicemi začne Poruba na domácí půdě

Adam Bagar, 20.03.2012
Zatímco II. liga již zná své vítěze, Porubu teprve nejdůležitější zápasy letošní sezóny čekají. Pokud chce udržet druholigovou příslušnost také pro nadcházející sezónu, bude muset zdolat zkušené hokejisty Moravských Budějovic. Ti si barážovou vstupenku zajistili poté, co suverénním způsobem prošli celou sezónou a nakonec v kvalifikaci vyřadili i Orlovou. Veledůležitá série hraná na dvě vítězná utkání začne již ve středu 21. března na porubském ledě. Začátek je naplánován na tradičních 18:00. Přijďte si středeční podvečer zpříjemnit hokejovou bitvou a pomožte RT TORAXu v důležitém boji o udržení soutěže. Pro ty z vás, kteří se na zápas nemohou dostavit osobně, bude připraven podrobný online přenos.

Základní informace

Moravské Budějovice jsou sice pro mnohé velkou neznámou, ale jejich tým se opírá o zkušenosti řady kvalitních hráčů. I proto prošly suverénním způsobem skupinou přeboru Jihomoravského a Zlínského kraje. Z dvaadvaceti střetnutí dokázaly v základní části soutěže dotáhnout devatenáct do vítězného konce, ani ve zbylých třech ovšem po šedesáti minutách hry nepoznaly hořkost porážky.

HC Moravské Budějovice 2005

Přestože byli hráči z jihu Moravy již jistým účastníkem kvalifikačních bojů o baráž, sehráli i následné play-off. V semifinále vyřadili po dvou výhrách o tři branky brněnský Warrior a ve finále se tak postavili Boskovicím. V domácím duelu Budějovičtí rozhodli o svém vítězství až trefou z úplného závěru, na ledě soupeře již potvrdili roli favorita suverénním způsobem a mohli pozvednout pohár pro vítěze.

Ve kvalifikaci o druholigovou baráž se jim postavil tým Orlové. Úvodní duel byl na programu na jihu Moravy. Domácí opět potvrdili své kouzlo střílet góly v úplném závěru utkání, kdy vybojovali důležitou výhru 3:2. V Orlové byla k vidění rovněž vyrovnaná bitva, Orli svým náporem strhli v poslední třetině vedení na svou stranu a za stavu 4:3 se muselo prodlužovat.

Oba celky si byly určitě velmi dobře vědomy, že každá chyba může rozhodnout. Již po pětasedmdesáti vteřinách nastaveného času bylo rozhodnuto. Lukáš Sobotka rozpoutal obrovskou radost hráčů i fanoušků Žihadel. Prožil velký večer a zasloužil se o všechny čtyři branky svého týmu, když dvě vsítil a na další dvě přihrával. Orlová tak ve druhém klání remizovala s Moravskými Budějovicemi 4:4 po prodloužení.

„Vítězství se rodilo těžko, protože na jeden z vrcholů sezóny jsem měl k dispozici jen čtrnáct hráčů do pole, z toho sedm beků, takže druhou pětku tvořili čtyři obránci. První dvě třetiny jsme odehráli velmi dobře. Až ve třetí, kdy Orlová potřebovala vstřelit gól, nás začala přehrávat. Zápas rozhodlo prodloužení, kde se projevila naše větší zkušenost a hlavně i pověstné štěstí,“ řekl po zápase hlavní trenér Moravských Budějovic Rudolf Cakl.

Fanoušci Žihadel zavítali v hojném počtu také do Orlové

Ten si již samozřejmě zjišťoval informace o svém barážovém soupeři. „O Porubě víme, že se opírá o zkušené hráče, kteří většinu zápasů drželi tým ve hře. Přestože skončili poslední, tak většinu zápasů prohráli pouze o gól nebo dva, takže určitá kvalita musí v týmu být,“ prozradil. „Snad se dáme do středy do pořádku, zkusíme zabojovat o vítězství a přiblížit se našemu cíli,“ doplnil na závěr.

Jak již bylo řečeno, Moravské Budějovice se opírají o zkušenosti několika hráčů, kteří v minulosti oblékali třebíčský nebo znojemský dres. Nejproduktivnějším hráčem týmu je Petr Zahradník (24+27), pozor si bude muset dát porubská obrana také na Jiřího Olivu (16+28), Marka Kundelu (28+9) nebo Davida Křenka (13+21).

Z obránců se vede nejlépe Roman Sechovec (3+15), následují jej Marcel Hrbáček (0+16), Lukáš Boudný (8+7), Jiří Prkna (3+12) a Pavel Bulička (5+9). V brance se rovnoměrně představili Pavel Míča a teprve devatenáctiletý Adam Havlík. Nejvíce času odseděl na lavici hanby Marcel Hrbáček, ten vyfasoval od rozhodčích celkem sedmdesát trestných minut.

Porubští hokejisté měli na programu poslední soutěžní utkání před pěti týdny. Od té doby sehráli alespoň tři přípravné mače, v nichž příliš svými výkony nepřesvědčili. Ve Studénce rozhodli o svém vítězství 4:2 až v závěru, v domácím duelu s Rožnovem pod Radhoštěm se strachovali o těsnou výhru 6:5 až do posledních vteřin a porubské juniory přestříleli 10:6.

V brance RT TORAXu nastupoval pravidelně Michal Gleich. Ten má na svém kontě šestatřicet odchytaných střetnutí s průměrem 3,27 obdržených branek na zápas. Pětkrát hájil porubskou klec Robert Rudl. Nejproduktivnějším porubským obráncem byl s osmnácti body ruský chasník Ildar Chajretdinov (3+15), další pozice patřily Jiřímu Šindelářovi (1+10) a kapitánu Rudolfu Wolfovi (1+8).

Z útočníků se nejvíce prosazoval zkušený Luděk Krayzel (20+12) s dvaatřiceti body na kontě. Osm bodů na něj ztrácel Jan Matějný (11+13). Přes dvacet bodů se dostali také Pavel Zdráhal (9+13) a Marek Pavlačka (6+16). Na dvojciferné mety se dostali junior Rostislav Vaněk (5+7), Jan Chaloupka (8+3) a Petr Seidler (4+6). Nejvíce trestných minut od rozhodčích nasbíral útočník Luděk Krayzel (74).

Vstupné na utkání je stejné jako při zápasech základní části. Muži tak za vstupenku, jejíž součástí bude tradičně také bulletin, zaplatí 40 Kč. Ženy, studenti, důchodci a ZTP mají vstupné poloviční, tj. 20 Kč. Děti do 15 let se dostanou na stadion dokonce zdarma.