Vzdor vydržel mladším dorostencům jen dvě třetiny, pak inkasovali jak na běžícím páse

30.08.2016, Gabriela Juříková

Houževnatému a hodně útočnému Mannheimu dokázali svěřenci trenéra Pavla Leksovského vzdorovat celých 43 minut. Neměli hru ve svých rukou, ale defenzivu zvládali jak v početních nevýhodách, tak za klasického stavu hráčů na ledě. I díky zákrokům gólmana Vojtěcha Mokrého, byl po dvou třetinách stav bezbrankový. O vítězi utkání rozhodlo až třetí dějství, kdy Jan Nijenkis vsítil do porubské brány čistý hattrick a podílel se významně na pokoření porubského týmu 1:5. Jedinou branku Poruby zařídil Alex Kotásek.

Přípravné zápasy mladšího dorostu - přát. út 30.8.14:00
Adler Mannheim
1:5(0:0, 0:0:, 1:5)
Branky a nahrávky: 49. Kotásek (Bochnak W., Bořuta) – 44. Reisnechli (Raab, Elias), 49. Nijenkis (Detig, Driambor), 50. Nijenkis (Detig), 53. Nijenkis (Samanski, Detig), 59. Gotjahu (Elias, Manz). Rozhodčí: Janda L. – Moravec, Rajnoch Vyloučení: 6:5. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 40. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:5.
HC RT TORAX Poruba: Mokrý – Machů, Pitucha, Husák, Becher, Krátký, Hranický, Fabianczyk, Šimek – Anlauf, Häring, Stodůlka, Kotásek, Bořuta, Bochnak W., Pszczolka, Boniatti, Fojtík, Gebauer, Barčák.
Adler Mannheim: Humer (Vogt) – Reich, Gotjahu, Raab, Pilu, Preto, Seider, Driambor, Ebe Schmidt, Zbranski, Thiel, Haase, Reisnechei, Detig, Samanski, Ramoski, Majewski, Elias, Nijenkis, Manz, Schster

Pro všechny porubské hokejové fanoušky i hráče a realizační tým byl Mannheim neznámým soupeřem. V první třetině všechny přítomné asi šokoval technickou hrou vedenou po celé ploše hřiště krátkými a přesnými nahrávkami. V útočné třetině byli hráči v modrých dresech nepříjemní tvrdými střelami, kolikrát schovanými za obránci. Byli hodně důrazní a přímočaří do brány. To dělalo domácímu RT TORAX Porubě velké problémy a sám se do vyložených šanci moc nedostával.

Že bylo skóre po prvních dvaceti minutách 0:0, mohli domácí hráči děkovat brankáři Mokrému, který vychytal několik šancí Manze, když jedna byla v blízkosti levé tyče. Domácí gólman vychytal i dorážky Eliase. V závěru třetiny si na něj chtěl došlápnout Majewski, ale mířil nad horní tyč brány. Porubští hráči v poli se zasloužili o bezbrankový stav tím, že dobře odehráli všechna oslabení. Puky sbírali a posílali do středního pásma. Sami měli snad jen dvě vyložené střelecké šance. V přesilovce pálil Husák od modré čáry a puk byl před brankářem tečován k vzdálenější tyči. Akci však zastavil hlavní sudí, kterému puk zmizel z dohledu. Přitom byl pořád ve hře.

Podobný obrázek hry byl k vidění i v druhém dějství. Domácí útočníci střelecké pokusy sice navýšili, ale na straně Mannheimu bylo střel na bránu pořád víc. Jen díky blokováním střel a pohotovým zákrokům porubského brankáře se stav neměnil. Po chybné rozehrávce Pituchy se k puku dostal Majewski a napálil jen pravé rameno porubského gólmana. Hezkou hokejovou akci vymyslel Reisnechei. Nahodil si puk s Detigem, ale mezeru mezi pravým betonem a tyčí následně netrefil. Na konci druhé třetiny začali domácí hrát do těla a více bruslit, čímž si vypracovali další šance. Ale i tak byl stav utkání pořád bezbrankový – 0:0.

43:26 a zápas mezi RT TORAX Poruba a Mannheimem gólově otevírá Filip Reisnechli. Po nahrávkách Raaba a Eliase se prosmýkl podél pravého mantinelu a střelu umístil nad gólmanovo levé rameno. Možná, kdyby Mokrý tak brzy neklekl na betony, puk by jej zasáhl do výstroje a odkutálel by se někde do rohu. Domácí pak začali kupit chyby. Špatně rozehrávali a šanci na zvýšení vedení nabídli Zbranskimu, který ještě našel najíždějícího Thiela. Ten už však trefil jen boční síť porubské brány.

V čase 48:18 bylo rychlou akcí dvou na jednoho srovnáno! Wiktor Bochnak hledal po přejetí útočné čáry najíždějícího Alexe Kotáska, který žabičku zpracoval a špičkou hole poslal kotouč pod horní tyč. Jenže odpověď přišla záhy po středovém buly. Po půl minutě si Mannheim vzal vedení zpět gólem Jana Nijenkise . O chvíli později se stav utkání opět měnil. Po důrazu v brankovišti v čase 49:16 vedli hosté již 3:1, když se po druhém trefil Jan Nijenkis za přispění nahrávače Tomi Detiga.

V třiapadesáté minutě se domácí již tzv. vezli. Jan Nijenkiszkompletoval hattrick, když prvotní střelu od Samanského gólman Mokrý neviděl, přesto puk zachytil na betonech. Jenže za sebou měl nehlídaného hráče, který kutálející se černou gumu s lehkostí dopravil za brankovou čáru a jak už bylo řečeno, vsítil svůj třetí gól. 1:5 z pohledu Poruby. Obléhání porubské branky pokračovalo další minuty a jen zřídka se domácí tým dostával z obranného pásma. Poslední minuty třetí třetiny hrála Poruba ve třech a soupeř tuto početní výhodu dokázal využít ve vstřelení páté branky. Autorem po nahrávkách Eliase a Manze se stal Dominik Gotjahu. Klasickou přesilovku už německý tým neproměnil a utkání tak vyhrál rozdílem čtyř branek.