Třebíč s dorostenci na soupisce si z Poruby odváží plný počet bodů

19.11.2010, Gabriela Juříková

Lídr tabulky zavítal na led Poruby. V dresu Třebíče se představilo šest dorostenců, a to pravděpodobně svěřence trenéra Pavla Leksovského vedlo k myšlence, že to půjde samo. Jak jinak si vysvětlit vlažný vstup do zápasu, když do půlminuty inkasovali, jak jinak si vysvětlit neproměněné gólové šance v přečíslení, před odkrytou brankou či individuálních akcích... Přestože se domácím podařilo do poloviny první třetiny vyrovnat, do kabin odcházeli s jednogólovým mankem. Druhá část zápasu byla vyrovnanou partií na góly i v herním projevu. Zápas se lámal v poslední třetině, když Horácká Slavia využila přesilovku pěti proti třem a domácí kupili chybu za chybou a často zahřívali trestnou lavici. Třebíč v posledním dějství vsítila dva góly a zaslouženě si z Poruby odvezla dva body za výhru 5:2.

1. liga juniorů - 21.kolo pá 19.11.17:00
SK Horácká Slavia Třebíč
2:5(1:2, 1:1, 0:2)
Branky a nahrávky: 11. Šebesta (Zuber, Kameníček), 35. Odsedek (Mládenka) - 1. Šulc (Horký), 20. Vítek (Křenek), 24. Vítek (Křenek), 50. Křenek (Kotrba, Čtveráček), 55. Křenek (Vítek). Rozhodčí: Czubaj - Rychlý, Jureček. Vyloučení: 6:5. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 60. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:3, 2:3, 2:5.
HC RT TORAX Poruba 2011: Konvička - Dusík, Lužný, Mládenka, Odsedek, Ferenc, Koziol - Kurovský, Dominec, Chaloupka, Blažej, Kameníček, Kofroň, Vidlák, Motyka, Zuber, Barčák, Bystroň, Šebesta.
SK Horácká Slavia Třebíč: Wolf - Čtveráček, Kotrba, Švaříček, Kún, Krejčí, Vyhnalík - Vítek, Kesner, Křenek, Paták, Horký, Šulc, Kastner, Vlašín, Weiss.

Na úvod zápasu byli lépe připraveni Slávisté. Žádné okolky, žádné šperkování výhodné střelecké pozice. Ondřej Šulc z pravého rohu jen nahodil puk na bránu a i když byl Konvička doslova nalepený na tyč, puk se objevil za brankovou čarou. Překvapený byl i střelec. Hosté v čase 0:33 vedli 0:1.

Vstup do zápasu si určitě domácí borci představovali jinak. Ihned chtěli zaváhání odčinit a začali dobývat třebíčskou branku. Jenže Kofroň promáchl Barčákovu přihrávku, pak Zuber mířil vysoko nad tři tyče a Mládenka neměl dobře seřízený náměr. A jak se vrhli domácí bezhlavě do útoku, vznikaly mezery v obraně.

Dost lacino ke skórování se dostali třebíčský Paták s Horkým. Naštěstí měl Konvička betony pevně u ledu. Následně se pokusil Kameníček o gól nahozením na bránu. Jenže puk se o Wolfovy betony odrazil na opačnou stranu, než bývá branka, a tak z toho ještě nic nebylo.

Obránce Lužný udržel hru v útočném pásmu, když doslova na modré zastavil puk a poslal jej za branku. Kameníček začal kolotoč nahrávek za brankou Wolfa a Zuber ukázkovým pasem našel před brankovištěm výhodně postaveného Jana Šebestu. V polovině třetiny bylo vyrovnáno – 1:1. Domácí mohli v utkání vést, kdyby využili nabídnutou přesilovku. Dusík i Koziol nebyli úspěšní.

Zato mohli klidně prohrávat, když se vydal k domácí bráně třebíčský Vítek. I v dalším oslabení se podařilo Slávii ohrozit nerozhodný stav. Křenkovu ránu dostal Konvička do plastrónu. Porubským přesilovky vůbec nešly a byla jim cizí i důslednost v bránění. Nenarušovali hru Třebíče, byli pasivní a tak dostali gól do šatny. Chybělo patnáct vteřin do klaksonu. Dvojice Křenek, David Vítek se prosadila.

A tak, jak první třetina skončila, druhá začala. Hosté hráli trpělivě, nehnali se do útoku po hlavě jako domácí. Byli ale bojovnější, zarputilejší a více stříleli, z čehož vytěžili další gól. Konvička lovil puk z branky po Davidem Vítkem tečované střele, kterou vyslal jeho parťák Křenek. RT TORAX prohrával 1:3.

Domácí se nevzdávali, do útočného pásma se zkoušeli dostat nahazovanými puky, nacvičenými přihrávkami i akcemi jednotlivců. Na jeden takový se vydal Kameníček a byl podporován Zuberem. Ale místo střely na bránu volil zpětnou přihrávku, která nenašla adresáta v bílém drese. Skončila na bruslích hráčů v slávisticky červené. Když už se hráči RT TORAXU usadili na nějakou dobu v útočném pásmu, jejich snahy připsat si kanadské body ztroskotaly na pomalosti.

Šebesta přihrával křižně přes brankoviště, kde měl před sebou zcela odkrytou polovinu brány Zuber. Gól na zlatém podnose odmítl, lépe řečeno promáchl. V druhé třetině si poprvé zahráli přesilovku hosté a sehráli ji podstatně lépe než domácí. Sice neskórovali, ale drželi soupeře v jejich obranném pásmu a neustále prověřovali reakce gólmana Konvičky.

Šťastnou chvilku zažili domácí v pětatřicáté minutě, když snížili na 2:3. Obránce Mládenka podpořil útok a vyjel si na výlet za soupeřovu bránu, kde motal hlavy třebíčským obráncům. Mezi kruhy si najel Patrik Odsedek a přihrávku Mládenky zpoza brány proměnil v gól. Domácí vycítili možnost srovnání, ale proti hře Horácké Slavie - napadání již v útočné třetině, rychlý přístup k hráči s pukem - se nemohli dostat k ohrožení Wolfovy brány. A když přešli přes útočnou modrou, nedokázali zakončit.

Do poslední třetiny vstoupili domácí docela dobře, snažili se obrátit utkání na svou stranu. Koziol prokličkoval středním i útočným pásmem, ale do branky místo puku poslal sebe. RT TORAX začal kupit zbytečné chyby a z nepochopitelných důvodů i nesmyslně faulovat. Z šesti trestů za zápas si čtyři odseděli v posledním dějství a dokonce necelou minutu hráli ve třech.

První oslabení se štěstím ustáli díky špatnému načasování střely z voleje Horkého a Kesnera Konvička vychytal. Hra se již v plném počtu hráčů přenesla před Wolfovu branku. Dusík střílel od modré, puk se odrazil vysoko nad ledovou plochu. Dopadl před Koziola, který ač měl před sebou volný prostor i odkrytou bránu, puk holí netrefil a pak již bylo pozdě jej dopravit mezi tři tyče.

Poté se hostům naskytla již zmíněná dvojnásobná přesilovka, kterou již využili a zvýšili vedení na 2:4. Je těžké ubránit ve třech pět hráčů, takže není divu, že u pravé tyče čekal nikým nehlídán na přihrávku David Křenek. Kotrbovu střelu poslal pohodlně za brankovou čáru.

Kapitán Mládenka vzal zodpovědnost na sebe. Jako obránce neměl komu rozehrát a tak sám projel celé hřiště a zakončil. Brankář Wolf jeho střelu vyrazil, ale na druhé straně nebyl nikdo na dorážku, nikdo jej v průniku nepodpořil, což byla škoda. S takovým přístupem góly nemůžou dávat.

Horácká Slavia se nikam nemusela hrnout. Vedla rozdílem dvou gólů, hrála trpělivě a čekala na další chyby RT TORAXU. A dočkala se. Vítek protlačil puk z obranné třetiny, poslal jej na střed hřiště, kde čekal za obranou David Křenek. V brejku překonal Konvičku střelou nad lapačku a vsítil pátou branku.

Domácím borcům scházela přímočarost, jednoduchost. V obranném pásmu pak důraz a rychlost na puk. Ve všech herních činnostech byla zřejmá složitost. Místo střely volili přihrávky, rozjetí útočné akce komplikovali přihrávkami křížem přes střední pásmo, kde puky sbírali hosté a ti se dost lacině dostávali ke gólovým šancím.

Horácká Slavia Třebíč si zcela zaslouženě odvážela plný počet bodů. V neděli mají junioři Poruby volno a další zápas je čeká na domácí půdě v pátek se Zubry Přerov.

Ostatní výsledky 21. kola Ligy juniorů – sk. Východ

HC Frýdek-Místek – VHK Vsetín 4 : 4
HC Orlová – HK MD Šumperk 1 : 3
HC Kometa Úvoz – HK Jestřábi Prostějov 2 : 4
HC Zubr Přerov – HC Uherské Hradiště 5 : 7

Leksovský Pavel (HC RT TORAX Poruba): Šli jsme do utkání s vědomím, že přijel první tým tabulky, vítěz loňské baráže o extraligu a tak jsme věděli, že přijelo kvalitní mužstvo. Přijeli sice v dost oslabené sestavě, měli několik hráčů v dorosteneckém věku a to asi zapůsobilo na naše hráče, že si mysleli, že to půjde samo, že to soupeř přijel odevzdat a že to bude jednoduché utkání. Jak se ukázalo, hned v první minutě jsme inkasovali, a i když jsme hráli dobře víc jak polovinu třetiny u soupeře, tak dostaneme v závěru opět branku. Nedalo by se říct, že by nás soupeř přehrál, ale byl silnější na puku, uměl si kotouč pokrýt, my byli silově horší, a to že se dvakrát obtočil soupeř kolem naší branky a dal nám góly zpoza ní na první tyč! Když to řeknu slušně, bylo to hodně nešťastné. Pak jsme opět začali hrát, za třetí gól bych brankáře nevinil, tečovaný kotouč, takové branky padají i ve velkém hokeji. Pak snížíme na 2:3 a snažíme se něco s utkáním udělat v náš prospěch, vytvoříme si tlak a pak vymyslí Kameníček nesmyslný faul. Poté jdeme do tří za další nepochopitelný faul Chaloupky na hráče bez puku, a když už jsme dostali čtvrtou branku, věděl jsem, že s týmem, který hraje s chutí, s přehledem a bez nervů, je zápas ztracený. Dobrý výkon předvedli Zuber, Šebesta a Vidlák, zbytek týmu byl odevzdaný, zápas odchodil.

Mejzlík Roman (SK Horácká Slavia Třebíč): Hráli jsme s kvalitním soupeřem, domácí hráli velice dobře, v první třetině jsme byli pod tlakem, naštěstí jsme dali v první a poslední minutě první třetiny branky. To nám trochu pomohlo, ale ani druhá třetina z naší strany nebyla dobrá. Pomohly nám až góly v závěrečné třetině. Neřekl bych, že jsme byli lepším týmem, byli jsme tím šťastnějším a produktivnějším týmem.