Starší dorost si prodloužil sezónu – vyhrál zápas roku se Šumperkem

06.03.2010, Gabriela Juříková

Poruba nebo Šumperk? Po šedesáti minutách pro jednoho z nich skončila sezóna. Proto byl zápas od začátku pojat slavnostně. Domácí hráči byli na ledovou plochu zváni jednotlivě a až poté bylo, před zraky početného publika, vhozeno úvodní bule. Nervozita a emoce panovaly na ledě i mezi diváky. Domácí vstřelili úvodní gól, a kdyby proměnili všechny tutovky, měli by po starostech. Ale Draci v druhé třetině vyrovnali a začalo drama nanovo. Do druhé přestávky odcházeli spokojenější přece jen Porubští, opět vedli, jenže v poslední třetině je čekala studená sprcha. Přestože hosty téměř celou třetinu mačkali v jejich třetině jako citrón, Draci čtyři minuty před koncem dokázali vyrovnat. Radostnější byli nakonec domácí a hráčem zápasu Ondřej Lužný, který se nedal odstavit a bojoval v brankovišti tak dlouho až dostal puk za brankovou čáru a prodloužil starším dorostencům sezónu. Domácí výhrou 3:2 mají tu čest zahrát si o postup do extraligy. Soupeři jim budou Letňany a pravděpodobně Žďár nad Sázavou.

- 40.kolo pá 5.3.17:00
HK Mladí Draci Šumperk
3:2(1:0, 1:1, 1:1)
Branky a nahrávky: 5. Kysučan (Palkovič), 32. Sochorek (Chaloupka), 59. Lužný (Burzala) - 27. Drtil (Navrátil), 56. Holinka. Rozhodčí: Trombík - Rychlý, Jureček. Vyloučení: 4:4. Využití: 0:1. Diváci: 320. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:2, 3:2.
HC RT TORAX Poruba 2011: Konvička - Burzala, Lužný, Dusík, Jasiok, Herman, Svoboda - Kofroň, Orszulík, Němec, Maček, Chaloupka, Sochorek, Palkovič, Kysučan, Rosypka, Dominec.
HK Mladí Draci Šumperk: Zelenka - Drábek, Navrátil, Geviese, Holinka, Drtil, Řehák, Horvath, Galuška, Kohout, Kovář, Žalčík, Horák.

Než se vhodilo úvodní bule, hlasatel vyvolával postupně domácí hráče na potemnělou ledovou plochu. Vyhrát jednoduše si popřáli domácí borci, ale jednoduché to rozhodně neměli. V prvních pěti minutách se jim dostávalo mnoho šancí. Dračím obráncům hodně znepříjemňoval život útok Chaloupka, Maček, Sochorek a nezastavili se ani v oslabení, kdy prověřili postřeh gólmana Zelenky. Domácí setrvávali v útočném pásmu. Palkovič vybojoval puk za brankou a okamžitě směroval puk před branku, kde ve výhodné pozici stál René Kysučan a po dvou dorážkách se radoval ze vstřeleného gólu. Hosté trpělivě vyčkávali na své příležitosti. K možnému skórování se dostal Holinka, ale jeho projektil minul bránu jen o fous. Na straně domácích mohlo být veseleji, kdyby Sochorek zvládl protečovat prudkou střelu Chaloupky. Nebo po střele Mačka a teči Chaloupky, která zasáhla jen výstroj dračího brankáře. Hosté se v útočení nenechali zahanbit. I oni zaměstnávali Konvičku jedovatými střelami, ale prozatím bezvýsledně. Od třinácté minuty přestali domácí hrát a hosté se přidali. Jako by jim došlo palivo, jejich hra se poněkud zadrhla. Z jejich projevu byli diváci zaskočeni, a že se jich na tento zápas přišlo podívat? Početná příbuzenstva, kamarádi, spolužáci a menší kolegové domácích hráčů nevěřili svým očím. Zbylý čas třetiny se odehrál doslova v přátelském duchu. Obě mužstva přestala bruslit, puky jen vyhazovala nebo nahrávala naslepo. Dokonce se domácí nechali těsně před přestávkou vyloučit.

Draci si do druhé třetiny přinesli přesilovku, ale Poruba je držela v uctivé vzdálenosti od branky. V dalším průběhu hry se však na porubské střídačce začala projevovat nervozita. Po zbytečném faulu a poté nešťastném vyhození puku do hlediště, nabídli Drakům skoro dvouminutovou přesilovku pět na tři. Ve chvíli, kdy se na led vracel první hříšník, napřáhl ke střele Navrátil. Konvička se snažil puk odhodit do rohu, jenže v cestě stál Lukáš Drtil a změnil kotouči dráhu letu. Co naplat, za stavu 1:1 se začínalo od znova a navíc Draci využili klasickou přesilovku. V polovině utkání se Porubští trošku vzmužili a opět pohrozili. Palkovič z otočky pálil, ale na Zelenku si nepřišel. Jeho ukázkový semafor si zasloužil potlesk. Po vhazování se úspěšně prosadil Chaloupka se Sochorkem. Chaloupka z oblíbeného prostoru kluziště, z rohu, poslal puk na bránu a Jan Sochorek stál v pravý čas na pravém místě. Zimák zaburácel, domácí vedli 2:1. Ke konci třetiny připravil divákům infarktový stav, v tomto zápase hodně viditelný, Chaloupka. Ve středním pásmu vystihl rozehrávku hostí a po zbavení obránce kličkou se ocitl tváří v tvář brankáři. Na dvakrát se snažil dopravit kotouč za jeho záda a ani další dvě dorážky jeho spoluhráčů nebyly úspěšné. Přesto domácí odešli do šaten spokojenější, vedli 2:1.

Pro další dvacetiminutovku si domácí připravili další dávky emocí a adrenalinu. Pojistit vedení mohl kapitán Němec s Rosypkou. Zelenka se štěstím tečovanou střelu zachytil na své výstroji ani nevěděl jak. Další zvýšení tlaku připravil po pravém mantinelu Palkovič. Orszulík nahrávanou střelu nedokázal nasměrovat mezi tyče. Jako přes kopírák se tato situace opakovala po pár minutách. Tentokrát byli aktéry Chaloupka s Mačkem. Po jedné jediné chybné rozehrávce stadion utichl. Domácí větší polovinu poslední třetiny soupeře mačkali jako citrón do čaje, tlačili se do brankoviště a pak stačila jedna chyba a Draci ji využili k vyrovnání. Jan Holinka se zmocnil puku v obranné třetině, projel bez problému střední pásmo, obelstil obránce a trefil se nad rameno Konvičky. Gól oslavil odhozením rukavic a hokejky a okamžitě byl odeslán do sprch. Do ukončení zápasu zbývalo 3:32 minut. V tuto chvíli postupovali dál Draci. Ale hokej se hraje do poslední vteřiny a na to nezapomněli domácí borci. Jejich touha a bojovnost se vyplatila. Burzala vypálil na brankáře a v prostoru před brankou, kde to hodně bolí, se pohyboval Ondřej Lužný, který předvedl ukázkový důraz v brankovišti a dorážel tak dlouho až byl kotouč za tenkou červenou čarou. Následovalo šedesát sedm vteřin napětí a strachu, aby se Drakům nepodařilo opět vyrovnat. To se naštěstí pro domácí nekonalo a po závěrečné siréně se domácím dostalo velkých ovací a potlesku publika za napínavý a úspěšně zakončený zápas.