Starší dorost přetlačil v bitvě o první místo Opavu, čtyři minuty před koncem rozhodl Béreš

15.12.2017, René Chyla

Bitva o první místo, jak se sluší a patří. Porubští hokejisté sice ve šlágru kola na Opavu ztráceli, po brankách Dlouhého a Richtára však nakonec skóre otočili a mířili ke třem bodům. Ty ale domácím nechtěl přidělit Šimon Pělucha, který za necelé tři minuty srovnal po parádní individuální akci. Když to vypadalo, že základní hrací doba o vítězi nerozhodne, ujal se slova v signalizované výhodě Viliam Béreš, jenž na sebe strhl pozornost všech přítomných a výstavní trefou pod břevno se nakonec stal hrdinou, který rozhodl o konečné výhře Poruby 3:2.

Regionální liga staršího dorostu - N4 pá 15.12.17:00
Hokejový klub Opava
3:2(0:1, 1:0, 2:1)
Branky a nahrávky: 31. Dlouhý (Bukowski), 43. Richtár (TS), 57. Béreš (Bukowski) – 3. Bílý (Bjurkland), 45. Pělucha (Zouhar, Fichna). Rozhodčí: Čahoj – Kořistka, Tkáč. Vyloučení: 3:3, navíc Vavřík (POR) 5 min. + OK. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Střely na branku: 28:27. Diváci: 71. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:2, 3:2.
HC RT TORAX Poruba: Mrázek – Kroček F., Husák, Timura, Nagy, Krátký, Becher, Pitucha – Vojtášek, Richtár, Bořuta, Bukowski, Dlouhý, Stodůlka, Béreš, Häring, Brodek, Vavřík
Hokejový klub Opava: Fichna – Pachula, Kroček L., Vilinskij, Kažimír, Zouhar – Římský, Kovačič, Pělucha, Bjurkland, Pieczonka, Adamczyk, Bitomský, Bílý

Jan Richtár (POR) (1+0)
Jakub Bukowski (POR) (0+2)
Vadim Vilinskij (OPA) (0+0)

Studená sprcha a drtivý tlak v závěru třetiny

Nabuzení domácí borci byli zchlazeni studenou sprchou už ve třetí minutě, kdy Bogdan Bjurkland nahrával zpoza brány do brankoviště naprosto volnému Šimonu Bílému, který se štěstím uklidil puk za Mrázkova záda – 0:1. Za dvě minuty poslal kotouč zleva Jakub Bukowski Viliamu Bérešovi, který ale v těžké pozici před brankou nedokázal puk zpracovat. Zanedlouho číhal u levé Fichnovy tyče Jan Richtár, ten ale dvakrát trefil pouze gólmanovu hruď. V 17. minutě pak z nenápadného nahození Jakuba Bukowského vznikl před opavskou brankou pořádný závar, na dorážku znamenající vyrovnání ale Richard Bořuta nedosáhl. První formace následně v závěru třetiny v opavském pásmu pořádně přikládala pod kotel, mohutný tlak ale první branku domácího výběru nepřinesl.

Pěluchovo břevno a zkrat Čahoje

Opavský Slezan mohl na začátku druhé třetiny udeřit v početní převaze, Šimon Pělucha ale z kruhu orazítkoval jen břevno. Ve 22. minutě pak došlo na zajímavou situaci. Ve středním pásmu údajně fauloval loktem Michael Vavřík, a musel tak na trestnou. Po následné konzultaci hlavního sudího s opavskou lavičkou však nakonec svůj verdikt změnil a porubský útočník musel zamířit do sprch. Denis Čahoj ovšem své rozhodnutí odmítl konzultovat s domácí střídačkou a Porubským nezbývalo nic jiného než nad touto arogancí zakroutit hlavou. Dlouhou přesilovku ale naštěstí pro domácí sehrál opavský Slezan prachbídně, do největší šance se dostal paradoxně domácí Jan Richtár, který ale trefil v úniku jen připraveného Denisa Fichnu.

Dlouhého dorážka a dvě tyče Opavských

Kýžené vyrovnání přišlo v čase 31:00. Jakub Bukowski nahodil kotouč do brankoviště, kde se po několika nekompromisních dorážkách prosadil střelou mezi betony Lukáš Dlouhý – 1:1. Ve 36. minutě pelášil na opavského gólmana Richard Bořuta, muž v masce ale na poslední chvíli stačil včas sklapnout betony. Málem tedy platilo nepsané pravidlo nedáš – dostaneš. Na druhé straně napřáhl na hranici pravého kruhu Emil Adamczyk, který trefil vzdálenější tyč. Puk se následně odrazil na hůl Lukáše Kročka, který trestuhodně před prázdnou brankou nedal a taktéž trefil jen tyč. Domácí se dočkali první přesilovky až po téměř čtyřiceti minutách a rovnou to byla přesilovka dvojnásobná, kterou ale brzy rozdělila siréna.

Mazák Richtár, Pěluchova parádní akce a hrdina Béreš

HC RT TORAX otočil už ve třetí minutě poslední periody. Štírek Jan Richtár se protáhl u mantinelu přes dva hráče, v úniku byla ale faulován a rozhodčí neměl na výběr – trestné střílení. V něm si porubský útočník počínal jako zkušený mazák a střelou do pravého horního růžku nedal Denisu Fichnovi žádnou šanci – 2:1. Opava však do dvou minut srovnala krok. Šimon Pělucha se s ničím nemazal, obehrál si několik hráčů, roztáhl Kryštofa Mrázka a uklidil puk do odkryté klece – 2:2. Slezan byl blízko obratu, dorážku Marka Kažimíra ale zastavila znovu branková konstrukce. Poruba naopak odskočila v čase 56:12, kdy byl faulován ve středním pásmu Jakub Bukowski, kotouč si poté převzal Viliam Béreš, který v signalizované výhodě z mezikurží pod víko nezklamal – 3:2. Richard Bořuta měl na hokejce rozhodnutí, před prázdnou klecí ale minul. Na výsledku nezměnila nic ani závěrečná přesilovka Opavy, ani powerplay. Poruba – Opava 3:2!

Marek Pavlačka (HC RT TORAX Poruba): Věděli jsme od začátku, že nás čeká velmi těžké utkání, Opava navíc nedávno vysoko porazila bruslivý Šumperk, a tak jsme byli na pozoru a celý týden jsme tomuto zápasu také přizpůsobili přípravu. První třetina byla vyrovnaná, možná jsme měli trošičku více ze hry my, ale i přesto jsme museli v další části zápasu dotahovat. Byli jsme ale nadále v klidu, protože jsme věděli, že když budeme v naší hře pokračovat, tak nějaký ten gól dáme. Důležité určitě bylo, že jsme na začátku druhé třetiny ubránili pětiminutové oslabení, hodně nás v té chvíli podržel také gólman. Do třetí části jsme šli naopak v přesilovce pět na tři, která byl delší než minutu a půl, a proto nás také velmi mrzí, že jsme ji nevyužili. Kluci pak ale předvedli výtečnou práci směrem dozadu a zápas nakonec ubojovali, musím ale říct, že se k nám trochu přiklonilo v závěru i štěstí.

Martin Repper (Hokejový klub Opava): Porážka je možná krutá, ale kluci odcházeli s hlavou nahoře, protože odehráli výborný zápas. Chtěl bych soupeři pogratulovat k výhře, nicméně myslím si, že nevyhrál lepší, ale šťastnější tým. V zápase jsme nastřelili několik tyček, kde se utkání mohlo zlomit v náš prospěch, ale takový je sport. Jedeme dále, nadstavba je dlouhá, a tak se může stát, že za čtrnáct dnů se vše opět otočí a bude jinak.