Sareza podlehla Kometě 2:5 a na soupeře pro předkolo play off musí stále čekat

09.02.2008, Adam Bagar

V předposledním kole základní části druhé nejvyšší ligy přivítala Sareza Ostrava na svém ledě o první místo ve skupině bojující Kometu Brno. Úvodní část se domácím vydařila a po brance Holuši vedla Sareza 1:0. Až od druhé třetiny se začal projevovat očekávaný průběh hry a Kometa brankami Baruse a Dlouhého otočila na po dvou třetinách průběžných 1:2. Třetí třetina přinesla brankové hody a v úvodních deseti minutách této třetiny padly celkem čtyři góly. Nejprve hosté odskočili na rozdíl tří branek zásluhou Baruse a Vondráčka, poté domácí snížili brankou Gelačáka a o chvíli později hosté zasadili pátou ránu zásluhou Moravy. Do zápasu nakonec naskočil také dorostenecký gólman Andreas Kubáň, který již kotouč zpoza svých zad lovit nemusel. Sareza Ostrava tak podlehla Kometě Brno zaslouženě 2:5.

- 43.kolo so 9.2.17:00
HC Kometa Brno
2:5(1:0, 0:2, 1:3)
Branky a nahrávky: 6. Holuša, 48. Gelačák (Mikula) - 21. Barus (Dlouhý, Vondráček), 24. Dlouhý (David), 41. Barus (Čech, David), 46. Vondráček, 51. Morava (Zelenka). Rozhodčí: Kočí - Barteček, Koliba. Vyloučení: 9:6, navíc Štěpánek (SAR), Protivný (KOM) 10 OT. Využití: 0:2. V oslabení: 1:0. Diváci: 950. Střely na branku: 23:34. Průběh utkání: 1:0, 1:4, 2:4, 2:5.
HC Sareza Ostrava: Štěpánek (od 51. min. Kubáň) - Ovšák, Buček, Gelačák, Vajda D., Tesařík, Falter, Měkýš - Červenka, Najdek, Svačina - Niec, Hubáček, Zdeněk - Dušek, Řípa, Holuša - Mikula, Novák, Glas - Mocek.
HC Kometa Brno: Maláč - Čech, David, Protivný, Lhotský, Zubíček, Mikel, Morava, Liška - Vondráček, Barus, Dlouhý - Zelenka, Padělek, Staněk - Sedlák, Lipina, Mikšan - Černý, Moskal, Klimt

Úvod zápasu patřil jednoznačně hostujícímu celku, který celou úvodní minutu zatápěl v obranném pásmu Sarezy. Poté se osmělili také domácí, kteří ze svého tlaku vytěžili jak Bučkovu střelu od modré, tak i dvouminutový trest jednoho z brněnských hráčů. V přesilové hře to ale mohli být naopak hosté, kteří se mohli dostat do vedení, ovšem parádní střela Mikšana v brance neskončila díky skvělému Štěpánkovi. Když už se hrálo v pěti hráčích na obou stranách, tak Sareza udeřila – v čase 5:32 využil špatné přihrávky jednoho z obránců hostí Michal Holuša a střelou z mezikruží nedal Maláčovi šanci. Na začátku deváté minuty získali výhodu přesilové hry také Brněnští, ve které téměř nic nepředvedli a domácí se tak v klidu ubránili. V 11. minutě dostali tentokrát domácí výhodu přesilovky, ale opět mohli skórovat spíše hostující hráči, ale střelu Vondráčka musel Štěpánek vyrazit těsně nad svou branku. Poté převzala mírnou aktivitu Kometa, ale jak střelu Moravy od modré čáry, tak i Dlouhého šikovný pokus zpoza obránce musel hasit jistý Štěpánek. V úvodu sedmnácté minuty se dostal až před Štěpánka šikovným povyjetím zpoza branky Staněk, jehož střele chyběly jen centimetry. O chvíli později nabídl sudí Kočí již pátou přesilovou hru zápasu, kterou si tentokrát zahráli hosté, když domácí vyhodili kotouč ze svého obranného pásma mimo ledovou plochu. Kometě dnes ale přesilovky vůbec nevycházely, a tak se nebylo čemu divit, když v této činnosti opět nic nepředvedla. V úplném závěru první části ještě zkoušel překonat domácího gólmana Mikšan nebezpečně skákavou střelou, výsledek 1:0 po první třetině však zůstal zachován.

Ihned v čase 20:48 se napřáhl zpoza kruhů Miroslav Barus, jehož střela skončila až za zády překvapeného Štěpánka. Ve 23. minutě se ocitl v obrovské příležitosti Mikula, ale i přesto, že měl mezi kruhy mnoho prostoru, tak netrefil těsně branku. O minutu později zahrávali hosté další přesilovku, ve které měli velký tlak. Nakonec v čase 23:12 skončila v domácí kleci dorážka Radka Dlouhého do prázdné branky po střele Davida, kterou domácí gólman vyrazil pouze před sebe. Kometa jakoby po dvou brankách znamenajících její vedení výrazně ožila a většinu času se hrálo v obranném pásmu Sarezy. Výjimku tvořila 27. minuta, kdy unikali Zdeněk s Mockem na jediného obránce, ale druhý jmenovaný nedokázal využít ideálně načasované přihrávky a jen těsně netrefil branku. Brno sice bylo opticky lepším celkem, ale větší šance si vytvářela Sareza. Ve 30. minutě se pokoušel zpoza branky překvapit Maláče Najdek, ale přes připravený beton domácí útočník touš do branky zasunout nedokázal. O chvíli později mohl vstřelit svou druhou branku v tomto zápase Holuša, ale přihrávky Duška využít nedokázal. Domácí svou snahou donutili Kometu faulovat, a tak měli k dispozici tentokrát oni dvouminutovou početní výhodu. V té mohl Červenka dorážet touš již do prázdné branky, ale byl zfaulován, a tak domácí měli k dispozici téměř minutovou dvojnásobnou přesilovku. Této velké možnosti k vyrovnání ale domácí využít nedokázali. Ve 37. minutě nejprve zahrozili hosté střelou Mikšana zpoza kruhů a poté na druhé straně pro změnu domácí střelou Najdka z prostoru mezi kruhy. Ke konci druhé části dostali opět Brněnští početní výhodu, která se po chvíli změnila ve dvojnásobnou početní výhodu. Po čtyřiceti minutách tak Sareza prohrávala 1:2.

Hned v čase 40:31 dokázali hosté dvojnásobnou přesilovku využít, když po několika dorážkách Miroslava Baruse skončil kotouč za Štěpánkem. Ve 43. minutě byl před domácí brankou úplně osamocený Zelenka, ale Štěpánek musel opět zasahovat a jen velmi znechuceně vstával z ledu. V čase 45:35 udeřili hosté již počtvrté, když na několikrát dorážel opět před Štěpánkem Roman Vondráček, který nakonec přece jen skóroval do posunuté klece, sudí Kočí ale branku překvapivě uznal. V čase 47:46 udeřili v oslabení také domácí hráči, když Libor Gelačák překonal Maláče parádní střelou od modré čáry. O chvíli později zaúřadoval opět sudí Kočí a poslal na trestnou dalšího domácího hráče, a tak hosté hráli opět s dvěma hráči v poli navíc. S góly se jakoby roztrhnl pytel a o chvíli později byla k vidění další branka, když v čase 50:20 dostal Marian Morava parádní přihrávku mezi kruhy od Zelenky. Kuba Štěpánek už na to neměl po páté brance nervy a vyfasoval od sudího desítku a nechal se vystřídat Kubáněm. Hned po několika momentech si připsal Kubáň několik úspěšných zákroků, ale o žádné těžké střely se nejednalo. V 54. minutě zahrávali domácí šestou přesilovku v zápase, ale snížit stav na rozdíl dvou branek se Sareze nepodařilo. Závěrečných pět minut utkání se již spíše dohrávalo z povinnosti, a tak příliš šancí nebylo ani na jedné straně k vidění. V závěrečných dvou minutách již hosté drželi touš na svých hokejkách a Sarezu k ničemu nepustili. V 60. minutě byl ve velké šanci u levé tyče hostující Zelenka, ale šestnáctiletý domácí gólman předvedl famózní zákrok. Sareza Ostrava tak podlehla Kometě Brno zaslouženě 2:5.

Jan Vavrečka (Sareza Ostrava): "První gól nás trochu přibrzdil. Měli jsme hodně vyloučených. Sehráli jsme dobrý zápas, ale udělali jsme několik chyb, kdy zůstal sám hráč před brankou. Myslím si, že dáme tým dohromady na play - off."

Viktor Lukeš (Kometa Group Brno):" V první třetině to vypadalo jako bychom byli v autobuse. Nedokázali jsme si nahrát puk a vystřelit. Soupeř dobře bruslil, mají mladé hráče, takže je hra Sarezy na bruslení založena. Ve druhé části se hrál hokej nahoru dolů. Ve třetí třetině jsme přidali gól z přesilovky. Vyhráli jsme a jsme za to rádi."