Poruba zvládla i třetí utkání se Vsetínem a užívá si hladký postup do semifinále

06.03.2013, Gabriela Juříková

Třetí čtvrtfinálový duel zvládli domácí na jedničku. Hrál se hokej nahoru dolů s šancemi na obou stranách. V první třetině se však diváci branky nedočkali. Druhá byla již z gólového pohledu o něco lepší. Do střelecké listiny se jako první zapsal Jan Chaloupka. Nejhokejovější byla třetina poslední a taky nejvyrovnanější. Lukáš Vrána přidal druhou domácí branku při hře čtyři na čtyři. Hosté do pěti minut snížili zásluhou Kuba a na ledě se začalo jiskřit. Domácí v padesáté sedmé minutě využili zásluhou Rostislava Vaňka přesilovku pěti proti třem. Poslední dvě minuty zápasu hráli hosté power-play a Jiří Farda snížil na rozdíl jedné branky. Domácí si vedení pohlídali a po třetí výhře v sérii zaslouženě postoupili do semifinále.

2. liga - skupina Východ - ČF3 st 6.3.18:00
3:2(0:0, 1:0, 2:2)
Branky a nahrávky: 22. Chaloupka (Vrána), 48. Vrána (Prokop L.), 57. Vaněk R. (Šindelář) – 54. Kubo (Podešva, Brezáni), 59. Farda (Vrba, Mikšovský) . Rozhodčí: Czubaj – Hanzlík, Štěpán. Vyloučení: 8:6. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 594. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1, 3:2. Konečný stav série: 3:0.
HC RT TORAX Poruba 2011: Gleich – Šindelář, Axman, Slavík, Wolf, Hruzík, Prokop P., Prokop L. – Krayzel, Buček, Hašek, Pavlačka, Vaněk R., Kysučan, Sedlář, Piják, Chaloupka, Vrána.
VHK ROBE Vsetín: Hromada – Farda, Vrba, Tesařík, Ščotka, Žabčík, Hoďa, Vodák, Hryciow – Zúbek, Vaněk D. Mikšovský, Vítek, Hruška, Dubec, Brezáni, Podešva, Kajaba, Kubo.

Na porubský zimní stadion přijelo opět několik desítek fanoušků Vsetína a od prvního kontaktu kotouče s ledem rozjeli chorálové zpěvy. Vsetínští zahrozili jako první, ale domácí obrana dokázala střelce eliminovat. První kontakt s pukem měl brzy hostující gólman Hromada, když od modré pálil Patrik Prokop. A následně musel být ve střehu i domácí Gleich, když na zteč vyrazil Mikšovský. Hrálo se nahoru dolů, oba týmy důsledně bránily svá obranná pásma a brankáři likvidovali většinou střely z dálky.

Vsetínský Podešva střílel ze středního pásma jen do před ním stojícího útočníka. A za RT TORAX se pokusil prosadit od modré Jiří Šindelář. V deváté minutě fauloval v útočné třetině Hruška a Poruba si zahrála první přesilovku. Hromadu nepřekonal Buček ani Krayzel a přesilovka tak zůstala nevyužita. Snad zatím největší šanci skórovat měl vsetínský Daniel Vaněk, když se k němu dostal puk zpoza brány a snažil se překvapit Gleicha lobem. Puk však přeletěl přes brankovou konstrukci k zadnímu mantinelu.

Hosté se z útočného tlaku dostávali často za cenu zakázaného uvolnění. RT TORAX okupoval útočné pásmo, ale na Hromadu vyslal minimum střel. Šindelář střílel zpoza hráče, ale gólmanovi nikdo neclonil, takže puk dokázal zkrotit. V sedmnácté minutě si první přesilovku střihli hosté. Domácí se nebáli jít do soubojů tělem a nedovolili tak hostům vystřelit. V závěru třetiny se Vsetín tlačil do útoku a vypracoval si několik povedených šancí. Fanouškovské tábory se do přestávky z gólu neradovaly.

Do druhé třetiny vstoupili aktivněji hosté, ale jakmile Lukáš Vrána poslal do brejku Jana Chaloupku, Poruba vedla 1:0. Za minutu měl Chaloupka další příležitost skórovat, stejně tak i Pavlačka. Těsně po čtyřiadvacáté minutě si hosté zahráli druhou přesilovku. Daniel Vaněk mířil nad Gleichovu bránu. K další šanci se Vsetínští dostali až v závěru přesilovky, kdy se z rohu chtěl prosadit David Vítek.

Vsetínští cítili šanci na vyrovnání a začali být opět aktivnější. V polovině zápasu se hostům naskytla třetí přesilovka, ale ani tuto nevyužili. Naopak domácí několikrát zaútočili ve čtyřech a blízko ke gólu v oslabení měl Patrik Prokop. Na ledě se už i několikrát zajiskřilo, ale rozhodčí svou přísností drželi hráče zkrátka. Bojovalo se o každý centimetr ledu a střel, které prošly až na gólmany, bylo málo. Na vsetínské straně byla střela Brezániho zblokovaná a jedovaté projektily Bučka a Vrány skončily v Hromadově lapačce.

Ke konci druhé třetiny hráli domácí již čtvrté oslabení, které přečkali bez ztráty kytičky. Hosté často ztráceli puky při rozehrávce a tak se nedostali k vážnějšímu ohrožení Gleichovy brány. Po druhé třetině vedla Poruba 1:0 a byla blízko k postupu do semifinále. Vsetín však neměl co ztratit a tak se dalo předpokládat, že do třetí třetiny půjde ještě odvážněji než do dvou předešlých. Navíc měli v hledišti početnou podporu, která je skandováním tlačila do útoku.

Po jednom z Bučkových výpadů dostal Hromada nepříjemný zásah pukem do nechráněných míst a dlouho se sbíral z ledu. Na druhé straně Gleich zpacifikoval střelu Daniela Vaňka. Tento hráč následně v útočném pásmu fauloval a RT TORAX byl odhodlaný pojistit si vedení. Jenže po sedmdesáti vteřinách přesilovky se vyfauloval Martin Buček a poměr sil se na ledě srovnal. To vyhovovalo více domácím, protože vedení v zápase si opravdu pojistili druhým gólem. Obránce Lukáš Prokop vystřelil na bránu a Lukáš Vrána puk protlačil za brankovou čáru. Pak měl více než minutovou početní výhodu Vsetín. Hruška trefil jen boční síť a Zúbek střelu ani dorážku nepřetavil v branku. Sršňova parta se ubránila.

Posléze šli domácí opět do čtyř. Vsetín útočil, a když puk zachytila výstroj ležícího domácího obránce, Farda se pokusil kotouč vydolovat a tvrdě narazil. Strhla se bitka a rozhodčí poslali horké hlavy na trestné lavice. V čtyřiapadesáté minutě, kdy se už hrálo v pěti na obou stranách, se Vsetín dočkal gólu. Podešva vyslal ne moc prudkou střelu směr brána. Puk se zastavil Gleichovi před betony, což nevěděl a Martin Kubo snížil na rozdíl jedné branky. O chvíli později šli hosté do čtyř a po třiceti vteřinách dokonce do tří. Dát branku v pěti proti třem je povinnost, což domácí RT TORAX splnil. Dvěma dorážkami zvyšoval na 3:1 Rostislav Vaněk.

Vsetínský Hruška se vydal do brejku a v útočné třetině počkal na spoluhráče. Jenže Dubec jeho úmysl nepochopil a najel do něj, čímž celá akce skončila. Poslední tři minuty třetí třetiny byly na události z celého zápasu nejbohatší. Nejprve hráli domácí oslabeni, čehož hosté využili k power-play. Usadili se v útočné třetině a na 3:2 se povedlo snížit obránci Jiřímu Fardovi v čase. Poslední minuta dvacet hostům utíkala hodně rychle a domácím naopak pomalu. Několikrát Poruba vyhodila přes celé hřiště, ale prázdnou bránu žádný aktér trefit nedokázal.

Domácí RT TORAX uhájil vedení v zápase 3:2 a celou čtvrtfinálovou sérii vyhrál hladce 3:0. Což se samozřejmě nelíbilo vsetínským fandům, kteří to dali výrazně najevo. Odstranili kabinu brankového rozhodčího, napadli ochranku a poté i z ledu odcházející domácí hráče. Výtržnostem dlouho nedokázali zabránit ani přivolaní policisté. Až po několika minutách se podařilo valašské fandy přesvědčit, aby opustili stadion.

Ostatní výsledky 3. čtvrtfinále II. ligy – sk. Východ:

HC ZUBR Přerov – HC Nový Jičín 4:0 (konečný stav série 3:0)
HC AZ Havířov 2010 – HC Slezan Opava 3:1 (stav série 2:1)
LHK Jestřábi Prostějov – HC Baník Karviná 1:4 (konečný stav série 0:3)

Tomáš Sršeň (HC RT TORAX Poruba 2011): Myslím si, že jsme byli lepší v sérii. V prvním zápase – i když to tak nevypadalo – jsme Vsetín do ničeho nepustili. Ve druhém jsme zvládli na výbornou nástup, dali jsme tři góly, kdy domácí zaspali začátek. A dnes... Poslední krok je vždy nejtěžší, soupeř dnes hrál fantasticky, bohužel zkušenost, respektive větší touha po vítězství vyhrála. Uvidíme, co bude dále. Vsetín neměl co ztratit, hrál na doraz, ale myslím si, že celá série skončila spravedlivě pro nás vítězstvím.

Viktor Hlobil (VHK Vsetín): Skončila pro nás velmi smolná série, určitě jsme nečekali, že se odehraje na tři zápasy. Škoda že jsme prohráli obě utkání, domácí hráli zkušeně, hravě. Sami jsme si to zkazili domácím zápasem, do kterého jsme vstoupili špatně, rychle jsme prohrávali tři nula. Dnes jsme mohli při troše štěstí srovnat, ale play-off nás nezastihlo právě v nejlepší formě. Musím uznat, že domácí hráli velice dobře. Delší dobu máme problémy s přesilovkami, nemáme tak zkušené hráče, jakým je například Luděk Krayzel, který umí podržet kotouč. Gratuluji soupeři.