Poruba si v přestřelce poradila s houževnatou Austrálií, i díky čtyřem trefám Marka Sedláře

07.04.2013, Adam Bagar

Přestože už mají porubští hokejisté dávno po sezoně, představili se v nedělním podvečeru porubským fanouškům v souboji s reprezentací Austrálie, která se tady opět připravuje na blížící se světový šampionát. Protinožci vstoupili do zápasu lépe a vypracovali si brzký dvoubrankový náskok. Poruba však ještě do přestávky srovnala a ve druhé části čtyřmi góly zcela převážila výsledek na svou stranu. Houževnatí Australané ještě dokázali duel značně zdramatizovat a ve třetí třetině stáhli manko na 6:5. RT TORAX neponechal nic náhodě a v brankově bohatém duelu nakonec došel k vítězství 8:6. O čtyři branky se postaral útočník Marek Sedlář. Ve středu se Klokani v rámci přípravy utkají v Porubě s vítkovickou juniorkou.

2. liga – přípravné zápasy - přát. ne 7.4.17:00
Reprezentace Austrálie
8:6(2:2, 4:1, 2:3)
Branky a nahrávky: 17. Sedlář (Vaněk, Krayzel), 20. Chaloupka (Slavík, Piják), 30. Sedlář (Slavík, Pavlačka), 30. Kysučan (Krayzel), 34. Krayzel, 38. Sedlář (Šindelář), 56. Sedlář (Vaněk), 57. Chaloupka – 2. Cliff, 7. Powell (Webster), 40. Darge (Powell), 42. Stephenson (Cliff), 55. Bale, 59. Greer (Wilson). Rozhodčí: Husička – Vengřín R., Moravec. Vyloučení: 7:7. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 327. Průběh utkání: 0:2, 6:2, 6:5, 8:5, 8:6.
HC RT TORAX Poruba 2011: Tihlář (30. Rudl) – Šindelář, Prokop L., Axman, Slavík, Dusík, Puškár, Piják, Pavlačka, Chaloupka, Sedlář, Krayzel, Vaněk, Kysučan, Holuša, Vidlák, Chomič, Hruzík, Prokop P.
Reprezentace Austrálie: Kimlin (31. Martin) – Darcy, Wilson, Darge, Manco, Jones, Cliff, Schlamp, Funes, Kudla, Todd, Bale, Kyros, Corstens, Stephenson, Powell, Webster, Huxley, Greer.

Poruba sice vstoupila do utkání útočně, ale zapomněla na zadní vrátka. William Cliff přebruslil obranu, položil si Tihláře a po blafáku zakončoval neomylně do prázdné branky – 0:1. O pět minut později přidali protinožci druhou branku. Situaci dva na jednoho řešil Webster střelou, ale na přesnou dorážku pod horní tyč z hole Thomase Powella už byl domácí brankář krátký – 0:2.

Houževnatí Australané měli následně ideální příležitost k navýšení náskoku. Rozhodčí Husička poslal na trestnou lavici tři porubské hráče v řadě a výsledkem byly dvě dvojnásobné přesilovky. V nich toho Klokani příliš nepředvedli. RT TORAX měl více ze hry, ale všechny jeho pokusy končily na jistém Kimlinovi. Až pohledná akce druhé formace skončila gólem, když Vaněk zadovkou našel Marka Sedláře a ten se k levé tyči nemýlil – 1:2.

Na nedostatek zajímavých momentů si diváci v první třetině rozhodně nemohli stěžovat. Přidat třetí australskou branku mohl Powell, ale u levé tyče poloprázdnou klec trefit nedokázal. Naopak na druhé straně využila Poruba v úplném závěru úvodní části přesilovku. Jan Chaloupka dostal přihrávku do prostoru kruhu a z první prostřelil GK – 2:2.

Začátek druhé třetiny byl poněkud opatrný, ale v polovině utkání se Porubští dočkali obratu. Slavíkovu střelu od modré sice Kimlin ještě vyrazil, ale na brankovišti dokázal sklepnout puk za brankovou čáru Marek Sedlář – 3:2. Uběhlo pouhých sedm vteřin a domácí lavička se mohla radovat počtvrté. René Kysučan využil Krayzlovy přihrávky a z prostoru kruhu zamířil přesně – 4:2.

Austrálie rovněž měla zajímavé šance, ale nedokázala je využít. Darge před Tihlářem neměl dobře seřízená mířidla a Websterova střela se otřela jen o břevno. To už porubskou branku hájil Rudl, tu australskou Martin. Čisté konto mu příliš dlouho nevydrželo, když Luděk Krayzel drze vyjel zpoza branky a zasunul puk mezi jeho betony – 5:2.

S góly se ve druhé třetině roztrhl pomyslný pytel a brzy domácí přidali už šestou branku. Šindelářovu střelu Martin neudržel a Marek Sedlář už měl lehkou úlohu – 6:2. Postaral se tím navíc o hattrick. Ještě do přestávky stačili protinožci zkorigovat výsledek rovněž v početní výhodě. Jen šest vteřin před druhou sirénou poslal kotouč pod Rudlem Wehebe Darge – 6:3.

Začátek třetí dvacetiminutovky vyšel lépe reprezentaci Austrálie, která se přiblížila na rozdíl dvou branek. Scott Stephenson sice nejprve svou tečí ztroskotal na Rudlově betonu, ale z následné dorážky se už prosadil – 6:4. Domácí byli nadále aktivnější, ale další branka ne a ne přijít. Po individuální akci neuspěl Hruzík a s nulovým efektem před brankou dorážel také Šindelář.

V závěru se opět ještě rozjel pořádný brankostroj. Austrálie snížila na rozdíl jediné branky Jonathanem Balem, který dostal před Rudlem až příliš prostoru – 6:5. Za pouhou minutu vrátil domácím zpět přijatelnější náskok Marek Sedlář. Ten v pádu využil přesné Vaňkovy přihrávky – 7:5.

Za další minutu ukázal brankáři Martinovi tvrdost své střely Jan Chaloupka, jenž si nabruslil do ideální střelecké pozice a vypustil přesnou střelu pod víko – 8:5. Ani to nebylo stále vše a v závěru ještě propálil dezorientovaného Rudla Sean Greer. Poruba tak v divoké přestřelce zdolala Austrálii 8:6.

Tomáš Sršeň (HC RT TORAX Poruba 2011): Pro diváky to muselo být pěkné utkání, protože padlo hodně branek. Austrálie je sice pro nás exotický soupeř, ale předvedli takový kanadský hokej a určitě to pro ně splnilo účel, kdy se připravují na mistrovství světa své skupiny. Nikdo se nezranil, navíc jsme vyhráli, takže to dopadlo dobře. Vůbec jsme netrénovali a měli jsme tam jen nějaké dva tréninky, kdy si kluci jen tak zahráli, takže žádná příprava na zápas neproběhla.

Vladimír Rubeš (reprezentace Austrálie): Začali jsme dobře, možná nás soupeř i trošku podcenil. Podařilo se nám dát dva rychlé góly, ale kluci se cítili až moc nahoře a obranná hra ve středním pásmu nám příliš nevycházela. V prostřední části jsme dostali slepené branky a do třetí třetiny jsme šli s tím ji vyhrát, což se povedlo. S výsledkem jsme spokojení, protože jsme byli na ledě jen čtyřikrát. Máme navíc úplně nový a mladý tým, bylo to takové živé a k vidění byly i pěkné akce.